Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
116
BLOG

Rewolucja wolności

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Polityka Obserwuj notkę 2
Kiedy na początku rządów Mateusza Morawieckiego zapytałem go, jak nazwałby zmiany, które wprowadza jego ekipa, a wcześniej Beaty Szydło, po namyśle powiedział, że jest to rewolucja godności. Chodziło o to, że znaczna część Polaków z małych miejscowości, bezrobotnych, rodzin wielodzietnych, a także emerytów itd., dostała szanse na wyjście z ekonomicznego dołka.

 Uruchomienie ich aktywności dało dodatkowy impuls gospodarce. Trzeba przyznać, że ten element programu PiS został najlepiej zrealizowany. Miliony ludzi poprawiły swój byt, mało tego – wróciły do zawodowej aktywności i ku zgorszeniu elit III RP zaczęły korzystać z takich luksusów jak wczasy nad polskim morzem. To było przyczyną ponownego zwycięstwa PiS w 2019 roku i dało jeszcze kapitał na następne lata. Jednak siły liberalno-lewicowe zaczęły przeciwstawiać postulatowi godności równie silny, jeśli nie silniejszy, postulat walki o wolność. Pierwszą iskrą do tego miała być sprawa aborcji, kiedy to kobiety zaczęto straszyć wizją opresyjnego państwa, które wtrąca się w życie intymne człowieka. Dodatkowo tworzono wzorce autorytarnej ingerencji rządu w kulturę, edukację i media. Wiele z kolportowanych w mediach przykładów nie miało nic wspólnego z rzeczywistością, ale pasowało do obrazka.

Strach przed utratą wolności stał się przyczyną nadzwyczajnej mobilizacji, szczególnie młodych ludzi, 15 października ubiegłego roku, i przejęcia władzy przez koalicję 13 grudnia.

Jednak przez ostatnie miesiące nowy rząd przekonał Polaków, a przynajmniej jego sporą część, że to on sam jest ogromnym zagrożeniem dla wolności. Dowody są dostarczane niemal codziennie. Już pierwsza wielka akcja ekipy Donalda Tuska pokazała, że istnieje tu poważny problem. Zaczęli od

brutalnego i całkowicie bezprawnego ataku na media publiczne. Może nie zrobiło to złego wrażenia na twardym elektoracie Platformy Obywatelskiej, ale konserwatywna część społeczeństwa poczuła się okradziona ze swoich mediów. Żeby nie było wątpliwości co do zamiarów rządu, wyznaczony do pacyfikacji mediów publicznych podpułkownik Bartłomiej

Sienkiewicz rozpoczął chwilę później atak na Telewizję Republika. Nic też dziwnego, że na demonstracjach w obronie

wolności słowa, ale także rolników, hasło „Republika, Republika…!” jest jednym z najczęściej powtarzanych.

Bunt rolników ma oczywiście bezpośredni podtekst ekonomiczny, chodzi o obronę przed likwidacją całej tej sfery gospodarki albo zepchnięciem jej do zupełnie podrzędnej roli. Ale oprócz sfery ekonomicznej jest tu bardzo silna motywacja dotycząca obrony wolności. Lewackie ideologie chcą narzucić

mieszkańcom Europy styl życia, w którym ktoś za nas decyduje, co mamy jeść, jak mamy pracować, czym mamy podróżować, a nawet jak mamy się ubierać. Działania UE i uległej jej władzy uderzają w wolny rynek, wolności osobiste, a nawet sferę poglądów. Nic też dziwnego, że mimo mglistych obietnic rządu złagodzenia kursu narasta rewolucja – rewolucja wolności. Ludzie nie chcą, żeby ktoś decydował o ich życiu w imię obsesyjnych ideologii, niemających dla większości nic wspólnego z rzeczywistością. Ta rewolucja za chwilę ogarnie większość sfer społecznych i odwróci od władzy miliony wyborców. 


Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 10; data: 06.03.2024.


Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka