Układ Otwarty Układ Otwarty
150
BLOG

Prof. Michał Lubina: Rosja i Chiny-złudzenie równości. Czy Xi pomoże Putinowi wygrać?

Układ Otwarty Układ Otwarty Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
- Chińczycy patrząc na Rosję w kontekście trójkąta ze Stanami Zjednoczonymi zauważają, że Rosja posiada największą liczbę głowic nuklearnych na świecie i może zniszczyć USA. To jest bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że Chińczycy posiadają znacznie mniej głowic. Z tej perspektywy Rosja jest jedną wielką polisą ubezpieczeniową dla Chin – mówi prof. Michał Lubina.

Według prof. Michała Lubiny użyteczność Rosji dla Chin wstępuje ma trzech poziomach.

- Na najbardziej podstawowym - hasło „plecy w plecy” czyli jesteśmy jak oparci o siebie plecami, co gwarantuje nam zabezpieczenie tyłów. Rosja stanowi dla Chin źródło bezpieczeństwa od północy, natomiast Chiny są dla Rosji bezpieczeństwem od wschodu – twierdz.

- Drugim, być może jeszcze istotniejszym obecnie aspektem użyteczności Rosji dla Chin, jest tworzenie koalicji antyhegemonistycznej. To jest koalicja antyamerykańska, która podważa obecny porządek światowy. Mają inny podział ról, Rosja jest buldożerem i to Rosja w sposób otwarty kwestionuje ten porządek międzynarodowy, często sama z siebie – podkreśla.

- Ich wspólnym celem jest zakończenie obecnego porządku międzynarodowego, który uznają za niesprawiedliwy i ograniczający ich możliwości rozwoju narodowego. Uważają, że mocarstwa inne niż Stany Zjednoczone mogą się rozwijać tylko do określonego momentu, a następnie są blokowane przez Amerykanów. Rosjanie dążą do stworzenia świata wzorowanego na dziewiętnastowiecznym koncercie mocarstw, ponieważ sami nie są w stanie dominować. Z kolei Chiny, choć pragną samodzielnie rządzić, są skłonne na pewne kompromisy w drodze do tego celu – wyjaśnia gość Igora Janke.

- Robią to na dwóch frontach Eurazji. Chiny prawdopodobnie będą starały się osiągnąć swoje cele wobec Tajwanu prędzej czy później. Z kolei to, czego Rosja próbowała dokonać określiła tuż przed pełnoskalową inwazją na Ukrainę – zaznacza prof. Lubina.

- Trzeci poziom to gospodarka. Rosja już pełni rolę bazy surowcowej dla Chin, co jest dla nich bardzo wygodne ze względu na ogromne zasoby ropy i gazu, które są transportowane po lądzie, co oznacza, że flota amerykańska nie może tego zablokować. Dodatkowo Rosja dostarcza węgiel i produkty spożywcze, więc jest to odwrócony kolonializm. Teraz metropolią są Chiny, które otrzymują surowce, a w zamian Rosja otrzymuje przetworzone materiały, takie jak samochody. Jednocześnie reżim rosyjski korzysta na tej wymianie, ponieważ handel jest scentralizowany, a żaden prywatny przedsiębiorca nie może na tym zarobić bez zgody Kremla – stwierdza.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego: 

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka