Książę Tang królestwa Shang był rosłym, odważnym i uczciwym człowiekiem. W piętnastym roku panowania króla Jie, przybył do stolicy Xia, żeby ująć się za niewinnie skazanymi ludźmi. Jie nie zważając na jego godność wodza, kazał związać i wrzucić do lochów pod pałacem. W oswobodzeniu nieszczęśnika pomógł Yi, który pośród uciśnionych przez Jie księstw zebrał haracz w postaci drogocennych kamieni i pięknych dziewcząt (właśnie wtedy zdeprawowana konkubina Mei Xi została wygnana z pałacu Jie ustępując miejsca młodszym niewolnicom). Despotyczny władca, pazerny na bogactwo i piękne dziewczęta, bardzo szybko uwolnił bohaterskiego księcia.
Utalentowany i prawy Yi, oburzony złymi rządami i rozpustnymi praktykami króla Jie, był zainteresowany obaleniem tyrana i pomocą w uzyskaniu władzy przez Tang, księcia Shang. Aby zdobyć odpowiednią wiedzę i kontakty na dworze Xia, dwa lata później Tang wysłał Yi w charakterze swego przedstawiciela-sługi. Zatrudnił się on w królewskiej kuchni, bardzo szybko zyskując uznanie króla. Z powodu tego, że był niskim, niepozornym, pulchnym i nieatrakcyjnym mężczyzną bez problemu wtapiał się w otoczenie, no i miał możliwość szpiegować. Jego mądrość i dowcip rekompensowały wszelkie niedostatki fizyczne tego wyjątkowego człowieka. Na dworze Xia pozostał około trzech lat, z którego uciekł ratując własne życie. Pewnego dnia, gdy już miał dość poniewierki na dworze tyrana, wyraził swoją opinię na ten temat. Król Jie, wzburzony takim zachowaniem, ze złości zmiażdżył miedziany puchar o stół i kiedy miał wydać niepokornego swoim katom zreflektował się, zdając sobie sprawę z tego, że przed Yi nikt tak dobrze mu nie gotował. Yi, mając już odpowiednią wiedzę i nawiązane kontakty, nie czekał na ponowne problemy i uciekł do królestwa Shan.
Mogąc korzystać z ujawnionych tajemnic przez Yi i byłą konkubinę Mei Xi oraz dysponując licznymi wojownikami innych plemion i rodów mających dość tyranii Jie, Tang z pomocą Yi mogli zaplanować strategię powolnego zniszczenia despoty dynastii Xia. Potęga królestwa Shang rosła z roku na rok. W 26 roku panowania Jie królestwo Shang wchłonęło królestwo Wen. Jednak dwa lata później przegrywa bitwę z Kunwu (昆吾). Pomimo niepowodzenia nadal nabiera znaczenia na wielu frontach, gromadząc wojska wasali nad Jeziorem Jingbo (景 亳). Kolejno siły sprzymierzone z Shang podbiły Mitxu (密 须, dzisiejsza 密 县), Wei (tereny Hua prowincji Henan), Ge (葛) i zaatakowały Gu (顾), aby w następnym roku je wchłonąć. W tym czasie Zhong Gu, główny historyk króla Jie, uciekł z Xia do Shang.
Gdy potęga Tang była już ogromna, przeniósł się w miejsce, z którego tereny Xia byłyby łatwo dostępne i ostentacyjnie przestał płacić podatki oraz składać hołd suzerenowi. Wściekły Jie wezwał do pomocy wojska swoich wasali, jednak Tang poinstruowany przez dobrego stratega Yi ociągał się z podjęciem bitwy. Czekał rok na zmęczenie i pogarszającą się aprowizację wojsk służących Jie oraz ich częściowe wycofywanie się z kampanii − aż w odpowiednim momencie sam rozpoczął atak wygrywając każdą kolejną bitwę.
Gdy już byli tylko pięć li (li chińska miara długości ok. 500 m) od stolicy, Yi nakazał zatrzymać wojsko. Wyjaśnił, że nastąpiła odpowiednia chwila aby zwiększyć morale wojska, i właśnie wtedy książę Tang wygłosił sławne ślubowanie Tang (湯誥), które zostało umieszczone w Shangshu (商 书,Księdze Dynastii Shang); mówiące o nieprawości Jie i o tym, że jego bunt jest legitymowany przez Niebo i ludzi. Po czym pokonali wojska Jie w decydującej bitwie pod Mingtiao (dzisiejsza Północna Anyi, Xiyun). Po bitwie (ok. 1600 r. p.n.e.) król Jie dynastii Xia schronił się w królestwie Kuenwu, po którego podbiciu przez Tang został wypędzony na wygnanie do Nanchao (dziś Chao prowincji Anchui), gdzie pozostał do śmierci.
Na początku panowania dynastii Shang, Yi został mianowany premierem i pomógł Tang ustabilizować politykę oraz gospodarkę kraju.
Dynastia Shang 2
Notki powiązane
Genialny kucharz-gubernator
Dynastia Shang w odkryciach archeologicznych
Organizacja królestwa Shang
Początek dynastii Shang
Dynastia Xia 4
Notki powiązane:
Historyczność dynastii Xia
Władcy dynastii Xia
Rozpustne życie w pałacu
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura