Układ Otwarty Układ Otwarty
103
BLOG

Przestępcy wygrywają w sieci. Jak chronić swoje dane?

Układ Otwarty Układ Otwarty Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- Producenci technologii cyberbezpieczeństwa korzystają z sztucznej inteligencji w swoich produktach, ale przestępcy również wykorzystują tę technologię, pracując nad własną sztuczną inteligencją – mówi Krzysztof Dyki, prezes firmy Comcert, Grupa Asseco.

- Mało osób zdaje sobie sprawę, że do stworzenia silnika sztucznej inteligencji wystarczy zaledwie kilkunastu wysoko wykwalifikowanych programistów. Ci bardzo bystrzy i inteligentni specjaliści, są w stanie opracować silnik sztucznej inteligencji, który mogą później rozwijać. Z jednej strony obserwujemy tendencję do narzucania większych ograniczeń i cenzury dla tradycyjnych silników, takich jak chat GPT, aby uniemożliwić ich wykorzystanie przez przestępców. Natomiast to działanie wydaje się niepoważne, gdyż przestępcy posiadają swoje własne silniki. Przestępcy, co prawda mogą badać i czerpać inspirację z dostępnych narzędzi, ale przede wszystkim tworzą i trenują własne silniki – zaznacza ekspert.

Historia cyberbezpieczeństwa i działań hakerów wskazuje, że przestępcy są zawsze krok przed organami ścigania i producentami rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Zdaniem prezesa ComCERT to właśnie oni determinują dynamiczny rozwój technologii. - Powinniśmy myśleć o tym, co przyniesie przyszłość, zwłaszcza teraz, gdy sztuczna inteligencja staje się kluczowym graczem po obu stronach tego konfliktu – dodaje.

- Obecnie decydenci, nie tylko w naszym kraju, ale również w innych, włączając służby specjalne i organy państwowe, zastanawiają się, jak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom cyberbezpieczeństwa. Problemem jest, że poziom kompetencji profesjonalnych grup przestępczych jest bardzo wysoki, a rynek cyberbezpieczeństwa stara się nadążać za ich działaniami. W takiej sytuacji potrzebujemy nie tylko specjalistów, ale wręcz najbardziej wybitnych ekspertów, którzy będą w stanie skutecznie konkurować z tymi przestępcami. Jednakże, wiemy, że takich najlepszych na rynku cyberbezpieczeństwa jest zbyt mało, a ci, którzy są prawdziwymi ekspertami, zazwyczaj nie decydują się pracować w strukturach państwowych. To zwykle wynika z kwestii wynagrodzenia, atmosfery, reguł i warunków pracy, które ich zniechęcają.

Jak doszło do tej kradzieży danych? Czy możemy oczekiwać, że firma ALAB poniesie odpowiedzialność? Kto odpowiada za ten atak? Czy możliwe jest namierzenie sprawców? Co zwykły obywatel może zrobić, jeżeli jego dane wyciekły? Czy w dzisiejszych czasach nasze dane są najcenniejszą rzeczą dla cyberprzestępcy? Czego możemy się spodziewać w przyszłości?

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie