Blog
"One can't prevent useful idiots from being idiots."
wawel
wawel tworzenie posągów myśli
109 obserwujących 412 notek 474895 odsłon
wawel, 16 maja 2017 r.

Ziemkiewicz spada z Kasztanki czyli niepiękny zmierzch primadonny

3005 21 0 A A A

image


1. Rafał Ziemkiewicz liczony do trzech w trzeciej rundzie

                                   Над лодкой белый парус распущу, - na łodzi biały żagiel rozwinę,
                                            Пока не знаю с кем, - jeszcze nie wiem z kim,


Szlagwort o rzekomo trwającej w Polsce wojnie plemiennej jest tak marnego autoramentu i zerowej wartości heurystycznej, że w zasadzie nie powinno się z nim polemizować. Jednak Grzegorz Dyndała Ziemkiewicz nie może usiedzieć cicho i raczy nas odmianami tego wiekopomnego rozpoznania od kilku lat co parę tygodni. Wydaje się, że obłęd Frontu Jedności Narodu ponad podziałami (w piątkowym tekście: „POD podziałami”)   zaczął się u p.Rafała wraz z kopernikańskim odkryciem, że PO to mafia a PIS to sekta. Coś mi jednak mówi, że ową słabość do... dialektyki przyrody (hello, daddy Engels, how are you?) mógłbym zapewne znaleźć w dużo wcześniejszej twórczości p.Rafała, jednak, niestety, nie będę tego sprawdzał z braku czasu. Materia i ruch, głowa i brzuch, socjalizm i kapitalizm, Tutsi i Hutu – ach, te dychotomie i egipski kapłan oświetlający je błyskiem swojego, „endeckiego” intelektu. O ile pamiętam, to dualizm (plus równowartościowość) PO – PIS  był to przed wielu laty taki refrenik trolli blogowych i ekspertów politologii, którzy tąż samą ramotę sprzedawali w opakowaniu pseudonaukowym jako „duopol partyjny” rozważając wszelakie opcje narodzin/utworzenia mitycznej, świętej  t r z e c i e j   siły. Od trolli i świeżo upieczonych ekspertów ponadpartyjnych paradygmat widzenia polskiej rzeczywistości jako utraconego raju jedności – zawędrował trampkami p.Rafała na salony. Biedne salony... Teraz będą musiały z ową banialuką dyskutować, spierać się.

Ziemkiewicz próbuje zliczyć do trzech: Tutsi, Hutu, Tutsi, Hutu. Żona próbuje mu podpowiadać: Rafał, ene, due, rabe, ene, due, rabe. Wszystko na nic. Rafał uparcie: Tutsi, Hutu. To już Majakowski był oryginalniejszy: Lewa! Lewa! Lewa! Czyli... trzy w jednym. No, cóż, pan Rafał, jak większość tych, co odebrali nauki w PRL-u nie potrafi zliczyć do trzech... Piętno diamatu.


Rafał Ziemkiewicz wydrukował właśnie folder: "Jak reformy, to tylko z endecją Rafała. A jak tańczyć, to tylko dwusuwa w Warszawie, a jak dwusuw, to z panem takim jak ty! Królu Rafale!"

Pobrzmiewa w nim znajoma nuta. Śpiewka stara pod każdym względem. Do zjednoczenia narodu i zrezygnowania z podziałów nawoływali Dobraczyński, Jaruzelski, Mazowiecki, księża patrioci, AWS, Petru i ostatnio... Macron – wymieniać można godzinami.

Demagogiczną retorykę wojny polsko-polskiej uskuteczniają dwa typy ludzi 1. członkowie plemienia (dwóch, trzech), które najechały Polskę ileś dekad temu 2. propagandziści kolejnej tworzonej trzeciej siły fotelowej, która ma być bajkowym frontem zjednoczenia narodu czyli innym słowem „petenci u wrót władzy” oraz 3. satrapie, którym służenia odmawia większa część społeczeństwa. Z przyczyn oczywistych w przypadku "rafałecji narodowej" mamy do czynienia z modyfikowaną opcją numer 2, czyli kanapowcy aspirujący do kandydatów na języczek u wagi zwany „peeseldorado” (bardzo wysoko notowana specjalizacja, proszę się spytać Jana Burego...).


W tekście Ziemkiewicza („Tezy o wojnie polsko-polskiej i jej wygaszeniu”) mamy z grubsza rzecz biorąc (bo „z cieńsza” nie ma tam czego brać) dwa wątki, dwa od św.Mikołaja „zawiniątki”. Pierwszy to wzięcie kilogramowej bryły żółtego sera, przekrojenia jej w pocie czoła ostrzem rafałowego intelektu na pół, po czym umieszczenie obu części bloku serowego na pizzy a`la Endecjana, żeby się roztopiły w powszechną zgodę i współpracę ku życiu dostatniemu stopionego sera i co otrzymujemy? Pizzę BBWR Tak na marginesie, to porozumiewa się z „różnymi środowiskami”i łączy ponad podziałami już od  dawna w każdym kraju pewna struktura. Struktura o nazwie „służby”. Pan Rafał nie ma, oczywiście, z tą strukturą niczego wspólnego, ale przecież sam partii nie utworzy... A chłopcy z gniazda dolnośląskiego już w... blokach startowych.

Drugi wątek-świątek rozprawy p.Rafała (czy raczej „zaprawy”, bo spożywa się ów piątkowy tekst jak zaprawę murarską) to przyjazd Kukiza na białym koniu razem z misiem dziejowym, ups, z misją dziejową. I mamy oto betonowy pamiatnik miski, ups, misji dialektycznej, którą oddaje hasło: Założym partiem nawet ze Zdzichem, byle ucapić trzecią michę. Trochę to przypomina Dugina i jego teorie trzeciej drogi, a później czwartej siły. No, ale książki Dugina mają choć mnóstwo przypisów, a teksty Ziemkiewicza to już tylko Hutsi-Tutu polane roztopionym cytatem z Dmowskiego. Zaznaczam tu, iż nie jestem przeciwnikiem poglądu, że Polsce już teraz, a szczególnie w najbliższych latach będzie potrzebna, silna, radykalna i sensowna partia narodowa (obok czy zamiast PIS-u). Będzie potrzebna jak woda spękanej ziemi. No, ale nie taka, drogi panie, nie taka. Nie z takim programem i nie z takiego gniazda ptaka (gniazdo wrocławskie i dolnośląskie, nie za szerokie jest i nie za wąskie, a ja idu, szagaju pa Liegnicu...).

Opublikowano: 16.05.2017 05:17.
Autor: wawel
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

OD NIEDAWNA PISZĘ TEŻ NA DRUGIM BLOGU JAKO    W A W E L  2 4 https://www.salon24.pl/u/wawel24/ Uszanować chciałbym Niebo, Ziemi czołem się pokłonić, ale człowiek jam niewdzięczny, że niedoskonały... =================================================== Nagroda Roczna „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki ♛2012 - (kategoria: poetycki eksperyment roku 2012) ♛2013 - (kategoria: poezja, esej, tłumaczenie) za rozpętanie dyskusji wokół poezji Emily Dickinson i wkład do teorii tłumaczeń ED na język polski ==========================
❀ TEMATYCZNA LISTA NOTEK ❀
F I L O Z O F I AAGONIA LOGOSU H I S T O R I A 1.Ludobójstwo. Odsłona pierwsza. Precedens i wzór. 2. Hołodomor. Ludobójstwo. Odsłona druga. Nowe metody. 3.10.04.2011 WARSZAWA, KRAKÓW –- PAMIĘĆ I OBURZENIE=======image ================ P O E Z J A 1. SZYMBORSKA czyli BIESIADNY SEN MOTYLA 2. Dziękomium strof Strofa (titulogram) 3.Limeryk 4.TRZEJ MĘDRCOWIE a koń każdego w innym kolorze... 5.CO SIĘ DZIEJE H U M O R -S A T Y R A -G R O T E S K A -K A B A R E T 1.KSIĘGA POWIEDZEŃ III RP czyli ZABIĆ ŚMIECHEM 2.KABARET TIMUR PRZEDSTAWIA czyli Witam telefrajerów... 3.III RP czyli Zmierzch Różowego Cesarstwa 4. Biłgoraj na tarasie - SZTUKA PRZETRWANIA DLA ELYT Z AWANSU 5.MANIFEST KBW czyli Kuczyński, Bratkowski, Wołek 6.SONATA NIESIOŁOWSKA a la Tarantella czyli KOLAPS STEFANA 7.Transatlantyckie - orędzie Bronisława Komorowskiego W Ę G R Y 1.WĘGRY, TELEWIZJA, KIBICE 2.GALERIA ZDJĘĆ węgierskich 3.ORBAN I CZERWONY PRĘGIERZ M U Z Y K A 1.D E V I C S 2.DEVICS - druga część muzycznej podróży... 3.HUGO RACE and The True Spirit 4.SALTILLO - to nie z importu lek, SALTILLO - nie nazwa to rośliny 5.HALOU - muzyka jak wytrawny szampan 6.ARVO PÄRT - Muzyka ciszy i pamięci 7. ♪ VICTIMAE PASCHALI LAUDES ♬

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @all  Aktualna wersja notki jest ostateczna.  Dla chcących mnie dodać do obserwowanych...
  • @gini Dzięki za linki, które Pani wkleja.  Temat MAFII MIGRACYJNEJ jest teraz przemilczany...
  • @Autor  Ktoś nazwał te 15 propozycji pytań referendalnyc - 15 przykazań. Cóż, Mojżesza...

Tematy w dziale Kultura