Tyndlale Tyndlale
228
BLOG

Językowa asymetria

Tyndlale Tyndlale Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

We wtorek parlament ukraiński znowelizował ustawę oświatową przewidującą, że językiem wykładowym na Ukrainie będzie  język ukraiński. Nowelizacja oznacza to, że szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większości przedmiotów naucza się w ich językach, będą musiały przejść na ukraiński. Ukraińska minister oświaty Lilia Hrynewycz zapewniała, że zmiany w szkolnictwie mniejszości będą wprowadzane stopniowo. Mniejszościom zagwarantowano prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych – wyjaśniała. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być jednak ukraiński, by uczniowie należący do mniejszości mogli dostać się na studia na ukraińskich uczelniach – napisała, powołując się na Hrynewycz, sekcja ukraińska Radia Swoboda.

Przypomnijmy, że w Polsce mniejszość ukraińska ma dostęp do szkół finansowanych w całości ze środków publicznych, w których tylko język polski i historia nauczane są po polsku.

Jak reagują na tę nowelizacje inne państwa? Rumunia i Węgry oburzone. Węgry oceniają ten ruch jako „cios w plecy” i dodają:

– Uważamy, że to wstyd, iż nowelizacja poważnie narusza prawa mniejszości węgierskiej, wstyd, że kraj dążący do coraz ściślejszych kontaktów z UE przyjął taką ustawę, która jest wprost sprzeczna z europejskimi wartościami – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji, Peter Szijjarto.

Rumunia jest „poważnie zaniepokojona” . A Polska? Co na to nasz szef dyplomacji? Polskie ministerstwo spraw zagranicznych w czwartkowym komunikacie oceniło, że ustawa ta „gwarantuje osobom należącym do grup etnicznych i mniejszości narodowych prawo do nauki w języku narodowym obok nauczania w języku ukraińskim w zakładach przedszkolnych i ogólnej oświaty”.

„Jednocześnie zapis ten zawiera gwarancję dotyczącą prawa uczenia języka narodowego w państwowych i samorządowych zakładach nauki lub przez narodowe stowarzyszenia kulturalno-oświatowe” – podkreśliło MSZ, dodając, że „strona ukraińska konsekwentnie podkreślała”, że jej celem nie jest „rugowanie języków mniejszości narodowych”.

„MSZ będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim” – podano w komunikacie.

Bez komentarza…, chyba że komentarzem będzie link do tego artykułu: 

http://kresy.pl/wydarzenia/bandera-i-ja-banderowska-propaganda-w-polskiej-szkole-dla-ukraincow-foto-video/

Tyndlale
O mnie Tyndlale

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka