Układ Otwarty Układ Otwarty
1864
BLOG

Polska skręca w lewo? Jak zmienia się stosunek Polaków do Ukraińców?

Układ Otwarty Układ Otwarty Mniejszości Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Emocja polskiego społeczeństwa przesuwa się w lewą stronę co jest wynikiem zmian cywilizacyjnych i wzrostu, poprawy jakości życia Polaków. Jesteśmy wielkimi kibicami Ukrainy i Ukraińców w walce z Rosją, natomiast czają się zagrożenia związane z tą wojną, dzisiaj kolejna fala migracji będzie tylko i wyłącznie potęgować zmęczenie współżyciem z Ukraińcami stwierdza Marcin Duma szef ośrodka IBRiS w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Przez ostatnie 8-9 lat polskie społeczeństwo bogaciło się znacznie szybciej i ludziom zaczęło się żyć lepiej. Kwota, którą mamy do dyspozycji zwiększyła się w sposób skokowy. Beneficjentami tej zmiany były bardzo szerokie grupy społeczne, również klasa niższa, która znacznie poprawiła swój standard życia.
- Najnowsze badania pokazują, że ponad 60% polskiego społeczeństwa jest za legalizacją związków jednopłciowych oraz bardziej liberalnym prawem aborcyjnym.
- Obecnie w Polsce odbija się dyskusja, którą przed chwilą mieliśmy w USA. To co dzisiaj się dzieje, to rywalizacja dwóch koncepcji, z jednej strony koncepcji wolnościowej, liberalnej, a z drugiej konserwatywnej.

- Dzisiaj obawa o to, że ta wojna, po trupie Ukrainy przyjedzie do nas jest niewielka. Nie ma podziału, jeśli chodzi o opozycję i rządzących, co do tego czy Ukrainę wspierać, czy dogadywać się z Rosją. Natomiast temat aborcji, związków jednopłciowych oraz suwerenność silnie różnicują.
- Mamy trzy obszary jeśli chodzi o Ukrainę i Ukraińców: wsparcie Ukrainy w jej wysiłku w walce z Rosją, stosunek do Ukraińców, którzy w Polsce są uchodźcami i wielka akcja pomocy na samym początku wojny.
- PiS w jakiś sposób „mruga” do tych, którzy są zirytowani uchodźcami. Robi to m. in. poprzez nie przedłużanie programu dofinasowania pobytu dla Ukraińców w prywatnych domach, a za chwilę będzie wprowadzało opłatę, współpłacenie przez Ukraińców w miejscach masowego zakwaterowania.
Czy społeczeństwo polskie przechyla się w lewą stronę? Czy zmienia się nasz stosunek do Ukraińców po tylu miesiącach wojny? Na ile to co się dzieje może mieć wpływ na wybory?

Posłuchaj na Spotify
Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo