Jiang Ziya łowi ryby
Jiang Ziya łowi ryby
wen fang si bao wen fang si bao
818
BLOG

Chiński strateg wojskowy

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 

 

Upadek każdej z dynastii chińskich był skutkiem głupoty lub tyranii władcy, podejmowanych złych decyzji przez premiera, a także skorumpowania urzędników - przeważnie wszystkie te czynniki występowały razem. Nadejście nowego, sprawiedliwego władcy, który będzie postępował zgodnie z wolą Nieba umożliwiało zlikwidowanie chaosu i przywrócenie porządku w kraju.

Podobnie jak powstaniu dynastii Shang przysłużył się fenomenalny polityk i genialny kucharz Yi Jin, tak początek nowej dynastii Zhou należy zawdzięczać strategowi wojskowemu Jiang Ziya (姜子牙).

Ostatni władca dynastii Shang, król Zhou, był tyranem karającym urzędników, którzy śmieli się przeciwstawić metodzie rządów nieskutecznego władcy. Król Zhou spędzał dzień na hulankach z ulubioną konkubiną Daji, dając wyraz okrucieństwu i bezwzględności.

Wiernie służący, od dwudziestu lat na dworze Shang, ekspert wojskowy Jiang ()klanu (), aby uniknąć despotycznych ataków króla mogących doprowadzić do śmierci w męczarniach, udał psychiczną chorobę i zaszył się na wsi.

Mając siedemdziesiąt dwa lata został zatrudniony przez króla Wen Zhou, królestwa leżącego przy zachodniej granicy królestwa Shang (obecne środkowe Shaanxi).

Jego dzieje zostały opisane w popularnej powieści z czasów dynastii Ming, Fengshen Bang, gdzie pojawia się, jako Jiang Ziya i Jiang Shang. W późniejszych dokumentach historycznych występuje, jako Jiang Tai Gong (Wielki książę Jiang), Tai Gong Wang (Wielki Książę Wang) oraz Shang Fu (Ojciec Shang).

Zgodnie z treścią Fengshen Bang, będąc na dobrowolnym wygnaniu czekał cierpliwie na chwilę jeszcze swojej chwały, wędkując w dopływie rzeki Wei (w pobliżu dzisiejszego Xi’an). Król Wen Zhou, poszukując utalentowanych ludzi, zatrudnił go jakoby po dowiedzeniu się, że Jiang nie łowi ryb ani na haczyk, ani za pomocą sieci, lecz siłą swojej woli przyciągając ryby do czerpaka. Siwowłosy rybak dał się poznać, jako bystry myśliciel polityczny i strateg wojskowy. Został powołany na stanowisko premiera z tytułem Jiang Taigongwang (Wielki Książę Nadziei lub Oczekiwany Wielki Książę), z czasem tytuł jego został skrócony do Jiang Taigong.

Podczas pokonywania ostatniego króla Zhou dynastii Shang dał się poznać, jako mistrz strategii. Tłumaczył królowi Wen, że kraj może stać się potężny, gdy ludności się dobrze powodzi. Jeśli tylko urzędnicy się bogacą, a ludność dalej żyje w biedzie, władza musi upaść. Główna zasadą rządzenia krajem powinna być miłość bliźniego, zmniejszenie podatków i pańszczyzny. W nagrodę za zasługi otrzymał królestwo Qi, które z czasem zostało przekształcone w potężne państewko w Okresie Wiosen i Jesieni oraz Walczących Królestw.

Jiang Ziya uważany jest za jednego z najwybitniejszych strategów Chin i również na świecie. Jest czczony, jako protoplasta studiów strategicznych. Za czasów dynastii Tang został patronem walk, z własną świątynią państwową, a tym samym usankcjonowano uhonorowanie go na poziomie prestiżu równemu Kong Zi. Jiang Ziya jest zaliczany do siedmiu największych strategów Chin.

Jego dzieło składa się z sześciu tajemnych nauk(太公六/太公六) przekazanych królowi Wen, które stanowią podstawę tekstu Sześciu Sekretnych Nauk (Liu Tao). To traktat o cywilnej i wojskowej strategii, którego ostateczną treść zmodyfikowano w Okresie Walczących Królestw (475 – 221 r. p.n.e.).

1.   Pierwszy rozdział – Strategia Cywilna – omawia sposób zorganizowania państwa, rozwoju gospodarczego, ograniczenie wydatków, kary i nagrody.

2.   Drugi rozdział – Strategia Wojskowa – jest kontynuacją pierwszego pod kątem obalenia dynastii Shang; jak przyciąganie niezadowolonych, nauka przechytrzania przeciwnika poprzez dyplomację i manipulowanie.

3.   Trzeci rozdział – Strategia Smoka – omawia organizację wojskową, niezbędne cechy wojskowych, system kar i nagród, wspieranie lojalności i jedności, komunikację, tajemnicę, zasady taktyczne, interpretowanie zachowania wroga.

4.   Czwarty rozdział – Strategia Tygrysa – omawia sprzęt wojskowy, zasady taktyczne, wykonywanie poleceń, zwracanie uwagi na szybkość i zwrotność, wykorzystywanie psychologii przez dowódców.  

5.   Piąty rozdział – Strategia Leoparda – uczy dowódców jak poznać swoje mocne strony i jak wykorzystywać te atuty wobec słabości wroga oraz jak zachować się w trudnych typach terenu, takich jak lasy, góry, wąwozy czy zwężenia terenu.

6.   Szósty rozdział – Strategia Psa – omawia skuteczność bitwy przy zastosowaniu wozów, piechoty i kawalerii, ich wybór i metody szkolenia. 

Zobacz galerię zdjęć:

Jiang Ziya strateg wojskowy
Jiang Ziya strateg wojskowy Spotkanie króla ze strategiem

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura