Toscana Toscana
181
BLOG

Pomnik Katyński i jego znaczenie

Toscana Toscana Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

image

Zdjęcia wykorzystane wyłącznie w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


Jest porozumienie z @StevenFulop. Pomnik zostaje na wybrzeżu 60 metrów od miejsca gdzie się teraz znajduje. Dziękuje Erykowi Lubaczewskiemu
– ogłosił na Facebooku konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

Zadowolenie z porozumienia w sprawie pomnika wyraził, także na Twitterze, ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek. „Gratulacje i podziękowania dla M. Golubiewskiego, przedstawicieli Polonii i wszystkich osób  zaangażowanych w konstruktywny dialog, dzięki któremu osiągnięto to ważne porozumienie
– napisał polski dyplomata.


image

https://twitter.com/MGolubiewskiPL/status/995085261800394752

Można przypuszczać, że propozycja burmistrza Stevena Fulopa została wstępnie zaakceptowana przez stronę polską - i że do porozumienia pod względem prawnym w tej sprawie dojdzie. Czekamy na oficjalne, dwustronne agreement w tej sprawie.

Eric Lubaczewski, prezes zarządu Polish American Chamber of Commerce: Pomnik zostanie w linii widokowej Manhattanu, przesunięty niecałe 60 metrów dalej. Burmistrz Fulop rozważał inne opcje, inne miejsca w mieście. Był nawet pomysł przesunięcia go w sąsiedztwo inne pomnika. Nasza strona starała się jednak przekonać pana burmistrza, by nasz pomnik pozostał w tej właśnie linii widokowej. Rozumieliśmy oczywiście dlaczego nie może zostać dokładnie w tej samej lokalizacji. To miejsce na środku ulicy, pod które mogą np. podjechać samochody, a do tego, zgodnie z  nowym planem deweloperskim, który dawno już zatwierdziła rada miasta, powstanie tam park fontann dla dzieci. Dlatego wiedzieliśmy, że nie jest to najlepsze miejsce. Nikt nie chciałby, by dzieci pryskały wodą na nasz pomnik. Pomnik musiał jednak pozostać w miejscu z pięknym widokiem na Manhattan. Moim zdaniem, stanie w jeszcze lepszym miejscu, we własnym, zielonym parku. Burmistrz zadeklarował, że dostaniemy ziemię, na której pomnik będzie stał. Monument będzie wysunięty dalej w stronę morza, a następne 60 metrów od niego będzie stał memoriał upamiętniający 11 września.

Wcześniej pojawił się w wpolityce.pl wywiad z Clarkiem S.Judge, byłym doradcą Ronalda Reagana.

Amerykańska polityka jest silnie skupiona na wymiarze lokalnym. Trzeba to wiedzieć, by zrozumieć ten spór. Burmistrz i jego ludzie w ogóle nie zastanawiali się nad wymiarem międzynarodowym tej sprawy, gdy podjęli decyzję o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego. Dlatego także i odpowiedź na decyzję burmistrza powinna być przede wszystkim lokalna. I tak właśnie działamy. My, to znaczy White House Writers Group i Polska Fundacja Narodowa. Działamy wspólnie z trzema kluczowymi lokalnymi graczami: z komitetem, który ufundował pomnik 30 lat temu, i przekazał go miastu. A także z polskim konsulem oraz z organizacją polskich weteranów w Ameryce, wśród których są ocaleli z gułagu i byli żołnierze Armii Andersa. To oni spotykają się z miejscowymi politykami, w tym z gubernatorem (stanu New Jersey -red.), by rozmawiać o dalszych losach pomnika. Chciałbym przy tej okazji wyraźnie zaznaczyć, że lepiej by było, gdyby polscy politycy nie wtrącali się do tego.
- Clark S.Judge, były doradca Ronalda Reagana.

Wydaje się, że pan Judge nie rozumie czym jest Katyń, kto spowodował tę hućpę - i co się faktycznie stało.

Propozycja przesunięcia Pomnika Katyńskiego w pobliże Memoriału upamiętniającego 9/11 ma w tym przypadku olbrzymi wymiar juz nie lokalny ale ma wymiar międzynarodowy.

Te dwa wydarzenia - a nie tylko memoriały które upamiętniają - stanowią dziś symbole uniwersalne i ponadczasowe. Dla nas Polaków Katyń ma znacznie większe znaczenie aniżeli dla Amerykanów 9/11. Katyń to zbrodnia ludobójstwa, to uderzenie w samo serce naszego Państwa. Niemcy popełnili holocaust na naszym narodzie w KL Auschwitz i innych obozach śmierci. Związek sowiecki, komuniści, dopuścili się eksterminacji elity Rzeczypospolitej, zamordowali najlepszych synów naszej Ojczyzny. Tych elit nie odbudowaliśmy do dziś. Nie bedę się powtarzał, pisałem o tym w poprzednich notkach. 

Czy 9/11 Amerykanie uznali za "wydarzenie lokalne? Czy działali lokalnie, zgodnie z prawem czy to z State of New York, czy Afganistanu? Uznali to za wypowiedzenie wojny przeciwko Stanom Zjednoczonym i nie działali "lokalnie', nie uprawiali lokalnej polityki. Czy Amerykanie prowadzili "lokalną polityke" kiedy dorwali Osamę bin Ladena? Pytanie retoryczne w tym miejscu.

Należy przyznać troche racji wtym co dalej mówi Clark S. Judge:

Ten problem naprawdę da się rozwiązać z korzyścią dla Polski. Na miejscu jest duża polska społeczność, dlatego ten pomnik w ogóle tam powstał. Wielu lokalnym politykom nie podoba się to co robi burmistrz. On się sam wpędził trochę w kozi róg. Będzie musiał się w końcu ugiąć. Najważniejsze by polscy politycy zrobili krok do tyłu i dali nam działać tu na miejscu, bo tak to się robi w Stanach Zjednoczonych. Tak się tu uprawia politykę.

Należy przyznać rację - ale z uwzględnieniem naszego interesu i polskiej racji stanu. "Problem" Pomnika Katyńskiego, a w rzeczywistości hućpę wywołaną przez burmistrza Fulopa,  nie tylko można ale należy rozwiązać z korzyścią dla Polski.

Zrobienie jednego kroku do tyłu jest w tym momencie do przyjęcia, ale pod warunkiem że porozumienie będzie dla Polski korzystne i że w dalej zrobimy nie tylko jeden, ale co najmniej kilka kroków do przodu.

Celem strategicznym, naszą polską racją stanu, jest przywrócenie prawdy historycznej o Katyniu. Jeżeli Pomnik Katyński stanie jeszcze w bardziej prestiżowym miejscu, jeżeli stanie w pobliżu memoriału upamiętniającego 11 września, należy bezwzględnie wykorzystać te oba uniwersalne i ponadczasowe symbole - symbol 9/11 jest niezwykle istotny dla Amerykanów - w naszym interesie narodowym. Nadać rangę międzynarodową, a w rzeczywistości przypomnieć ją, o zbrodni ludobójstwa w Katyniu. Amerykanie o tym nie wiedzą. Zbrodnia ta ma znaczenie nie tylko dla Polski, dla nas Polaków, ale ma znaczenie dla całego świata. Musimy o tym pamiętać, aby te wydarzenia nigdy się nie powtórzyły.

Z jednej strony uznanie i podziękowanie dla Konsula Generalnego Macieja Golubiewskiego, Ambasadora Piotra Wilczka, naszej Polonii, w szczególności dla Erica Lubaczewskiego, prezesa zarządu Polish American Chamber of Commerce, całej Polonii która tak bardzo się w tę sprawe zaangażowała. Ale równocześnie przypomnienie, że nie można zachłysnąć się tym pierwszym zwycięstwem w potyczce, przepomnienie o tym, że czeka nas, nie tylko Polonusów i dyplomatów -  jeszcze tytaniczna praca. Bo chodzi w tym sporze o Honor Rzeczypospolitej,  chodzi o prawdę historyczną i należne przywrócenie jej.

Kiedy te kroki będą zrobione, uczynić kolejne i pozostałe do przodu. Upomnieć się również o to, że Steven Fulop znieważył Polski Naród i trzecią osobę w Rzeczypospolitej.  Upomnieć się o to, że Steven Fulop ponosi odpowiedzialność za profanację Pomnika Katyńskiego. Nie będzie koniecznym nadawanie temu rangi miedzynarodowej, ale publiczne przeprosiny burmistrza Fulopa muszą być.

___________

https://www.salon24.pl/u/wieslawg/863795,act-447-jeszcze-bez-podpisu-ale-pierwsze-operacje-juz-sa

https://www.salon24.pl/u/wieslawg/864068,pomink-katynski-i-steven-fulop-dwa-problemy-w-jednym

https://www.salon24.pl/u/wieslawg/865061,pomnik-katynski-a-polska-racja-stanu

https://www.salon24.pl/u/art-deko/865733,nie-ma-porozumienia-jest-propozycja-nie-do-odrzucenia

https://wpolityce.pl/polityka/393901-jest-porozumienie-z-burmistrzem-jersey-city-golubiewski-pomnik-zostaje-na-wybrzezu-60-metrow-od-miejsca-gdzie-sie-teraz-znajduje

https://www.salon24.pl/newsroom/865722,jest-porozumienie-ws-pomnika-katynskiego-zostaje-na-nabrzezu

https://wpolityce.pl/polityka/393919-tylko-u-nas-lubaczewski-o-kulisach-rozmow-z-fulopem-utrzymywalismy-je-w-tajemnicy-pomnik-stanie-w-bardziej-godnym-miejscu

https://wpolityce.pl/polityka/393834-nasz-wywiad-byly-doradca-reagana-o-pomniku-katynskim-ten-problem-da-sie-rozwiazac-i-lepiej-by-bylo-gdyby-polscy-politycy-sie-do-tego-nie-wtracali

Toscana
O mnie Toscana

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka