Blog
Prosta sprawa
Tomasz Szymborski
Tomasz Szymborski dziennikarz
55 obserwujących 226 notek 561346 odsłon
Tomasz Szymborski, 17 maja 2009 r.

Geszeft ze stocznią?

Zawsze zastanawiało mnie "szczęście" co poniektórych biznesmenów. Jak kupić  100 ha (z czego 20 ha to akwen) świetnie położonego terenu w Gdyni za 65 mln euro, czyli ok. 288 mln zł?

Kilka dni temu  minister skarbu Aleksander Grad z radością ogłosił, że "bezprecedensowy przetarg na majątek stoczni w Gdyni zakończył się sukcesem, bo z 31 elementów majątku stoczni, udało się sprzedać za 288 mln złotych" (cały majątek stoczni wyceniono na 307 mln zł).

Stocznię kupił, a raczej wylicytował, United International Trust B.V. Co to jest? Szybkie szukanie w necie i mamy wyniki, które raczej nie rozwiewają wątpliwości. United International Trust powstał w 2006 roku, ma wiele siedzib, w tym na Cyprze, Amsterdamie, Curacao, Arubie na Antylach Holenderskich, Anquilli, Irlandii. Na razie nic szokującego. Ale im głębiej w necie, tym robi się ciekawiej... UIT jest firmą zależną spółki Sapiens International Corporation NV . Ta z kolei zatrudnia byłych oficerów Mossadu i armii izraelskiej

Eli Reifman, Roni Al-Dor, Guy Bernstein, Yacov Elinav, Gad Goldstein, Hadas Gazit Kaiser, Uzi Netanel, Naamit Salomon, Ido Schechter... to ludzie, którzy nagle zapragnęli budować statki nad Bałtykiem :-)

Jakoś nie moge w to uwierzyć. Kto powiedział, że stocznia musi byc stocznią? Liczy się te kilkadziesiąt hektarów terenu, na których być może powstaną supermarkety  i czort wie, co jeszcze.

Z szybkiego rachunku wynika, że metr kwadratowy stoczni kosztuje w tej operacji ca. 360 złotych.

O Elim Raifmanie jest tu. Roni Al-Dor ma swoją wizytówkęw sieci.

Ciekawe, co na pytania o tych inwestorów odpowie stoczniowcom w poniedziałek premier Tusk?

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

szymbor[at]gmail.com

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @HOSTOJA tak, to ciekawy trop. zlekceważony przez prokuratorów
  • @BRAVO01 Sprawa jest bardziej skomplikowana moim zdaniem. Wyjaśnienia wymaga np. czy...
  • @UFKA Zobaczymy, jak to będzie. Wymiana kadr w Faktach jest nieuchronna.

Tematy w dziale