- Dla mnie CPK to nie tylko sprawa budowy lotniska, to jest fragment znacznie szerszej globalnej układanki. Przebywając w Waszyngtonie i często podróżując do Pekinu, Singapuru czy Hanoi, dostrzegam, że coś się szybko zmienia w światowej gospodarce – mówi prof. Marcin Piątkowski, Akademia Leona Koźmińskiego.
- Globalne łańcuchy dostaw są obecnie restrukturyzowane, zmieniają się strumienie globalnych inwestycji, przy czym co roku zagraniczne kapitały inwestują na całym świecie około 1500 miliardów dolarów. Polska dotychczas pozyskiwała z tego zaledwie około 30 miliardów dolarów rocznie. Nasza rola w tym ogromnym nurcie światowych inwestycji zagranicznych jest niewielka. Z uwagi na konkurencję z Chinami, wpływ pandemii COVID-19 oraz agresję ze strony Rosji wobec Ukrainy, te zagraniczne inwestycje poszukują nowych miejsc na świecie. Mówimy tutaj o dziesiątkach, a nawet setkach miliardów dolarów – twierdzi.
Prof. Piątkowski zaznacza, że obecnie trudno zainwestować w Ameryce czy Europie Zachodniej, ponieważ koszty, zarówno inwestycji, jak i końcowego produktu są wysokie. - Przykładem jest największa globalna firma zajmująca się produkcją półprzewodników, TSMC, która obecnie buduje nową fabrykę w Arizonie. Koszty budowy tej fabryki są przynajmniej trzykrotnie wyższe niż na Tajwanie, a wyprodukowane w niej półprzewodniki będą co najmniej o 30% droższe niż ich tajwańskie odpowiedniki. To oznacza, że strumień globalnych inwestycji nie może powrócić do Ameryki ani do Europy Zachodniej i musi znaleźć inne korzystne miejsce na świecie – podkreśla.
- Dlatego obszar między Łodzią a Warszawą, a także inne regiony Polski, stanowią potencjalne świetne lokalizacje i magnesy dla dziesiątek miliardów dolarów. CPK będzie jednym z kluczowych argumentów przekonujących do takich inwestycji. Czesi, Węgrzy, Słoweńcy czy Słowacy nigdy takiego CPK nie wybudują, bo nie mają takiego potencjału – uważa.
- Dotychczas w ciągu 30 lat Polska pozyskała inwestycje o wartości 300 miliardów dolarów. Teraz jednak istotne jest, aby nie czekać kolejne 30 lat na zdobycie kolejnych 300 miliardów, lecz osiągnąć ten cel w ciągu 13 lat. W tym kontekście uważam, że CPK będzie istotnym czynnikiem wspomagającym proces pozyskiwania inwestycji – dodaje gość Igora Janke.
Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka