.
11 obserwujących
116 notek
179k odsłon
  430   0

Niemcy tracą wiarygodność i są osłabione. Ale to ciągle mocny gracz

- Pewne cechy Niemiec się nie zmieniły. Nadal jest to największa gospodarka strefy euro i Unii Europejskiej. Nadal jest to największa populacja naszego regionu. Ich gospodarka, mimo że mówi się o kryzysie, nadal jest dynamiczna i nastawiona na eksport, ma zdolność do dostosowania się do tej sytuacji. Inną kwestią jest czy te czynniki mogą przełożyć się na polityczną rolę Niemiec w UE. Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Sebastian Płóciennik w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o pozycji Niemiec.

- Wiarygodność Niemiec mocno ucierpiała. Z jedne strony mamy przemówienie kanclerza Scholza sygnalizujące nowe czasy, a z drugiej strony pojawiły się niezrozumiałe sytuacje. Niemcy coś obiecywali, a tego nie dostarczali. To wynika przede wszystkim z sytuacji w SPD. Wciąż bardzo duży wpływ mają działacze, którzy wierzą w specjalne relacje z Rosją – opowiada Płóciennik. – Oni ciągle stawiają sobie pytanie, jak będą wyglądać relacje po zakończonej wojnie na Ukrainie – dodaje.- Coraz więcej ekspertów politycznych twierdz, że niemieckie elity polityczne nie nadążają za swoim społeczeństwem. Wśród Niemców poparcie dla zdecydowanych działań wspierających Ukrainę wynosi 70%. To jest bardzo dużo. Nie spodziewano się tego, kiedy wybuchła wojna – opowiada analityk OSW. – Politycy SPD oceniają jednak, że zimą to poparcie spadnie – dodaje.


- Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie relacji polsko-niemieckich. To, co mówiliśmy im przez lata, sprawdza się. Wiele scenariuszy się spełniło. Niemcy to doceniają. W rozmowach przyznają nam rację i wykazują otwartość. Mam wrażenie, że my dociskamy Niemców coraz bardziej. Chcemy im jeszcze mocniej pokazać ich błędy – uważa Płóciennik. – To jest problem, bo otwiera się okno do przekonania Niemców do kilku istotnych spraw dla Polski, szczególnie energetycznych – dodaje.


Czy Niemcy nadal mają szansę na odgrywanie dominującej roli w UE? Dlaczego kanclerz Scholz prowadzi tak niepopularną, nawet w swoim kraju politykę? Jaki jest stosunek Die Linke i AfD do wojny na Ukrainie? Jakie znaczenie ma tekst Scholza w FAZ? Czy niemieckie pomysły zmian w UE mają jakiekolwiek szanse powodzenia? Czy kłopoty energetyczne Niemiec to dobry czas na budowę na nowo relacji polsko-niemieckich? O tym wszystkim w rozmowie z Sebastianem Płóciennikiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka