46 obserwujących
498 notek
337k odsłon
871 odsłon

Kalifornia. Nadpodaż energii z wiatru i słońca

Wykop Skomentuj35

Nie ma jeszcze dostępnych danych o produkcji energii wiatrowej w Kalifornii, którą obiecałam opisać w kolejnej notce z zamiarem porównania danych o podaży energii wiatrowej w obu krajach. W kończącym się właśnie teraz dniu 11 stycznia 2021 ukazało się natomiast podsumowanie danych z działu  Nadpodaż i ograniczenia, które uznaję za bardzo interesujące ze względu na przyjęcie w Unii Europejskiej dążenia do maksymalizacji wykorzystania energii zielonej. Każdy kraj będący w Unii ma szybciutko zmierzać do wyeliminowania z energetyki, a właściwie z całej gospodarki, węgla, ropy i gazu. Opisałam te biurokratyczne plany wielokrotnie, dlatego dzisiaj gorąco polecam tekst opublikowany 27 grudnia 2020 r. na osobistym blogu prof. Konrada Świrskiego - link: Triumf zielonej rewolucji przed nami dekada, która wszystko zmieni  

Kalifornia jest już od dawna zdekarbonizowana. Inwestowanie w odnawialne źródła energii powoduje równolegle nadpodaż energii z tych źródeł. Przedstawia to oryginalny wykres wieloletni z miesięcznymi danymi o ograniczeniach. Ograniczenia dotyczą w większym stopniu energii słonecznej.

Proszę pamiętać, że zera po przecinku nie oznaczają wielkości mniejszych od jeden. Takie potraktowanie przecinka oznacza zmianę MWh na GWh. Ból głowy z powodu konieczności zagospodarowania nadwyżek mocy spada przeważnie na lokalnych producentów zielonej energii. W ubiegłym roku nastąpił wzrost o ponad 60% w stosunku do roku 2019. Nadpodaż w roku 2020 stanowi 40% nadpodaży z lat 2014 - 2020.  

image

 http://www.caiso.com/informed/Pages/ManagingOversupply.aspx#dailyCurtailment 

Wpisuję do swojego pamiętnika tekst główny z linkowanej wyżej strony CAISO:  

Zarządzanie nadpodażą.   California ISO pracuje nad realizacją celów stanu w zakresie energii odnawialnej i wspiera przywództwo Kalifornii w światowym ruchu na rzecz dekarbonizacji sektora elektrycznego. ISO jest gotowa do integracji dodatkowych źródeł energii odnawialnej z siecią, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, opłacalności i niezawodności.

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka