Blog
Wieści z Rosji
Marek Budzisz
Marek Budzisz dziennikarz historyk analityk
68 obserwujących 310 notek 674312 odsłon
Marek Budzisz, 28 czerwca 2018 r.

Jak Waszyngton, być może, przy udziale Rosji chce ograć Berlin.

4892 50 0 A A A

Wczoraj przebywał w Moskwie doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i już z grubsza wiadomo, jak zaplanowano spotkanie na szczycie Putin – Trump. Amerykański prezydent w jednym ze swoich ostatnich tweetów napisał, że do spotkania dojdzie w trakcie jego najbliższej europejskiej podróży po odbyciu szczytu NATO w Brukseli, a zatem po 11 – 12 lipca. Najprawdopodobniej prezydenci spotkają się w Helsinkach, stolicy Finlandii, której prezydent już oficjalnie zadeklarował gotowość goszczenia spotkania. Jak informował na wspólnej konferencji prasowej doradca Putina ds. polityki zagranicznej Uszakow, spotkanie zaplanowano na kilka godzin, podczas których odbędą się zarówno rozmowy w cztery oczy, prezydenci w towarzystwie doradców zjedzą roboczy posiłek, ale też pracować będą zespoły ekspertów.  

    Boltona przy okazji jego moskiewskiej wizyty przyjął rosyjski prezydent, który zadeklarował gotowość współpracy i normalizacji relacji zaznaczając, że obecny zły ich stan to raczej wynik wewnątrzamerykańskich rozgrywek niźli rosyjskiej polityki. Jeśli idzie o zaplanowaną tematykę rozmów, to zgodnie z przewidywaniami mają one dotyczyć kwestii spornych tj. sytuacji w Syrii, na Ukrainie, programu denuklearyzacji Korei Pn. oraz przyszłości rozmów rozbrojeniowych. Dziennikarze na konferencji prasowej pytali Boltona, czy znany ze swej niepunktualności Putin i tym razem kazał na siebie czekać amerykańskiemu gościowi, tak jak to było w przypadku Ojca Świętego czy brytyjskiej królowej. Ale okazało się, że tym razem był punktualny, co zgromadzeni odczytali, jako wyraz tego, że Kreml przykłada wielką wagę do szczytu i sam Putin kieruje przygotowaniami. Oczywiście to wszystko trochę wróżenie z fusów, ale oddaje trochę panujące nastroje.

    Wydaje się jednak, że nie dyplomatyczne, a faktyczne przygotowania do szczytu idą już pełną parą. Warto zwrócić uwagę na kilka wydarzeń z ostatnich dni.

    Otóż w Waszyngtonie przebywał dwa dni temu rosyjski minister nadzorujący sektor paliwowy Nowak. Prowadził on rozmowy w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Energii, które, jak informują rosyjskie media, dotyczyły sankcji wobec sektora, a precyzyjnie rzecz ujmując zwolnienia niektórych amerykańskich firm spod obowiązujących restrykcji. W tym kontekście padły nazwy znanych koncernów, takich jak ExxonMobil, ale również, a może przede wszystkim Schlumberger oraz Halliburton, czyli firm specjalizujących się w przygotowywaniu pól naftowych do eksploatacji. Rosjanom zależy na tym, aby pracowały u nich, bo ich pola naftowe, które są obecnie eksploatowane zostały przygotowane przed rokiem 2014. Podczas ubiegłotygodniowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft, jego prezes Sieczin mówił, iż na świecie w najbliższych latach zaznaczy się deficyt ropy naftowej. Będzie to rezultat wzrostu gospodarczego i rosnącego zapotrzebowania, ale nie zmienia to faktu, że do naftowego boomu trzeba się przygotować. Rosjanie nie mają niezbędnych technologii i potrzebują udziału firm amerykańskich, zwłaszcza, jeśli idzie o pola w trudnych lokalizacjach, a właściwie już niemal wyłącznie takie im pozostały. Ale w tle rozmów są jeszcze dwie sprawy – polityka wobec Iranu oraz przyszłość North Stream 2. Wydaje się, że obydwie kwestie wchodzą w swą decydującą fazę. Otóż jak niedawno potwierdzili przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Stanu, Waszyngton chce, aby zakupy irańskiej ropy naftowej spadły do zera. Grożą przy tym sankcjami wszystkim krajom na świecie, bez wyjątku. To, że nie są to czcze deklaracje świadczy fakt, iż wyznaczony został nieodległy termin przestawienia się na zakupy z innych źródeł – listopad tego roku, oraz to, że amerykański urzędnicy już odwiedzają stolice państw importerów i prowadzą w tej sprawie poufne rozmowy. Oczywiście w przypadku Rosji mamy do czynienia z ewidentnymi targami. Moskwa najprawdopodobniej kuszona jest tym, że będzie mogła sprzedawać więcej ropy na światowych rynkach. Przypomnijmy, że dziś Teheran eksportuje dziennie 2,8 mln baryłek i ktoś tę lukę będzie musiał wypełnić. W praktyce wolne moce wydobywcze w skali, która może zaspokoić potrzeby mają trzy kraje – Rosja, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone. Rosjanom zależy na wzroście sprzedaży i są przez Waszyngton kuszeni, ale jest rzeczą oczywistą, że tanio, jeśli w ogóle się nie sprzedadzą. Bo chodzi o sytuację w Syrii, faktyczny podział kraju i wyparcie stamtąd Iranu. Jeśli Moskwa się na taki ruch zgodzi, to pozostanie tam sama, bo jak potwierdzają niemal wszyscy rosyjscy eksperci Turcja jest sojusznikiem, na którego nie można do końca liczyć, realizującym własna politykę i nadal domagającym się odejścia Asada. A przy tym, o czym warto pamiętać, może nieposłusznym, ale nadal członkiem NATO, który jak niedawno zapowiedział jej prezydent „nigdy nie uzna aneksji Krymu”.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem byłym dziennikarzem (TVP - Puls Dnia, Życie, Radio Plus) i analitykiem. Obecnie w biznesie. Z wykształcenia jestem historykiem. Obserwuję Rosję, bo tam wiele się dzieje, a Polacy niewiele o tym wiedzą. https://www.facebook.com/Wie%C5%9Bci-z-Rosji-1645189955785088/

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @wittek17 Szanowny Panie. Proszę przeczytać uważnie co napisałem, postarać się zrozumieć a...
  • @manama1 Spodziewam się w najbliższym czasie zaostrzenia sytuacji, choć czy będziemy mieli do...
  • @tux Dziękuję wszystkim czytającym za zwrócenie uwagi na błędy i nieścisłości. Mimo...

Tematy w dziale Polityka