Toscana Toscana
1962
BLOG

Głosy protestu, rozgoryczenia ...i wielka niepewność

Toscana Toscana Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Nie, to nie u nas. Chodzi oczywiście o wybory we Włoszech, które nie znalazły większego zainteresowania w Polsce.

Centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego otrzymała najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych we Włoszech w niedzielę. Blok ten z poparciem 37 proc. nie może jednak – zgodnie z przedwyborczymi prognozami – utworzyć samodzielnie rządu.

A tak to rozkłada się na mapie Włoch:

image

Północ Włoch - to CDX czyli Centroprawica. Koalicja sił centroprawicy, czyli ugrupowania Forza Italia, Ligi Północnej,          Braci Włoch i My z Włochami prowadzi w obu izbach parlamentu. Z pierwszych napływających rezultatów wynika, że Liga Północna, głosząca zdecydowane antymigracyjne hasła wyprzedziła Forza Italia Berlusconiego w Izbie Deputowanych.

Liga Północna (wł. LEGA NORD) to włoska partia polityczna, której celem jest uzyskanie niezależności przez północną część Włoch, którą partia ta określa nazwą Padania (od rzeki Pad). Liderem tej partii jest Matteo Salvini.

Ideologia polityczna: federalizm, eurosceptycyzm, narodowy katolicyzm

Partia została utworzona w 1989 r. i w 1994 r. weszła w skład rządu Silvio Berlusconiego. W 2001 r. ponownie znalazła się w koalicji mając 30 (na 630) miejsc w izbie niższej włoskiego parlamentu i 17 (na 325) w senacie. W wyborach we Włoszech    w 2006 r. do izby niższej (Camera dei Deputati) partia startując wspólnie z Ruchem dla Autonomii otrzymała 4,58% głosów i uzyskała 26 miejsc.

W wyborach parlamentarnych w 2008 r. otrzymała 8,29% głosów, a w wyborach w 2013 r. — 4,08%.

Obecnie Liga Północna uzyskała aż 17,4%


Drugą partią CDX (centroprawicy), ktora uzyskałą największą ilość głośów jest FORZA ITALIA – włoska partia polityczna założona 18 stycznia 1994 przez Silvia Berlusconiego, który był jej przewodniczącym przez cały okres funkcjonowania. Rozwiązana w 2009      i przekształcona w Lud Wolności. Miała charakter centroprawicowy, należała do Europejskiej Partii Ludowej.

Ideologia polityczna: Liberalizm, Populizm, Chrześcijańska demokracja, Konserwatyzm liberalny

Forza Italia uzyskała 14,0%.

W sumie daje to centroprawicy 37,1% - co oznacza 108 miejsc w Parlamencie i 54 miejsca w Senacie.


Na bardzo dużą uwagę zasługują wyniki ugrupowania M5S, ktore zdobyło większość na południu Włoch. Co to jest za partia?

Ruch Pięciu Gwiazd (wł. MOVIMENTO 5 STELLE, M5S) – włoska partia polityczna głosząca hasła antykorupcyjne, ekologiczne, eurosceptyczne, a także promujące demokrację bezpośrednią, określana jako ugrupowanie populistyczne.

Ideologia polityczna: demokracja elektroniczna (e-demokracja), zielona polityka, eurosceptycyzm

Ugrupowanie powołano 4 października 2009, założył je Beppe Grillo, popularny komik i bloger, który na fali popularności swojej strony internetowej beppegrillo.it i przy wykorzystaniu serwisów społecznościowych organizował masowe wiece, na których m.in. piętnował polityków mających zarzuty karne.

Ugrupowanie po raz pierwszy wystawiło swoje listy w wyborach regionalnych w 2010, uzyskując z reguły po kilka procent poparcia. W wyborach w 2013 Ruch Pięciu Gwiazd wystartował samodzielnie. Partia zajęła trzecie miejsce (za koalicjami centrolewicy i centroprawicy), uzyskała około 25% głosów, co przełożyło się na ponad 50 mandatów w Senacie i blisko 110 mandatów w Izbie Deputowanych. Ale, w wyniku wyborów lokalnych z czerwca 2016 kandydaci Ruchu Pięciu Gwiazd zostali burmistrzami m.in. Rzymu (Virginia Raggi) i Turynu (Chiara Appendino).

MoVimento 5 Stelle, M5S zdobyło 32,6% głosow - co oznacza 87 miejsc w Parlamencie i 41 miejsc w Senacie.

Dlatego trudno się dziwić, że politycy tej formacji mówią o nadzwyczajnym wyniku i prezentują ruch jako zwycięzcę wyborów.


image


Centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego otrzymała najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych we Włoszech w niedzielę. exit polls. Blok ten z poparciem 37 proc. nie może – zgodnie z przedwyborczymi prognozami – utworzyć samodzielnie rządu.

Jednakże, kładzie się też nacisk na to, że co drugi Włoch głosował na Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę Północną. To dwie przeciwstawne sobie partie, które mogą jednak znaleźć wspólne punkty począwszy od eurosceptycyzmu.

Wśród komentatorów stacji telewizyjnej RAI News 24 dominuje przekonanie, że wybory były „głosowaniem na znak protestu”, co potwierdza poparcie dla centroprawicowej opozycji i pierwsze miejsce Ruchu Pięciu Gwiazd wśród ugrupowań.


Rządząca dotąd centrolewicowa PARTIA DEMOKRATYCZNA Matteo Renziego zdobyła zaledwie 18,7 proc. głosów. Przekroczona została "psychologiczna" granica 20% (skąd my to znamy?)

Lewicowy dziennik „Il Fatto Quotidiano” ogłasza na pierwszej stronie: „Wszystko się zmienia”. Pisze też, że wynik rządzącej Partii Demokratycznej to „katastrofa” jej lidera Matteo Renziego. Głosowanie „obala równowagę sił” - ocenia. „Il Giornale”, wydawane przez rodzinę Silvio Berlusconiego obwieszcza sukces jego bloku i zarazem pisze też o klęsce Matteo Renziego, którego „głowy chcą” politycy jego partii. Na niepewność, przed jaką stoją Włochy, zwraca uwagę „Il Messaggero”. Twierdzi, że Renzi myśli o ustąpieniu z funkcji lidera centrolewicy.

"Skoro mamy ręce we krwi, twórzcie rząd bez nas" - powiedział Renzi.

"Nasze miejsce w tej kadencji parlamentu jest w opozycji". Oświadczył też, że Ruch i Liga różnią się od jego partii "antyeuropeizmem, antypolityką i stosowaniem mowy nienawiści".


image

Zainteresowanie wyborami, a raczej zmianami było duże. Frekwencja w wyborach wyniosła 74 proc. Przez cały dzień do lokali wyborczych w wielu regionach kraju ustawiały się długie kolejki.



A tak to wygląda w Lucce (Toskania), już częściowo "odróżowiona".



Il Sud vota in blocco il M5S, la Lega sfonda al Nord

Elezioni Politiche 2018, M5s sfondano al Sud: verso il cappotto in Sicilia e Sardegna

Toscana
O mnie Toscana

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka