Układ Otwarty Układ Otwarty
387
BLOG

Realna zmiana czy niemiecki łżepacyfizm? Czy po wyborach zmienią się nasze relacje?

Układ Otwarty Układ Otwarty Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
- Niemcy chcieliby kontrolowanego zwycięstwa Ukrainy. Mówiąc krótko, nie chcą, żeby zwycięstwo Ukrainy było równoznaczne z kompletną porażką Rosji, czyli w zasadzie nie chcą zwycięstwa Ukrainy. Zresztą nie są jedyni – mówi Anna Kwiatkowska, OSW.

Anna Kwiatkowska wskazuje na fakt, że Niemcy obecnie nie są zbyt zainteresowani wojną w Ukrainie, zwłaszcza gdy porównamy to do innych, bardziej palących problemów, takich jak kryzys migracyjny. Wewnętrzne wyzwania Niemiec, zarówno polityczne, jak i społeczne, absorbują ich uwagę bardziej niż konflikt na Ukrainie. - Co prawda udało im się zażegnać kryzys finansowy, ale w rzeczywistości był to kryzys polityczny. Te kwestie polityczne dotykają ludzi i tworzą wrażenie politycznego chaosu w Niemczech. Dlatego Ukraina jest dla nich zbyt odległa, zwłaszcza że nie jest to konflikt, który Niemcy uważają za swój – podkreśla.

- Mimo wszystkich tych zawirowań, należy docenić Niemców za ich zdecydowane wsparcie dla Ukrainy, zwłaszcza finansowe. Szczególnie w sytuacji, gdy inne państwa, przede wszystkim Stany Zjednoczone, mogą zredukować swoje zaangażowanie finansowe na Ukrainę. W ramach ich kompromisowego budżetu istnieją przynajmniej dwie furtki, z których jedna bezpośrednio dotyczy Ukrainy. To oznacza, że Niemcy mogą zwiększyć środki przeznaczone na pomoc Ukrainie, pomimo ewentualnych trudności budżetowych. Natomiast jest to broń defensywna, to jest nadal kreatywna księgowość. Część z tych pieniędzy idzie tak naprawdę na wzmocnienie Bundeswehry, która oddała dużo zarówno partnerom jak i samej Ukrainie – tłumaczy.

Anna Kwiatkowska twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że Niemcy będą dążyć do rozwiązania politycznego, co odpowiadałoby oczekiwaniom SPD. Oznacza to, że zależy im na nie-militarnej ścieżce rozwiązania konfliktu, preferując negocjacje przy stole. Będą popychać Ukrainę ku rozwiązaniom dyplomatycznym. - Tylko inne jest rozwiązanie dyplomatyczne, jeśli jedna strona ma przewagę na polu bitwy, a inne, gdy jest wojna pozycyjna, utrzymujesz pozycje w okopach, a Putin jeździ po świecie i mówi, że wygrywa – zaznacza.

Czy dystansowanie się Niemiec od polityki wobec Rosji to coś nowego? Jakie są relacje Niemiec z Ukrainą? Na ile Niemcy będą wspierać Ukrainę? Co się zmieni w relacjach polsko-niemieckich? Jakie są szanse na zmiany w UE? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka