Blog
Teksty kanoniczne
Starosta Melsztyński
Starosta Melsztyński Renegat. Z bocznej linii.
84 obserwujących 1176 notek 1241495 odsłon
Starosta Melsztyński, 11 września 2011 r.

Prawicowo-patriotyczna głupota

Czy wpłacilibyście swoje własne, ciężko zapracowane pięniądze na konto dwóch anonimowych internetowych typów przedstawiających się jedynie z nicka?

Ależ oczywiście, że niektórzy z was ochoczo pozbyliby się grosza. Byleby tylko motywawacja była prawicowo-patriotyczna wielu z was nawet by nie próbowało sprawdzic kto stoi za inicjatywa.

Nie wierzycie?

Od kilkunastu miesięcy działa inicjatywa "Las Smoleński" mająca na celu przez swoistego rodzaju happeningi uczczenie ofiar katastrofy smoleńskiej. Byc może zresztą cele są bardziej dalekosięźne, akcja puszczania baloników wypełnionych helem ma na celu wystraszenie obecnego lokatora Pałacu, a nazwa Las Smoleński ma ponoc nawiązywac do szekspirowskiego Lasu Birnam. NIeważne, pomysły tego rodzaju nie zawsze są mądre, polska odzyskana demokracja dopiero się uczy co jest ważne co mniej.

Aby finansowac wydatki związane z comiesięcznymi happeningami sympatycy LS wzywani są do wpłacania kwot na pewne konto. Wydatki byc może są niewielki, ot kilkanaście sadzonek ogrodowych drzewek iglastych, koszty baloników i butli z helem - nie wiadomo zresztą. Nie wiadomo, bo brak miejsca w którym skladano by sprawozdania finansowe.

Ale od początku - gy z polskimi przyjaciółmi umawiamy się na grilla każdy przynosi ze sobą co może i nikt nikogo z wkładu nie rozlicza. Inaczej jest z inicjatywami publicznymi, wśród osób, które częstokroc się nie znają. Istnieją przepisy prawne regulujące działalnośc stowarzyszeń i prowadzenie zbiórerk publicznych. NIe są zbyt skomplikowane, ale mają na celu zapobiegac przekrętom korzystających z okazji wydrwigroszy i ochronę zaufania dla pożytecznych działań społecznych.

Jak jest w przypadku Lasu Smoleńskiego? Mimo, że LS prowadzi swoje happeningi od kilkunastu miesięcy nie jest on nigdzie zarejestrowany. Za inicjatywą stoi anonimowy osobnik z internetu, znany jedynie ze swojego nicka niejaki Carcajou nie mający ochoty podac swoich personaliów do wiadomości publicznej.

Zbiórka środków na działalnośc LS odbywa sie bez stosownych zezwoleń i wbrew przepisom regulującym. Wpłaty dokonywane są na konto, którym dysponuje inny internetowy anonim Łażący Łazarz, a które to konto należy do pewnej fundacji, w której ŁŁ jest zatrudniony, a którą kontroluje jego kuzyn  To znaczy ŁŁ jest anonimowy jedynie dla hojnych dawców, przestał byc anonimowy dla czytelników mojego bloga.

Trzeba przyznac, że ŁŁ, inaczej Tomasz Parol ma bogate doświadczenie w goleniu naiwnych. W zamierzchłych czasach próbował już podobnej sztuczki wśród Polonii. Tak to wyglądało wówczas:

"Zastosował metodę "na pułkownika Kuklińskiego", opisaną przez genialnych satyryków radzieckich Ilję Ilfa i Jewgienija Pietrowa w powieści "Złote cielę" jako metoda "na lejtnanta Szmidta". Ten nasz współczesny Ostap Bender (ten od "rzetelnie sprawdzonych sposobów pozyskiwania pieniędzy od obywateli") zakłada wspólnie z niejakim Dariuszem Balcerzakiem organizację pod imponującym szyldem Centrum Obrony Interesów Narodu Polskiego im. Ryszarda Kuklinskiego.W jakim celu? Jak pisał działacz polonijny Andrzej M Salski:

Jak zwykle w tego typu informacjach o powstaniu w Polsce jakies nowej organizacji, byl w niej apel do Polonii o przesylanie pieniedzy na szczytna dzialalnosc w nim wymieniona.

Pech chciał, że Centrum nie uzyskało zgody na używanie nazwiska pułkownika do firmowania swej działalności. Co prawda Bartłomiej Tomasz Parol (wówczas jeszcze dwojga imion, taka dziwna panowała wtedy moda) próbował dać odpór w wywiadach dla prawicowych publikacji:

Tymczasem Centrum im. Ryszarda Kuklińskiego tworzą ludzie bardzo znani, ale w swoich środowiskach lokalnych. O zgodę na przyjęcie imienia patrona poprosiliśmy natomiast jednego ze znanych nam pełnomocników rodziny Pana Pułkownika. Do Centrum należą nauczyciele, dziennikarze lokalnych rozgłośni radiowych, prawnicy, działacze samorządowi i z większych lub mniejszych organizacji pozarządowych."

Co na to wszystko główny inicjator LS? Oto jego niefrasobliwy komentarz do wątpliwości:

Mam, pełny wgląd w to co wpływa na to konto. Niby skąd miałem wziąć i od kogo inne konto? Ja miałem od tego płacić podatki?  

No więc powiedzcie drodzy prawicowi i patriotyczni czytelnicy - czyż nie dajecie sie golic? Wam można wmówic wszystko, z ochotą będziecie głosowac na osoby niepewnego autoramentu, można wam wmówic, że byli funkcjonariusze służb wywiadu PRL to w gruncie rzeczy tacy sami prawicowi patrioci jak wy, tylko niesłusznie odsądzeni od czci.
 
Róbcie jak chcecie, ja was ostrzegałem.  Potem będzie płacz, że prawo sekuje niewinnych prawicowców.
 
Z przepisami dotyczącymi organizowanie zbiórek publicznych można sie zapoznac tutaj:
 
 
Między innymi:
 
Wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub naturze na pewien z góry określony cel wymaga pozwolenia właściwego terenowo organu władzy
 
Pozwolenie na zbiórkę publiczną może być udzielone jedynie stowarzyszeniom i organizacjom, posiadającym osobowość prawną, albo komitetom, organizowanym dla przeprowadzenia określonego celu.
 
SPRAWOZDANIE z wyników zbiórki publicznej i sposobie zużytkowania zebranych ofiar, podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizatora zbiórki, należy dostarczyć w terminie 1 miesiąca po zakończeniu zbiórki wraz z załączoną kopią ogłoszenia prasowego. Publiczne ogłoszenie wyników zbiórki publicznej (ogłoszenie prasowe) należy zamieścić w prasie, w rozumieniu przepisów Prawa prasowego, o zasięgu obejmującym co najmniej obszar, na którym zbiórka została przeprowadzona.Organ dopuszcza zamieszczenie ogłoszenia o wynikach zbiórki publicznej i sposobie zużytkowania zebranych ofiar na stronach internetowych. 
 

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Patriotyzm jest ostatnim schronieniem szubrawców. Samuel Johnson

page counter

 

 

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @deda  Chyba że tak. Tam są jeszcze lepsze kawałki.
  • @lupin1  Widzę np u imigracji zarobkowej w Szwecji zupełne odklejenie od realiów szwedzkich...
  • @HubaGruba  Ja prowadzę badania empiryczne na podstawie wpisów lepszego sortu tu, w S24 i na...

Tematy w dziale