898
BLOG
Mentzen zaskoczył, Trzaskowski odbudował, a Nawrocki walczy o drugą turę
BLOG
- Z debatami jest podobnie jak z sondażami. Mówi się, że sondaże wpływają na to, jak ludzie myślą — i to jest jednocześnie prawda i nieprawda. To nie jest tak, że obywatele pod wpływem wyników znacząco zmieniają swoje preferencje wyborcze. Natomiast istnieje grupa, która jest na sondaże bardzo wrażliwa — to politycy. Lepsze wyniki ich uskrzydlają, gorsze wywołują presję. Debaty spełniają podobną funkcję: nie tyle zmieniają masowo poglądy wyborców, ile wywierają wpływ na samych uczestników sceny politycznej - mówi Marcin Duma, szef IBRIS.
Dobry występ w debacie może dać politykowi impuls, który przełoży się na jeszcze lepsze występy w mediach i podczas spotkań z wyborcami na wiecach.
- Poprzednie dwie debaty były raczej katalizatorem pewnych procesów niż wydarzeniem, które samo w sobie spowodowało wielką zmianę. Jeśli przyjrzymy się debacie w Końskich i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego miała tak duży wpływ na przebieg kampanii, to trzeba jasno powiedzieć - to nie sama rozmowa ośmiu kandydatów wywołała zmianę. Decydujące było wszystko to, co ją poprzedziło. Debata transmitowana w telewizji była już tylko symboliczną „wisienką na torcie” — jej rola była wtórna. Same debaty rzadko kiedy są wydarzeniem, które znacząco zmienia bieg kampanii wyborczej - uważa Duma.
- Debaty na pewno stanowią cenny materiał dla sztabów wyborczych – umożliwiają wyłapywanie wpadek rywali albo eksponowanie udanych wystąpień własnych kandydatów. Pełnią też funkcję motywacyjną lub demotywującą dla uczestników kampanii - twierdzi.
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka