Wiedzę o czasach sprzed trzech tysięcy lat, kiedy rodziło się państwo chińskie, zawdzięczamy kościom wróżebnym, które są zarazem najstarszą zachowaną formą zaawansowanego pisma chińskiego. Ryto je na skorupach żółwi i kościach łopatkowych większych zwierząt. Od nich wywodzą się napisy na brązach, które wytapiano do wykorzystania na uroczystościach poświęconych ku czci przodków.
W czasach panowania dynastii Xia, Shang i Zhou wykonywano z brązu wspaniałe naczynia rytualne, bogato zdobione ornamentyką. Z czasem stały się naczyniami upamiętniającymi wielkie wydarzenia historyczne, a dla potomnych stanowiły akt nadania tytułu lub ziem.
Również bitwa pod Muye, w której królestwo Zhou pokonało istniejącą pół tysiąca lat dynastię Shang, znalazła swoje odzwierciedlenie na naczyniachgui.
Gui(簋) jest starożytnym naczyniem przeznaczonym do przechowywania ziarna ofiarnego, wykonanym z brązu w kształcie misy.
W British Museum znajduje się misa o nazwieKang Hou Gui(康侯簋), w której wewnętrzny napis odnosi się do buntu królestwa Zhou wobec dynastii Shang; przekazuje, że brat króla Wu, Kang Hou - książę Kang i Mei Situ - otrzymuje terytorium Wei, w uznaniu za wysiłek włożony na rzecz ochrony Zhou. Naczynie o wysokości 24 cm waży 3,4 kg, oplatają go dwa smoki, pozostała dekoracja pokazuje ptaki, maski zwierząt i kwiaty.
Jeszcze bardziej precyzyjnych informacji dostarcza misa upamiętniająca bitwę pod Muye, a nazywanaLi Gui(利簋), a znaleziona w 1976 roku w Lintong prowincji Shaanxi.Napis po wewnętrznej stronie składa się z 32 hieroglifów, ułożonych w czterech pionowych rzędach. Pomimo kontrowersji, co do szczegółów, gdyż pismo jest archaiczne – dlatego trudne do zinterpretowania, zazwyczaj oznacza: „Król Wu z dynastii Zhou definitywnie obalił dynastię Shang rankiemJiazi(pierwszy) dzień, kiedy gwiazda Sui (planeta Jowisz) była wysoko na Niebie. NaXinwei(ósmy) dzień, w obozie wojskowym w Jian (miejsce), król nagrodził miedzią o oficjalnej nazwie Li". Li to naczynie z brązowego odlewu upamiętniające dziadka lub również interpretowane jako imię urzędnika.
Nazwy dniJiaziiXinweipowstają w powtarzającym się cyklu sześćdziesięciu liczb wynikających z kombinacji 10 znakówtian gan(niebiańskich pni) oraz 12 znakówdi zhi(ziemskich gałęzi). Oznaczenia te identyfikowały nazwę roku lub dnia w cyklu szęśćdziesiątkowym (六十花甲liushi huājiǎ), znanym również jako pnie-gałęzie (干支gānzhī). Każdy cykl zaczyna się datąjiazi, a kończyguihai.
MisaLi Guio wymiarach: wysokość – 28 cm, średnica wlotu – 22 cm i wadze 7,95 kg, posiada dwa uchwyty w kształcie ptaków, a jej ściany zewnętrzne są pokryte maską Taotie − często stosowanym motywem na przedmiotach rytualnych. Artefakt znajduje się w Muzeum Narodowym w Beijing.
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura