13 obserwujących
335 notek
254k odsłony
661 odsłon

Shiva na stos! Dialog religii w XXI wieku.

Wykop Skomentuj30

W niedzielę oglądałem z dziećmi film "Fahrenheit 451" - a właściwie jego remake.  Młodszy syn był mocno zasmucony tym, że ktoś pali książki.  W tym samym dniu można to było obejrzeć na żywo.  Pod kościołem w Gdańsku.  Myślałem, że nic mnie bardziej nie oburzy. 

A jednak.  Przeglądając zdjęcia z ogniska zobaczyłem jedną z "hinduskich figurek", które - według dziennikarzy z trojmiasto.pl były palone (liczba mnoga). 

Ta figurka to Shiva.  Może niedokładna fotografia sprawiła, że pomyliłem z Brahmą (ciężko głowy policzyć na zbliżeniu). 

Kościół Katolicki oficjalnie, z wiernymi, z dziećmi, publicznie pali figurkę przedstawiającą boga innej religii.  Do tego podobno tych "hinduskich figurek" było więcej.  Szacunek dla innych religii level hard. 

I ten sam KK się oburza, gdy ktoś powie coś dyskredytującego o swojej świętej księdze.  Symbol krzyża użyty na wystawie artystycznej do sądu trafia... 

Ciekawe, jaka byłaby reakcja na zrobienie ogniska z krzyży z figurką Jezusa.  Takiego publicznego ogniska, do którego każdy może się przyłączyć.  Tłumaczonego w taki sposób, że kto ma ducha Shivy w sobie, ten zrozumie. 

Zastanawiam się nad publicznym happeningiem pod tytułem "przynieś krzyż/obrazek święty z domu - zrobimy ognisko". Taka ceremonialna forma apostazy.  Fajny pomysł, co?

Raczej go jednak nie zrealizuję.  Aż takim chamem nie jestem.  Do poziomu oficjalnych przedstawicieli KK się nie zniżę - mam jakieśtam sumienie.

Dodatkowa sprawa - palenie masek fajnie się kojarzy z historią "łagodnego misjonarstwa" w Ameryce Północnej, czy też Afryce.  Przypomnieli mi panowie w sukienkach, dlaczego warto być dumnym z historii poznawania się białych Europejczyków z narodami z innych kontynentów - tymi, które miały słabsze narzędzia do zabijania od "naszej chrześcijańskiej" cywilizacji życia. 

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo