Prezydentura Andrzeja Dudy udowodniła że w ocenie kandydata nie warto zwracać uwagi na deklaracje wyborcze, w przełomowych momentach istotne jest to jakie są prawdziwe przekonania prezydenta i jego zaplecze polityczne.
Prawdziwe poglądy najlepiej odszyfrować po dotychczasowym zaangażowaniu politycznym, szczególnie w okresie młodości kiedy kształtowane są poglądy. Andrzej Duda w wieku 28 lat zapisał się do Unii Wolności, dlatego bardziej wnikliwych obserwatorów nie dziwiła jego awersja do Polski jednolitej etnicznie. Z Dudą kojarzą się takie wypowiedziane publicznie stwierdzenia jak „To jest polin” , „między Polską a Ukrainą w przyszłości nie będzie granicy”, czy mętne określenie „wielonarodowa Rzeczpospolita”.
Istotny jest też fakt iż Nawrocki nie posiada własnego zaplecza politycznego. Chyba żaden czytelnik tej strony nie uwierzył w „obywatelskiego” kandydata Nawrockiego, oczywiste jest że jest to kandydat byłej partii rządzącej. Pamiętać należy że w Prawie i Sprawiedliwości ciągle istnieje frakcja skrajnie pro ukraińska, która wyciszyła się po tzw. kryzysie zbożowym i szybkim przeflagowaniu partii z barw żółto-niebieskich w biało-czerwone w związku z kampanią wyborczą 2023 roku. W komitecie poparcia Karola Nawrockiego znajduje się m.in. Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, który sprzeciwia się asymilacji Ukraińców mieszkających w Polsce.
W komitecie poparcia Nawrockiego znajduje się też były ambasador RP w Kijowie Jan Piekło który porównywał UPA do Armii Krajowej i sprzeciwiał się nazywaniu UPA organizacją zbrodniczą. Miał też krytykować powstanie filmu „Wołyń” jako przeszkadzającemu w pojednaniu z Ukrainą. Na liście komitetu poparcia Nawrockiego jest prof. Andrzej Zybertowicz, który stwierdził że koncepcja unii polsko-ukraińskiej albo Rzeczypospolitej wielu narodów mogłaby być wspaniałą przygodą dla pokolenia młodych ludzi. Nawrockiego popiera też dziennikarka TVP z czasów PiS Maria Przełomiec która publicznie porównywała ludobójczą UPA do AK i Żołnierzy Wyklętych, krytykowała nowelizację IPN w części odnoszącej się do nacjonalistów ukraińskich. Te zapisy zostały ostatecznie wykreślone po tym jak Andrzej Duda skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Maria Przełomiec krytykowała też uchwałę Sejmu z 2016 w rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, gdyż miało to jej zdaniem ucieszyć Rosję.
W biografii Karola Nawrockiego nie ma tak kontrowersyjnych kart jak przynależność do Unii Wolności, nie jest też ignorantem w kwestii historii ukraińskiego szowinizmu. Ale brak samodzielnego politycznego zaplecza spowoduje że w razie wyboru tego kandydata na urząd prezydenta można być pewnym że będzie kontynuował politykę Andrzeja Dudy. Nawrocki zyskał w końcu silne poparcie samego prezydenta RP. O braku doświadczenia czy choćby wyrobionych poglądów na temat polityki zagranicznej Nawrockiego świadczy jego mało elokwentna wypowiedź na temat zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją i robienie ze zdjęcia z prezydentem USA głównego atutu swojej kandydatury. Dlatego można być pewnym że w tej dziedzinie pierwsze skrzypce w razie zwycięstwa będą grały osoby wstawione do pałacu prezydenckiego przez Nowogrodzką.

Moje zainteresowania to historia, polityka w tym stosunki polsko-ukraińskie. Jestem miłośnikiem kresów wschodnich.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka