9 obserwujących
71 notek
34k odsłony
223 odsłony

Amerykańska duma narodowa

Wykop Skomentuj2

Amerykańska duma narodowa to jedna z najsłabszych konstrukcji intelektualnych na świecie. Amerykanin po ukończeniu szkoły może nie umieć liczyć, ale wie że demokracja to najlepszy system na świecie, a USA to najwspanialsze państwo na świecie. „Land of Freedom”, kraj możliwości, ze wspaniałą historią i wspaniałymi ludźmi, Ameryka śpiesząca na pomoc wszędzie tam gdzie jej potrzebują. Zawsze po dobrej stronie.

Wojna o niepodległość

Wspaniała bohaterska walka pragnących wolności ludzi, przeciwko ciemiężycielowi królowi zza oceanu. – Nope

Po wojnie siedmioletniej, przeprowadzonej w interesie amerykańskich kolonii, rząd brytyjski próbował obłożyć je podatkami, żeby zwróciły koszty ich obrony. Nałożono podatek na importowaną herbatę, oraz „podatek stempla” – opłatę za każde pismo urzędowe. Brytyjski król sprzymierzył się z Irokezami i zabronił mordować Indian, co nie podobało się wielu kolonistom. Przyjmuje się że 1/3 osadników była za powstaniem, 1/3 była obojętna, a 1/3 była Lojalistami. Po wojnie o niepodległość szacuje się że 60-80 tysięcy lojalistów uciekło z USA, Indianie musieli uciekać daje na zachód, albo do kanady. Nowy rząd wprowadził podatki wyższe niż chciał rząd Brytyjski, w tym podatek od alkoholu, który doprowadził do mini powstania tzw. „Whiskey Rebellion”, stłumionego przez rząd federalny.

Buntownicy wygrali nie dzięki swojej waleczności, czy „słuszności swojej sprawy”, ale dzięki interwencji Francji i Hiszpanii, które wypowiedziały Wielkie Brytanii wojnę, oraz wsparciu Holandii, tak więc można powiedzieć, że rodzicami chrzestnymi amerykańskiej republiki byli Ludwik XVI i Maria Antonina, władca Hiszpanii Karol III i król Niderlandów Wilhelm V.

Agresywna ekspansja

Zachodni historycy, politycy, intelektualiści wytykali „Prussian warmongering”, agresywność i militaryzm Prus, gdy USA było jeszcze bardziej agresywne i ekspansywne. Do tego określają demokratyczne systemy jako pokojowe, przeciwstawiając je monarchiom i autokracjom, dla który charakterystycznym miałoby być ciągłe dążenie do wojen zaborczych.

W 1810 roku amerykańscy osadnicy na Florydzie (którzy osiedlali się tam za zgodą władz hiszpańskich) zajęli miasto Baton Rouge i ogłosili Florydę Zachodnią terytorium „wolnym i niepodległym”. Wtedy prezydent Madison kazał wkroczyć oddziałom USA, które zajęły część spornego terytorium do rzeki Pearl. W 1818 wojska amerykańskie wkroczyły i zajęły dużą część Florydy wschodniej. W 1819 Władze Hiszpańskie nie widząc innego wyjścia zgodziły się na tą aneksję w zamian za symboliczną kwotę.

W 1820 władze hiszpańskie zezwoliły na osiedlanie się kolonistów amerykańskich w Teksasie. W 1829 Prezydent Meksyku zniósł niewolnictwo na całym obszarze kraju, czemu nie zamierzali się podporządkować amerykańscy koloniści. W 1835 koloniści ogłosili niepodległość Teksasu. W 1845 Teksas został włączony do USA.

Na przełomie 1844/45 USA żądało od GB przyłączenia do siebie całego Oregonu, grożąc w przeciwnym wypadku wojną. Argumentowano to „Boskim Przeznaczeniem” (Manifest Destiny) , że prawdziwy tytuł USA do Oregonu leży „w naszym boskim przeznaczeniu do rozprzestrzeniania się i zajęcia całego kontynentu, który Opatrzność nam ofiarowała”. Ostatecznie zgodzono się na kompromis i Oregon aż do 49* równoleżnika przyłączony został do USA.

1846 roku prezydent Polk przesłał do Kongresu wniosek o wypowiedzenie wojny Meksykowi. Oficjalnym powodem miało być niespłacenie przez Meksyk długu w wysokości 8 mln pesos. Tego samego dnia nadeszła wiadomość o potyczce oddziałów gen. Zachary'ego Taylora z wojskiem meksykańskim. Uznano to za agresję, wobec czego obie Izby bez większych wahań wypowiedziały wojnę Meksykowi. Po dwóch latach wojny USA wygrało i anektowała połowę całego terytorium Meksyku.

W 1898 amerykańskich pancernik cumujący w Hawanie eksplodował, amerykanie oskarżyli o sabotaż „Hiszpańskich sabotażystów”, po czym przedstawili ultimatum, które zostało odrzucone, po czym wypowiedzieli Hiszpanii wojnę. Hiszpanie przegrali, USA  „wyzwoliło” Kubę (stworzyło quasi-marionetkę), anektowało Portoryko, oraz Filipiny.

Wojna secesyjna

Wojna w której śmierć poniosło ponad 600 tysięcy ludzi nie do końca była o zniesienie niewolnictwa. Wśród przemów polityków i wspomnień żołnierzy, oraz generałów Unii dominuje motyw „Żeby unia przetrwała, żeby ten wielki, piękny projekt przetrwał”, „ukarzemy tych zdrajców”. Postulat zniesienia niewolnictwa pojawił się dopiero po 2 latach wojny, a po stronie unii walczyło 5 stanów niewolniczych (Wirginia zachodnia, Maryland, Delaware, Kentucky, Missouri).

Konfederacji mieli 3-razy mniej żołnierzy, byli dużo biedniejsi, mieli gorszy sprzęt, problemy z zaopatrzeniem, ale i tak zadali północy dużo wyższe straty od swoich własnych i wytrwali 4 lata wyniszczającej wojny z przeważającym przeciwnikiem. Unioniści uważali Konfederatów za zdrajców, ale idąc tą samą logiką Waszyngton też był zdrajcą.

Lusitania

W 1915 Lusitania została zatopiona przez niemieckiego U-bota, pociągając za sobą na dno ponad 1000 głównie cywilnych pasażerów, w tym 128 amerykanów. Wywołało to furię wśród amerykańskiej opinii publicznej i jest wskazywane jako jeden z głównych powodów przystąpienia USA do wojny. Wielka Brytania oskarżyła Cesarstwo niemieckie o zatopienie cywilnego pasażer owca bez żadnego powodu, oraz utrzymywała, że nie przewoził na swoim pokładzie żadnych materiałów wojennych ani amunicji. Prezydent Wilson żądał od rządu Niemiec przeprosin za zatopienie Lusitani, odszkodowania dla rodzin amerykańskich cywilów, oraz zapewnienia że to się nigdy nie powtórzy. Wśród amerykanów rozchodziły się pogłoski, że z okazji zatopienia Lusitani dzieci w Niemczech dostały wolne od szkoły, a opinia Niemców jako „krwiożerczych”, „barbarzyńskich Hunów” została jeszcze bardziej ugruntowana. Niemcy twierdzili, że przewoziła ona materiały wojenne, oraz znajdywała się na obszarze objętym wojną. Faktycznie Lusitania przewoziła ponad 4 miliony pocisków karabinowych, oraz inne materiały wojenne, a po wybuchu spowodowanym uderzeniem torpedy nastąpił drugi wybuch o „nie do końca wyjaśnionym źródle”, który przypieczętował jej los.

Dopiero w 1982 władze brytyjskie przyznały, że Lusitania przewoziła amunicję.

Rasizm prawny

W większości stanów USA międzyrasowe małżeństwa były zakazane do 1948 roku, potem stopniowo kolejne stany od tego odchodziły, ale aż do 67 w prawie połowie stanów panował ten zakaz. Biali i czarni zmuszeni byli do korzystania z oddzielnych szkół, publicznych toalet, ławek parkowych, pociągów czy miejsc w restauracjach, aż do zmian w latach 60-tych.

Eugenika

Pierwszym krajem na świecie, który wprowadził przymusową sterylizację w ramach polityki eugenicznej, były Stany Zjednoczone. Sterylizowano głównie niepełnosprawnych umysłowo i chorych psychicznie, głuchoniemych, niewidomych, epileptyków i ludzi „zdeformowanych fizycznie”. W wielu stanach prowadzona była sterylizacja rdzennych Amerykanów, wbrew ich woli, a często bez ich wiedzy (podczas wizyt szpitalnych, takich jak np. poród). Prawo takie po raz pierwszy wprowadził w życie stan Indiana, w 1907 roku. Łączną liczbę zabiegów przymusowej sterylizacji, przeprowadzonych w 33 stanach, szacuje się na ponad 65 tysięcy. Ostatnia wymuszona sterylizacja miała miejsce w 1981 roku.

Bohaterscy amerykańscy żołnierze

Amerykańscy żołnierze w trakcie wyzwalania Europy zgwałcili od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy Francuzek i - według różnych szacunków - od kilkuset tysięcy do dwóch milionów Niemek. Amerykańscy dowódcy nie byli zbyt chętni do karania swoich „chłopców”, a oskarżenia zazwyczaj zwalano na czarnoskórych żołnierzy. Propagandowe materiały dla żołnierzy amerykańskich pełne były przeseksualizowanych obrazów pięknych i chętnych francuskich kobiet czekających tylko na wyzwolicieli. Dla porównania niemieccy żołnierze na zachodnim froncie zachowywali się bardzo poprawnie, tak że słyszałem tylko o jednym gwałcie na Francuzce ze strony niemieckiego żołnierza, za co jego właśni koledzy zatłukli go na śmierć.

Dodatkowo więcej Francuzów zginęło w wyniku alianckich bombardowań niż w wyniku działań niemieckich. Może to są jedne z powodów niechęci francuzów do amerykanów z której tak często  śmieją się amerykańscy komicy.

Obie wojny światowe wygrali dzięki gigantycznej przewadze materiałowej, a waleczność żołnierzy amerykańskich i uzdolnienie amerykańskich oficerów było przeciętne. Większość walk stoczyli przy przewadze materiałowej, liczebnej i pełnej dominacji w powietrzu. Kiedy nie mieli tego zapewnionego zazwyczaj walczyli bardzo słabo, tak jak w trakcie obrony Filipin w 41, czy w bitwie o las Hürtgen.

Amerykańskie osiągnięcia techniczne

Większość naukowców pracujących nad amerykańskim programem atomowym była imigrantami, bądź uciekinierami z Europy.

Amerykański program kosmiczny do sukcesu doprowadził, przejęty w 1945 roku niemiecki naukowiec, major SS, Wernher von Braun.

Interwencja w Kosowie

 W 1999 prezydent USA Bill „I did not have relations with that woman” Clinton chciał przykryć sex-aferę z Moniką Lewinsky, więc kazał rozpocząć operację Allied Force mającą zakończyć czystki etniczne w Kosowie. W jej wyniku ziszczono prawie wszystkie mosty w Serbii, większość szpitali połowę elektrowni w kraju, a także śmierć poniosła porównywalna liczba cywili, co w wyniku tych czystek. Amerykańskie bombardowania były tak celne, że trafiły ambasadę Chin, zabijając 3 osoby na jej terenie, a także ambasadę Libii, rezydencje ambasadorów Szwajcarii, Hiszpanii, oraz Norwegii. Udało się zatrzymać serbskie czystki, ale albańskimi się nieprzejmowano. Powstało niby-państwo Kosowo, które od tego czasu jest Europejską stolicą handlu narkotykami, oraz największym europejskim centrum handlu żywym towarem, w którym główną rolę gra albańska mafia.  USA i NATO złamało przy okazji prawo międzynarodowe.

I to nie są wszystkie powody do amerykańskiej „dumy”, to nie jest nawet połowa.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura