W chwili gdy piszę ten komentarz, znamy tylko wyniki exit poll. Badania robione przez dwie pracownie – i na zlecenie Republiki, i na zamówienie TVP w likwidacji, TVN-u i Polsatu – mało się od siebie różnią. Jeżeli ich obliczenia się potwierdzą, to możemy być pewni, że nic nie jest przesądzone w drugiej turze. Nieznacznie większe szanse na wygranie ma Karol Nawrocki. Dlaczego? Bo suma wyników kandydatów z prawej strony jest większa niż tych z lewej. Nie wiadomo, co zrobią kandydaci prawicy, którzy nie weszli do drugiej tury, ale jeżeli nie chcą utorować drogi do przejęcia całkowitej władzy antydemokratycznej i antychrześcijańskiej formacji, którą reprezentuje Rafał Trzaskowski, powinni poprzeć Nawrockiego.
Wyborcy Mentzena i Brauna przekonają się, czy ich faworyci grają dla Polski czy przeciw niej. W sztabie Trzaskowskiego miny minorowe. Wiedzą, że zwycięstwo wymyka się im z rąk. Kondycja kandydata też coraz słabsza. Obawiam się, że wszystko co widzieliśmy w pierwszej turze, może powtórzyć się w drugiej. Użycie służb specjalnych, administracji państwowej i masowy atak prorządowych mediów.
Jednego jestem pewien: to będzie działało na wyborców coraz słabiej, a nawet może skończyć się fatalnie dla kandydata wspieranego przez rząd.
Wynik wyborów nie jest rozstrzygnięty, ale demokracja na razie się obroniła.
Musimy jej strzec, żeby to nie były ostatnie wybory.
Tekst pochodzi z tygodnika "Gazeta Polska" nr. 21; data: 21.05.2025.
Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa.
www.gazetapolska.pl
www.niezalezna.pl
www.GPCodziennie.pl
www.TelewizjaRepublika.pl
ur.31.12.1967.
W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii.
Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN.
Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem.
1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata",
1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego.
Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka