15 obserwujących
95 notek
50k odsłon
  66   1

Miniszewski – zamordowany przez patriotów


Józef Aleksander Miniszewski był publicystą i powieściopisarzem, zasztyletowany jako zdrajca przez powstańczych skrytobójców 2 maja 1863 r.

„(...) jakież usługi oddała Polska sprawie cywilizacji? Z jakim wielkim dziełem moralnem połączone jest jej imię w historji” - pytał Miniszewski i odpowiadał: „Polska a raczej szlachta polska, która jedynie stanowiła naród, użyła całej swej potęgi moralnej tylko do zmuszenia do służebnictwa klas pracujących, i dotąd z batem lub kijem w ręku każe zbierać plony swych pól”

„Narodowości dla rewolucji, to są rekruty w ogień morderczy rzucane bez miłosierdzia.”

Za te poglądy i szyderstwo z organizacji konspiracyjnych został zamordowany. Patriotyczna prasa od razu poczęła go potwarzać, a patriotyczni pisarze plują na niego do dziś. Rzekomo zamordowano go za jego donosy, ale nie mogłem znaleźć śladu dowodu na nie.

Był „żałosnym i dziwacznym kamikadze pismactwa” – pisał Profesor Głowiński Michał  ¬– „Znalazł się wśród tych, co przeciwstawiali się wszelkim dążnościom narodowym, nie tylko negowali sensowność powstania, ale robili wszystko, by mu przeszkodzić i doprowadzić do jak najszybszego upadku”.

Zaś Łojek o Miniszewskim pisał że „zapełniał łamy nikczemnymi wypracowaniami zwalczającymi ruch niepodległościowy”.

Nawet były prezes IPN Szarek poświęcił mu tekst „Smutne dziedzictwo podłości…”

Nasz „renegat sprawy narodowej” był współpracownikiem Hrabiego Wielkopolskiego. Pisał w „Dzienniku Powszechnym” i „Kommunałach”. Z jego artykułów i książek wychyla się prosty moralista o charakterze konserwatywno-liberalnym, podkreślający znaczenie pracy, posłuszeństwa, rodziny, szlachetnej miłości, oszczędności, gospodarności, co widać też w takich jego hasłach jak: “Sekret życia leży w tym, aby jak najmniej deklamować, a wiele robić” czy “Przemysł i handel to konieczne dźwignie dobra publicznego”. Wyśmiewał się z młodzieży polskiej która pajacuje, przebiera się za konfederatki, ubiera symboliki narodowe i z hurrapatriotyzmu.

Jego powieściopisarstwo to prosta konserwatywna moralistyka wychowawcza: W zderzenie świata biednych, ale pracowitych z bogatymi widać podział wewnętrzny na szlachtę skromną, cnotliwą pełną szacunku dla starych obyczajów, oraz szlachtę wynoszącą się ponad stan, zarozumiałą, swawolną, bez zasad moralnych. Jego bohaterowie pozytywni są dość jednolici, cechuje ich: religijność, etyczny stosunek do świata (przestrzeganie własnych obowiązków rodzinnych), znajdują się pod opieką opatrzności. Los bohaterów zależy od zasług, nagradzana jest uczciwość, uczciwa praca, pokora i wiara. Miniszewski propaguje też w powieściach wychowanie młodzieży w poszanowaniu i miłości pracy pożytecznej, takiej jak rzemiosło, handel, przemysł. Wg niego człowiek w życiu powinien kierować się oprócz rozsądku uczuciem, bo koncentrując się wyłącznie na pracy, traci zdolność rozumienia problemów innych. Ważne jest posiadanie rodziny i domu, ale koniecznym warunkiem udanego związku jest odwzajemnione uczucie. To z nich człowiek czerpie energię do życia. (za Agnieszką Grelą)

Zamordowawszy go powstańcy zostawili samych wdowę i 3-letnią córeczkę. Walka o narodową dumę i niepodległość nigdy nie była szlachetna. Podobnie, gdy w 1920 polscy niepodległościowcy zamordowali Teofila Kupkę, a wdowę wraz z dziećmi wyrzucili z mieszkania.

„Konspiracja rozdmuchiwana z wygnania dziesiątkowała nas w liczbie, a odejmowała nam warunki bytu, niszcząc pojęcia władzy, prawa, a potem upadły obyczaje i opinia. Kraj bez środków a tułacze daleka palili nam serca gorącemi słowy i zuchwałemi pomysłami … wszyscy byli opluwani i oskarżeni o zdradę … poczciwy ludek ciemny zapalał się, dawał z siebie ofiary. – wodzowie żyli bezpiecznie w kryjówkach.

Panowie redaktorzy Strażnicy, Pobudek, Szczerbków i Ruchów prosimy o wzór umierania za ojczyznę – wtedy powiemy o was że jesteście synami bohaterskiego narodu. Ale podli tchórze knowający w ukryciu a popychający ciemny lud na hańbę i śmierć szubieniczną, to bękarty, to dzieci hańby.”

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale