11 obserwujących
145 notek
47k odsłon
115 odsłon

Bakterie: o czym pogadać?

Wykop Skomentuj3

Kobiety i mężczyźni mają różnej wielkości mózgi i ... różny skład mikrobiomu w układzie pokarmowym. Mózg kobiety jest około 10% mniejszy niż mężczyzny i odpowiednio ... kobieta ma więcej w sobie bakterii i wirusów (mniej więcej o czynnik 2*).

Istnieje związek między funkcjonowaniem mózgu a rodzajem i liczbą mikroorganizmów w naszym systemie pokarmowym (oś mikrobiom-mózg). 

Różnica w wielkości mikrobiomu kobiet i mężczyzn powoduje m.in., że faceci częściej mają infekcje: większa ilość mikroorganzimów u kobiet powoduje silniejszą odpowiedź immunologiczną (obronną). Z drugiej strony zwiększona odporność immunologiczna, powoduje u kobiet częstsze występowanie chorób autoimmunologicznych (np. alergie). (Zobacz: Psychology Today**). 

... ale jest jeszcze coś, być może bardziej istotnego: ścisły związek między aktywnością mózgu a aktywnością mikrobiomu, powoduje, że kobiety dysponujące większą liczbą i różnorodnością mikroorganizmów, są bardziej plotkarskie i ogólnie ... gadatliwe. 

... co więcej - mikrobiom współdziała z systemem hormonalnym człowieka, oraz potrafi produkować substytuty hormonów ludzkich jak testosteron (męski), estrogen (żeński). Człowiek ma tylko około 20 000 genów - bakterie: 200 razy więcej!*** ... czyli może być tak, że mikrobiom ma inną "płeć hormonalną" niż płeć właściciela. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzeń seksulaności (tożsamości seksualnej). 

Stąd już tylko krok do stwierdzenia: homoseksualizm to zmiana, choroba(?) odbakteryjna człowieka.**** 

Zatem bakterie mogą nie tylko decydować o tym co chcemy zjeść, ale również o tym z kim chcemy pójść do łóżka i o czym ... pogadać! 

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6920072/#:~:text=HUMAN%20GUT%20MICROBIOTA,-Unexpectedly%2C%20the%20number&text=Interestingly%2C%20they%20showed%20that%20the,)%20for%20females%20%5B29%5D.

** https://www.psychologytoday.com/gb/blog/mood-microbe/202002/sex-and-the-microbiome

*** https://depts.washington.edu/ceeh/downloads/FF_Microbiome.pdf

**** https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/advs.201902054

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości