89 obserwujących
1296 notek
1358k odsłon
  1394   0

Wszystko czego chcielibyście się dowiedzieć o nazwach mebli z Ikea

ale wstydzicie się (lub nie macie kogo) zapytać 

Zapewne nie raz, droga polska klaso średnia z aspiracjami, kupując materac Höllviken lub szafkę nocną Högmålsbrott, zastanawiałaś się,

a) co te dziwne słowa znaczą,

b) kto je wymyśla i

c) czy muszą zawierać niespotykane w cywilizowanych językach znaki å, ä, ö oraz przedziwne zbitki spółgłosek nie do wymówienia jak "Spjälsäng", "Skjutdörr" czy "Sjuksköterska"

b) Nazwy wymyśla tajna Grupa Nazewnicza umieszczona w samym jądrze firmy, do którego osoby postronne nie mają dostępu. Ale co tam zasieki, gdy blogerzy S24 codziennie dostarczają dowody, że żadne zabezpieczenia nie są dla nich za trudne do sforsowania i dekodują najgłębiej skrywane tajemnice Rządu Światowego, stenogramy narad Sorosa z Tuskiem i Putinem i dostarczają dowodów na wygrana Trumpa nad tym drugim. Zajrzałem więc i ja dla was w najtajniejsze zakątki ikeowskiej kuchni (osobiście wolę modele nieco rustykalne i pozaczasowo retro, ot taka wiejska posiadłość w samym centrum wielkiego miasta (będą zdjęcia albo i nie).

Osoby tam zatrudnione wypełniają testament i wolę założyciela firmy, który stanowczo odmówił namowom speców od IT, że produkty powinny być oznaczane kombinacjami cyfr dla sprawniejszego działania logistycznego. "Nie mam głowy do cyfr" - stwierdził multimiliarder i nazywał sam, a następnie wyznaczona przez niego do tej roli jego kuzynka produkty Bambi, Cuba, Lyxita lub Emma. 75 lat od powstania firmy nazewnictwem zajmują się 3 kobiety, Christina Berg-Overgaard, Emma Nyh i Annika Håkansson. Główne narzędzia pracy to słowniki języka szwedzkiego z SAOB (Svenska Akademiens Ordbok - Wielki Słownik Akademii Szwedzkiej) na czele, encyklopedie, listy szwedzkich imion, Lista szwedzkich nazw geograficznych Urzędu Kartografii i Geodezji (Lantmäteriet), atlasy, Lista zarejestrowanych znaków towarowych  i wszelkie inne przydatne zestawienia.

Dla lepszego zachowania tajemnicy grupa pracuje z domu, nie wiem czy na skutek epidemii, czy takie maja rutyny, na codziennych wideokonferencjach. Sposób pracy jest mało wyrafinowany, listy proponowanych nazw są przygotowywane zawczasu, wedle ustalonego z góry klucza (firanki - imiona kobiece). Jedna z współpracowniczek rzuca hasło, a koleżanki kontrolują, czy można go użyć. Kryteria są jasno określone:

 • można używać słów, nazw geograficznych i imion szwedzkich. Stosowane do niedawna skandynawskie nazwy geograficzne wychodzą z użycia, nie będzie już prostokątnego lub okrągłego dywanika Köpenhamn, więc pospieszcie się, póki jeszcze można je kupić.
 • nie można używać zarejestrowanych znaków towarowych innych firm. Nazewniczki narzekają, że za przykładem Ikei inne firmy zaczęły rejestrować szwedzkie jeziora i pagórki jako własne znaki towarowe.
 • nie wolno używać nazwisk
 • nie można używać wulgaryzmów i innych niestosownych wyrażeń nie tylko szwedzkich ale i w innych językach. Fotel Alfons nie przejdzie ze względu na polskich klientów (podobnie jak popularny bohater szwedzkich książek dla dzieci, Alfons Åberg, po polsku został Albertem Albertsonem, choć nie dla moich dzieci, którym w zamierzchłych czasach tłumaczyłem przygody Alfonsa prima vista do poduszki z oryginału).
 • nie należy używać zbyt długich słów, ”Strömsnäsbruk” nie przejdzie, ma o jedną literkę więcej niż dozwolony tuzin, żaden nie-Szwed nie będzie w stanie zapamiętać tego zlepka bezsensownie połączonych znaków 
 • nazwy geograficzne są podstawą nazewnictwa, ale grupy towarów mogą mieć zarezerwowane dla siebie obszary jak kwiaty dla pościeli, imiona dziewczęce dla firanek, wyrażenia slangowe dla pudełek itd. 
 • i tak, użycie å, ä, ö daje dodatkowe punkty, bo te dziwolągi diakrytyczne są towarem eksportowym i znakiem międzynarodowej jakości "wiadomo, że ze Szwecji".
 • nie, słów nie zabraknie. Nie dość, że SAOB zawiera 126 000 haseł, do tego dochodzą formy gramatyczne (przymiotniki i czasowniki), a słowa szwedzkie, podobnie jak niemieckie, tylko że bardziej, tworzy się dolepiając jedne do drugich (kilka przykładów: realisationsvinstbeskattning, användarvänlighetsundersökning albo specialistsjuksköterskeutbildningarna) , to lista nazw geograficznych Lantmäteriet ma aż 980 000 miast, wiosek, zagród, lasów, zatok, wysepek. Jest z czego korzystać, jeśli weźmie się pod uwagę, że miesięcznie wchodzi do banku możliwych zastosowań około 250 słów.
 • nie, szafki nocnej Högmålsbrott nie kupisz. Słówko, nie dość, że historyczne i wyszło z użycia, to oznacza jeszcze do tego "sprawę karaną gardłem", najpoważniejsze przestępstwa, od zdrady stanu po zoofilię
 • niektóre z historycznych nazw ikeowskich produktów sprzed 50, 60 lat dzisiaj nie zostałyby nawet wzięte pod uwagę: Bambi, Pinocchio, Windsor, Negrita, Kröken, Pussy.
 • nie, Älmhult ie ma na liście propozycji

Tak więc nie tylko, że wam, drodzy czytelnicy, każą dodatkowo płacić za to, że własnoręcznie skręcacie półkę Billy, to jeszcze wymagają byście wymawiali Söderhamn, Kivik i Skultorp, co jest, z własnego doświadczenia wiem, niewykonalne. Na szczęście Skårer i Boröy, jako norwegizmy, wychodzą z użycia.

Podręczna ściąga, której można użyć z okazji następnej niedzieli handlowej spędzonej w labiryntach domu meblowego:

 • Łóżka, garderoby, meble do przedpokoju: góry i pagórki
 • Stoły i krzesła do jadalni: nazwy geograficzne
 • Półki na książki: zawody i nazwy geograficzne
 • Artykuły łazienkowe: jeziora i rzeki (oczywiście!)
 • Biurka, krzesła i fotele: imiona chłopięce
 • Wyposażenie kuchni: funkcja, dania, ryby, grzyby i nazwy geograficzne
 • Meble ogrodowe: wyspy
 • Tkaniny: imiona dziewczęce
 • Pościel: kwiaty
 • Artykuły dla dzieci: zwierzęta lub opisy
 • Pudełka: słowa slangowe


image

https://www.saob.se/

https://www.lantmateriet.se/sv/Kartor-och-geografisk-information/geodataprodukter/produktlista/ortnamn/

https://www.prv.se/sv/varumarke/ar-ditt-varumarke-unikt/

Zobacz galerię zdjęć:

+1 zdjęcie +2 zdjęcia
Prosta instrukcja montażu
Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości