Układ Otwarty Układ Otwarty
661
BLOG

WHO ogłasza koniec pandemii. O lockdownach, reakcji państwa i konsekwencjach społecznych.

Układ Otwarty Układ Otwarty Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia zapowiedział koniec pandemii COVID-19. Kończy się czas zamknięcia, strachu, tragedii. Wielkich kłopotów gospodarczych, rewolucji, ale także absurdów, z którymi mieliśmy do czynienia. Czego dowiedzieliśmy się o świecie podczas pandemii? Debata Bartosza Marczuka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Jerzyego Karwelisa, autora bloga Dziennik zarazy.

- Jeśli chodzi o moje wnioski po pandemii, to przede wszystkim uważam, że wirus o szybkiej transmisji i niskiej śmiertelności nie powinien prowadzić do takiego zamieszania. Popierałbym stosowanie wszystkich leków, które wykazują skuteczność w leczeniu koronawirusa. Jednakże w kwestii szczepionek, mocno bym się zastanowił. Uważam, że wprowadzono je zbyt szybko i nie zostały wystarczająco przebadane. Technologia mRNA została wycofana z użycia 2 lata przed pandemią, po wieloletnich badaniach. Z tego powodu uważałbym na szczepionki i nie wprowadzałbym restrykcyjnych lockdownów, ponieważ uważam, że są mało skuteczne. Natomiast największym zagrożeniem, jaki pojawił się w trakcie pandemii, była zapaść służby zdrowia - twierdzi Jerzy Karwelis.

- Wnioski jakie mi się nasuwają to przede wszystkim zwiększenie finansowania ochrony zdrowia. Pandemia przekonała nas, jak ważny jest ten sektor. Cieszę się, że wydatki faktycznie wzrosły i wynoszą obecnie 7% PKB. Przypomnę, że przez bardzo długi czas Polska należała do krajów o najniższych nakładach wydatków publicznych na ochronę zdrowia. Drugą ważną kwestią jest szkoła i edukacja. Teraz, z perspektywy czasu, widać, że wiele krajów podjęło inną decyzję i nie zamykało szkół na tak długo. Decyzja ta na pewno będzie miała negatywne skutki, zwłaszcza dla uczniów - mówi Bartosz Marczuk.

Igor Janke zwraca uwagę na fakt, że nie podejmuje się wystarczających działań w celu złagodzenia negatywnych skutków psychicznych dla dzieci i młodzieży. Bardzo mocno ograniczono im kontakty społeczne w momencie, gdy były one szczególnie ważne. Jego zdaniem skutki będą nadal bardzo poważne, a pomoc psychiatryczna i psychologiczna jest niezbędna. Niestety, niewiele się robi w celu zapewnienia takiej pomocy, dodaje.

Jerzy Karwelis uważa, że zawaliło się wiele rzeczy. Przede wszystkim klasa polityczna i media. Uważa on, że kiedy plemienna polityka i media połączą się, nie ma miejsca na opinię drugiej strony. Zawiodły według niego także zawody, które cieszyły się zaufaniem społecznym, takie jak lekarze i policja. Stan kondycji społecznego zaufania do elit jest kluczowy i został poważnie naruszony - uważa.

Jak z perspektywy czasu można ocenić modele zachowań poszczególnych państw? Czy tak mocne zamykanie gospodarki było konieczne? Jakie możemy wyciągnąć wnioski z pandemii na przyszłość? Kto powinien podejmować decyzje? Które decyzje były błędne? Jakie są pozytywne skutki pandemii? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

---

Posłuchaj na Spotify.

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości