3 obserwujących
391 notek
136k odsłon
  262   0

G. prawda! Szczepionki

Szpitale w Polsce musiały wylewać co szóstą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Jest zmiana

01.01.2021 19:58 

Zgodnie z dotychczas obowiązującą procedurą polskie szpitale mogły wykorzystywać pięć z sześciu dawek szczepionki przeciw koronawirusowi - jednej z dawek należało się pozbyć. - Serce bolało, ale musieliśmy to wylewać - mówił w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" prof. Jarosław Drobnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ulegnie to zmianie - możliwe będzie pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki.

Serce bolało, ale musieliśmy to wylewać

- powiedział w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" profesor Jarosław Drobnik, główny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Jak podaje dziennik, tylko w tym jednym szpitalu od początku akcji szczepień "na straty" poszło kilkaset dawek szczepionki. Biorąc pod uwagę dotychczasowe dane (zaszczepiono już 40 tys. osób), w całej Polsce wylanych mogło zostać łącznie nawet osiem tysięcy dawek.

Decyzja resortu zdrowia o zmianie procedury podjęta została po rozmowach z krajowym konsultantem ds. farmacji szpitalnej oraz po obserwacji działań w innych krajach. Polska wykonała w tej kwestii ruch wyprzedzający, bo Europejska Agencja Leków, która rekomendowała wylewanie szóstej dawki, dopiero pracuje nad oficjalną zmianą.

za gazeta.pl

G. prawda!

Każde szczepienie wymaga większej ilości szczepionki ze względu na tzw. "dead volume"(dead space) - objętość pozostającą w igle i strzykawce (a konkretnie w łączniku strzykawki i gle) - dla standardowych strzykawek 1mL ta objętość wynosi ok. 0,085mL (~85mikroL). Poza tym ~0,1mL to objętość, którą trudno wycisnąć z fiolki - która pozostanie we fiolce .

To znaczy, że aby wykonać 5 wstrzyknięć potrzeba (0,3+0,085)*5 +0,1 = 2,025mL - nie licząc minimalnej ilość, która się marnuje podczas usuwania powietrza zer strzykawki.

We fiolce jest 2,25 - więc na 6-tą (jeżeli nic nie zmarnowano) pozostaje 0,225mL... więc za mało!

6-tą można wygospodarować, jeżeli używa się strzykawek i igieł tzw. "Low dead space needle and syringes", które mają specjalnie wyprofilowany tłoczek... ale kto takie widział w pl szpitalach?? Tam kupuje się najtańsze, nikt nie patrzy na 0,085mL - obawiam się, że wielu medyków nie wie nawet o takich wynalazkach.

/za forum/

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości