Układ Otwarty Układ Otwarty
532
BLOG

Jak powstawał Biełsat?

Układ Otwarty Układ Otwarty Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
- Biełsat jest głównym niezależnym medium, do którego ludzie na Białorusi się odwołują. Dla nich jest to jak Wolna Europa w Polsce - każdy wie, o co chodzi, każdy kiedyś coś widział, czytał lub słyszał – mówi Agnieszka Romaszewska, dziennikarka i działaczka społeczna.

Agnieszka Romaszewska zaznacza, że niektórzy, oglądając Biełsat, mają poczucie, że przynajmniej trochę mogą stawić opór reżimowi. Zakrywają okna i włączają Biełsat na telewizorze.

Na początku Biełsat nadawał wyłącznie satelitarnie, później wraz z rozwojem zaczął różnicować działalność. Stworzono strony internetowe, pojawił się kanał na YouTube, a następnie rozbudowano obecność na różnych platformach mediów społecznościowych.

- Rozpoczynaliśmy działalność wyłącznie po białorusku, ale w momencie, kiedy rozpoczął się Majdan, zdecydowaliśmy, że konieczne będzie również nadawanie po rosyjsku. Osobiście przekonałam się do tego, gdy doszłam do wniosku, że prowadząc działalność przeciwko propagandzie, trzeba mieć zabezpieczone wszystkie fronty w tej walce. W 2017 roku utworzyliśmy rosyjską redakcję, a w 2020 roku zaczęło to nabierać rozpędu, ponieważ Rosjanie zaczęli interesować się sytuacją na Białorusi. Jednak pełną skalę naszej działalności osiągnęliśmy po 24 grudnia 2022 roku – zaznacza.

- Wtedy zrozumieliśmy, jak istotny jest nasz rosyjskojęzyczny kanał. Okazało się, że mamy widzów w Rosji, co było dla nas ogromnym zaskoczeniem. Nasz kanał rosyjskojęzyczny "Vot Tak" ma około 1,3 miliona subskrybentów, a liczba unikalnych użytkowników w trzymiesięcznych okresach wynosi kilka milionów, z czego ostatnio osiągnęliśmy liczbę 7 milionów. Około 55-60% tych użytkowników pochodzi z Rosji – podaje.

- Staliśmy się rozpoznawalną marką, która zaczęła być dostrzegana w Rosji, aż doszło do tego, że Vot Tak zostało uznane za zagranicznego agenta. To dla nas uznanie – uważa Agnieszka Romaszewska.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura