Tomasz Urbaś Tomasz Urbaś
655
BLOG

EBC obawia się paniki bankowej

Tomasz Urbaś Tomasz Urbaś Gospodarka Obserwuj notkę 1

Europejski Bank Centralny w dniu 8 grudnia 2011 r. obniżył swoje stopy procentowe o 0,25 %. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących Eurosystemu (główna stopa) wyniesie od dnia 14 grudnia 2011 r. 1 %.

To druga obniżka stóp procentowych na przestrzeni ostatnich tygodni. Poprzednia decyzja o obniżce również o 0,25 % miała miejsce w dniu 3 listopada 2011 r.

W ciągu bardzo krótkiego czasu stopy procentowe zostały ścięte aż o 1/3 (główna z 1,5 % do 1,0 %). Niewiele brakuje do stóp zerowych, co postawi EBC pod ścianą z powodu braku skutecznego narzędzia zwiększania podaży pieniądza depozytowego w bankach komercyjnych.

Media w Polsce przemilczają pozostałe dramatyczne decyzje EBC. EBC zwiększy płynność banków komercyjnych poprzez:

  1. obniżkę stopy rezerw obowiązkowych z 2 do 1 %,
  2. wydłużenie wymagalności długoterminowych kredytów ratunkowych dla banków komercyjnych do 3 lat,
  3. zmniejszenie wymagań banku centralnego w zakresie zabezpieczeń żądanych od kredytów udzielanych bankom komercyjnym.

Decyzje europejskich władz monetarnych dowodzą zbliżania się ostrej fazy kryzysu finansowego.

Inwestorzy zareagowali na nie chłodno. Tydzień temu, mająca znaczenie propagandowe obniżka oprocentowania SWAPów między bankami centralnymi wywołała euforię na rynku. Dzisiejszej decyzji bezprecedensowo luzującej politykę monetarną towarzyszą spadki na giełdach. Idiotów wierzących politykom i bankierom dynamicznie ubywa. Zaczęło się od greckiego runu na bankiTeraz czas na panikę we Włoszech, Francji i Niemczech.

 

Urodzony w 1970 w Gdyni. Żonaty, ojciec trzech synów. Absolwent Finansów i Bankowości Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista prawa nieruchomości. Od 1998 wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Nagrody i wyróżnienia: 1987 finalista Olimpiady Fizycznej 1993 Nagroda rektora UG II stopnia 1994 Nagroda rektora UG I stopnia 1995 I lokata ukończenia studiów na UG 1995 wyróżnienie w konkursie „Rzeczpospolitej” oraz Coopers & Lybrands na artykuł o kierunkach rozwoju gospodarki polskiej do 2005. Miłośnik książek, nauk ścisłych i historii.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka