.
11 obserwujących
121 notek
182k odsłony
  322   0

Czy Chiny zaatakują Tajwan? Jesteśmy bliżej globalnej wojny?

- To co robią Chiny to gra polityczna i pokaz siły. Groźby Chin kierowane do USA w kontekście wizyty Pelosi na Tajwanie nie odniosły rezultatu. W tej chwili ćwiczenia wojskowe mają na celu podkręcenie napięcia. Chińczycy chcą pokazać, że nie przegrali tej konfrontacji. Prof. Andrew Michta, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa i geopolityki jest gościem Igora Janka w Układzie Otwartym. Mówi o tym, czy chińskie manewry wokół Tajwanu mogą przerodzić się w pełnoskalową inwazję.

- Zagrożenie ze strony Chin jest bardzo istotne. Stany Zjednoczone patrzą na Chiny jako państwo, które chce im dotrzymać kroku. Inwestują mocno w rozbudowę marynarki, pociski hipersoniczne, systemy łączności. To jest im potrzebne do ewentualnej konfrontacji z marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych na Indopacyfiku. Jesteśmy w coraz większej konkurencji z Chinami. Rzeczywiście sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna -   mówi prof. Michta – Nie chciałbym jednak spekulować, kiedy może dojść do konfrontacji– dodaje.


- Tajwan jest krytyczny dla całej architektury bezpieczeństwa na Indopacyfiku. Należy  dostarczać im uzbrojenie. System bezpieczeństwa w tym rejonie jest zbliżony do standardowych, bilateralnych gwarancji. Gdyby USA nie były w stanie zapewnić tych gwarancji, to cały system uległby rozkładowi– mówi prof. Michta. –Po tym co Chiny zrobiły z Hongkongiem, Tajwan staje się jeszcze bardziej ważny– dodaje.


 -Tajwan jest głównym producentem, jeśli chodzi o półprzewodniki. Przejęcie go przez Chiny uderzyłoby w ekonomię państw zachodnich, a szczególnie USA. Procesory są w tej chwili częścią naszej cywilizacji. Od tego zależy, w jaki sposób żyjemy i się poruszamy: autobusy, samochody, a przede wszystkim broń istotna dla naszego bezpieczeństwa – mówi ekspert. – Waszyngton doskonale sobie z tego zdaje sprawę - dodaje.

Dlaczego Tajwan jest tak ważny dla USA? Czy wojna USA-Chiny jest dziś bardziej możliwa niż kilka miesięcy temu? Co to znaczy dla Ukrainy, czy USA może przekierować swoją uwagę i wsparcie militarne do Azji? Dlaczego Nancy Pelosi poleciała do Tajwanu? Czy Tajwan ma szansę w konfrontacji z Chinami? O tym wszystkim w rozmowie z prof. Andrew Michtą w Układzie Otwartym.


Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka