Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
193
BLOG

Potrafimy walczyć, potrafimy wygrywać

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

W chwili, gdy piszę ten komentarz, rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Jak na razie nie widać żadnych objawów paniki, a państwo nieźle sobie radzi z naprawdę trudną sytuacją. Mamy zamknięte granice, obiekty kultury, galerie handlowe. Zamiera pasażerski ruch międzynarodowy. Są to działania celowe. Wyprzedzamy rozwój epidemii, żeby uniknąć autentycznych tragedii. Rząd nie uległ grupom biznesu ani lobbystom i podejmuje decyzje, które mają w pierwszej kolejności ratować zdrowie i życie ludzi (w innych krajach rządy nie zawsze zachowywały się tak dobrze). Dzisiaj nikt odpowiedzialnie nie stwierdzi, co zdarzy się za kilka tygodni. Możemy jednak powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by zatrzymać epidemię. Wysiłek musi być z trzech stron: państwa, instytucji społecznych i obywateli. Tylko wtedy te wszystkie działania mają sens. Polacy okazali się nadzwyczaj zdyscyplinowani i to jest dobra wiadomość. Władze nie zlekceważyły zagrożeń i przygotowaliśmy się na falę epidemii – najlepiej, jak to możliwe. Trzeba sobie wzajemnie pomagać i szukać najlepszych rozwiązań. Mądra opozycja musi bez histerii takie rozwiązania podpowiadać. I z tego ją rozliczajmy.

Polacy genialnie potrafią się mobilizować w chwilach trudnych, umieją wygrywać, gdy inni nie dają rady. To nasza narodowa cecha. Trzeba teraz z tych atutów korzystać. Należy też pamiętać o naszej narodowej solidarności. Bierzmy odpowie- dzialność za innych i pomagajmy sobie tam, gdzie się da.

Szanowni Państwo,

zawsze ceniłem sobie wolność słowa i wielką cenę zapłaciłem za to, żeby móc wraz z innymi z tego przywileju korzystać. Wielokrotnie drukowałem teksty, z którymi się nie zgadzałem, również krytykę pod swoim adresem. Ze względu na nadzwyczajną sytuację wprowadzam na chwilę pewną zmianę. Nie będziemy rozpowszechniać niczego, co wywołuje niepotrzebną panikę albo co demobilizuje Polaków do walki z epidemią. Należy patrzeć władzy na ręce, ale należy ją bezwzględnie wspierać, gdy podejmuje trudne decyzje w obronie naszego zdrowia i życia.

Jedną z takich decyzji będzie konieczność nowelizacji budżetu. Nie ma wyjścia: aby skutecznie walczyć z epidemią, trzeba przesunąć środki w różne miejsca. Trzeba też stymulować gospodarkę i ratować zagrożone przedsiębiorstwa.

Jeszcze raz apeluję: pomagajmy sobie nawzajem i nawzajem się dyscyplinujmy. Telewizja Republika uruchomiła codzienną Mszę świętą o godzinie 6.30 rano i 7.00 w niedzielę. O godzinie 15.00 transmitujemy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Transmisje Mszy świętych będą dostępne na portalu Niezależna.pl. Będziemy transmitować też Drogę Krzyżową. Chodzi o to, by każdy, kto nie musi, nie opuszczał domu, szczególnie ludzie starsi.

Na Niezależnej.pl uruchomiliśmy specjalną aplikację, dzięki której najnowsze informacje o koronawirusie mogą trafiać błyskawicznie na Państwa komórkę. Wystarczy tylko kliknąć, aby każdy miał taką usługę u siebie za darmo.

Mamy też specjalną ofertę prenumeraty elektronicznej „Gazety Polskiej”. Może to najlepszy moment, by zacząć korzystać z tej formy czytelnictwa.

Szanowni Państwo,

to jest wojna, wojna z podstępnym i niewidocznym wrogiem, wrogiem, który zabija najsłabszych, i bardzo bezwzględnym. My tę wojnę wygramy.


Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika „Gazeta Polska” data: 18.03.2020.

Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura