Układ Otwarty Układ Otwarty
338
BLOG

Jak reagować na rosyjskie prowokacje? Czy należy wydalić Andriejewa?

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
- Dla każdego polskiego ministerstwa spraw zagranicznych ogromnym wyzwaniem jest uniknięcie wciągnięcia w prowokacje ze strony ambasadora Andriejewa. To zadanie nie należy do łatwych, ponieważ pan ambasador sięga po różnorodne subtelne metody prowokacji, jak również stosuje proste środki, takie jak używanie obraźliwych słów i gestów nawet wobec ministrów – mówi Łukasz Jasina, były rzecznik MSZ.

- Jednak, dopóki władze naszego państwa podejmują decyzję o pozostawieniu ambasadora Krzysztofa Krajewskiego w Moskwie, ambasador Andriejew musi niestety pozostać w Warszawie. Niemniej jednak, jeśli polski rząd zdecyduje się na zupełnie inną ścieżkę, co oczywiście wymagać będzie odpowiedniego, wcześniejszego poinformowania ambasadora Krajewskiego, aby uniknąć sytuacji, w której stałby się przypadkową ofiarą tego co może się w Moskwie wydarzyć– taka decyzja może zostać podjęta – uważa.

Igor Janke zauważa, że gest wykonany przez ambasadora Rosji mógł mieć na celu sprowokowanie Polski do ostrej reakcji. Jego zdaniem, postawa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które nie reaguje w sposób, jakiego mogliby oczekiwać ambasador Andriejew czy Ławrow, może być sensowna. 

- Nadal podtrzymuję apel o odwołanie ambasadora Andriejewa, ponieważ istnieje czerwona linia. W tej chwili właśnie ta granica została przekroczona. Niestety, opóźnienie podjęcia tej decyzji już negatywnie odbiło się na relacjach polsko-ukraińskich – twierdzi Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.

- Jeśli ambasador Andriejew zachowuje się arogancko wobec swoich polskich partnerów, pozostawienie go w Polsce może być postrzegane jako przejaw słabości i przyzwolenia na ewentualne wysłanie nie jednej, ale nawet dwóch albo trzech rakiet, które mogą przeniknąć w naszą przestrzeń powietrzną i zaatakować cele na Ukrainie. Taka sytuacja mogłaby dodatkowo zaostrzyć relacje emocjonalne ze strony Ukrainy. Przykłady trzech krajów bałtyckich, które dobrze sobie radzą bez ambasady rosyjskiej, pokazują, że brak ambasady nie stanowi problemu – dodaje.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka