Układ Otwarty Układ Otwarty
108
BLOG

Po co Arabii Saudyjskiej piłka nożna?

Układ Otwarty Układ Otwarty Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- Arabia Saudyjska jest młodym państwem. Ponad 60% obywateli Arabii Saudyjskiej ma mniej niż 30 lat. To zjawisko jest typowe w świecie arabskim, gdzie młodzi ludzie stanowią dominującą część populacji. To właśnie dlatego władze inwestują w rozwój sportu, a szczególnie w tak popularną dyscyplinę jak piłka nożna - wyjaśnia Sara Nowacka, ekspertka PISM.

Sara Nowacka zaznacza, że do tej pory Arabia Saudyjska miała niewielką ofertę rozrywkową dla młodzieży. - Z naszej perspektywy, kraj ten wydawał się skrajnie konserwatywny. Nawet do niedawna nie istniały tam kina, chodzenie do kina było zabronione. Jednak po przejęciu kontroli nad krajem przez księcia koronnego Muhammada ibn Salmana, Arabia Saudyjska zaczęła wprowadzać zmiany. Wprowadzono nową wizję kraju na 2030 rok, która nie tylko zakładała transformację gospodarczą, ale także koncentrowała się na przemianach obyczajowych Saudyjczyków - mówi ekspertka PISM.

- W ramach tej wizji zachodzą procesy modernizacji społeczeństwa. Zorganizowano nawet ogromne imprezy rave, co jest absolutnie niespotykane. Ponadto, wielkie inwestycje związane z piłką nożną są jednym z narzędzi, które mają na celu zaspokojenie potrzeb młodej generacji i zdobycie ich serc. Jednak z drugiej strony, trzeba zauważyć, że władze kraju stosują również brutalne represje i nie dopuszczają do żadnych form niezależnych ruchów obywatelskich ani krytyki władzy. W związku z tym działania te budzą wiele kontrowersji - stwierdza.

Czy Saudyjczycy interesują się piłką nożną? Dlaczego Arabia Saudyjska inwestuje tak ogromne pieniądze w sport? Na ile jest to budowanie wizerunku państwa na arenie międzynarodowej? Czy Arabia Saudyjska próbuje wpływać na polityków innych państw? Jak wygląda sytuacja kobiet oraz mniejszości etnicznych i religijnych? W jakim kierunku Arabia Saudyjska rozwija swoją gospodarkę? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport