36 obserwujących
674 notki
285k odsłon
  911   0

Fatum genetyczne Żydów i walczące z nim Dor Yeshorim

Psychologowie ewolucyjni i genetycy zachowania stawiają tezę, iż przynajmniej część wzorów ludzkich zachowań jest dziedziczona genetycznie. Tezę tę testuje się na przykład poprzez badania prowadzone w populacjach osób spokrewnionych i niespokrewnionych. Ważnym metodologicznie podejściem są porównania rzadkich populacji bliźniąt jednojajowych rozdzielonych w dzieciństwie. Najbardziej klarowne rezultaty z tego nurtu badań dotyczą  psychopatologii.

Koncepcja koewolucji genetyczno-kulturowej "wskazuje na genetyczne mechanizmy psychiczne" i na to, że "kultura może mieć wpływ na genotyp człowieka", np. na przykład hodowla bydła wpłynęła na rozpowszechnienie się tolerancji na laktozę, która jest uwarunkowana genetycznie. Inny przykład podaje Wilson, który mówi, że obecna powszechność zakazu kazirodztwa wzięła się z tego, że "kazirodztwo zostało zablokowane przez ewolucję". Wynika z tego, że w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że nasze uczucia, emocje i postawy względem wielu zjawisk, zachowań i postaw mają swoje źródło w genach. Nieprzypadkowo ten rozdział tekstu Sormana o Wilsonie w którym mowa jest o genetycznym zablokowaniu kazirodztwa nosi znamienny tytuł: "nasze uczucia są zaprogramowane".

W kocepcji koewolucji genetyczno-kulturowe (główni przedstawiciele tego nurtu: Robert Boyd i Peter Richerson) "neguje się [...] zarówno determinizm kulturowy, jak i model umysłu jako niezapisanej tablicy, na której dopiero odciśnie się doświadczenie" (por. Miłkowski, Marcin. 2014. Perspektywy ewolucjonistyczne w badaniach społecznych).


II

"Socjobiologia – syntetyczna dyscyplina naukowa, której celem jest wyjaśnianie zachowań społecznych, także zachowań Homo sapiens, poprzez rozpatrywanie ich w kontekście działania doboru naturalnego jako mechanizmu działającego na poziomie organizmu lub poszczególnych genów (egoizm genetyczny). Socjobiologia jest często traktowana jako część biologii i socjologii, ma związki z etologią, ewolucjonizmem, zoologią, genetyką populacyjną i innymi dyscyplinami. W ramach studiów nad społecznościami ludzkimi socjobiologia jest ściśle związana z  psychologią ewolucyjną." 

Guy Sorman istotę socjobiologii, w pewnym uproszczeniu ujął tak, że jest to zastosowanie do społeczeństwa ludzkiego biologicznych obserwacji odnoszących się do zwierząt. Według Wilsona nasze ludzkie zachowania należą w takiej samej mierze do dziedzictwa genetycznego, przekazanego przez naturalną ewolucję, co do naszego dziedzictwa kulturowego. Wilson jest atakowany przez lewicę całego świata (dzisiaj już o wiele rzadziej), łączony z prawicą, ale nie jest ideologiem. Jak sam mówi: "Socjobiologia nie jest programem politycznym, ale programem badań naukowych". 

Inna z wypowiedzi Wilsona przytaczanych przez Sormana: "sprzecznością byłoby utrzymywać, jakoby mózg ludzki był produktem ewolucji, a jednocześnie, jako jej produkt, wymykał się wszelkiemu dalszemu uwarunkowaniu biologicznemu

"Część z naszych działań sytuuje się POZA NASZĄ KONTROLĄ, dzieje się to tam, gdzie działamy w obrębie kodu genetycznego".

U zwierząt - jak wiadomo od pionierskich intuicji Konrada Lorenza, twórcy etologii - wszelkie zachowanie jest genetycznie uwarunkowane. U człowieka, jak określa to Wilson, jest "w części uwarunkowane genetycznie". I gdy zajął się tym zagadnieniem spotkał się z takimi atakami agresji i szykan, co do których - jak sam mówi - nigdy nie przypuszczał, "że mogą mieć miejsce w szacownym miasteczku uniwersyteckim w Stanach Zjednoczonych". Skąd ta agresja u nawet szacownych ludzi, członków elit? Stąd, że "w rzeczywistości bowiem mamy wiele kłopotów z uznaniem, jak bardzo jesteśmy uwarunkowani przez biologię i jak wiele z tego, co zwykliśmy przypisywać nabytej kulturze, zawdzięczamy tak naprawdę genetycznemu dziedzictwu

Ewolucja kulturowa zajęła przed tysiącami lat miejsce ewolucji naturalnej, ALE NIECAŁKOWICIE: geny nadal trzymają kulturę na smyczy. Ta smycz wydłuża się niekiedy niezmiernie, staje się prawie niewidzialna, ale prawdopodobnie ciągle istnieje. Co więcej - dodaje Wilson - istnieje pewnego rodzaju interakcja, współewolucja kultury i natury.  

"Jesteśmy więźniami swych genów" - tak zatytułował Sorman rozdział o Wilsonie w swej książce 'Prawdziwi myśliciele naszych czasów". 

E.O.Wilson zajmował się także niezwykle ważnym a rzadko eksplorowanym i badanym zagadnieniem UMYSŁU PLEMIENNEGO. 

Edward Osborne Wilson to amerykański biolog i zoolog, znany głównie ze swoich badań nad entomologią, ewolucją oraz socjobiologią.

Początkowo atakowany wręcz ze wściekłością za rasizm, seksizm i pokrewne widma poprawności politycznej. Dzisiaj uznany za klasyka. Mówi się, że jego jest zwycięstwo i to wcale nie za grobem, ale jeszcze za jego życia (ma 90 lat). Większość jego opozycji naukowej dzisiaj już ucichła. charakterystyczne jest, że większość jego oponentów pochodziła nie z grona biologów i ewolucjonistów, lecz... socjologów. Z kolegą z Uniwersytetu Harvarda, J. Watsonem, współodkrywca struktury DNA, który kilkadziesiąt lat temu bojkotował towarzysko Wilsona - dzisiaj zgadzają się ("świetnie się dogadują") a w dyskusjach - jak to opisuje Wilson - osiągają niezwykły stopień harmonii. 

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale