Blog
Dla Jędrka i Marynki
wzmianka
wzmianka geolog naftowy na emeryturze
16 obserwujących 207 notek 76884 odsłony
wzmianka, 20 kwietnia 2017 r.

Adresat: energia odnawialna

60 0 0 A A A

Piszę tę notkę dla osoby/osób zarejestrowanych na S24 pod nazwą energia odnawialna. Przypuszczam, że jest to oficjalny blog MŚ lub jego agendy. Jeśli mniemanie mnie nie zwodzi, proszę prowadzących blog o zapoznanie się z moimi notkami publikowanymi od lat w dziale energetyka, a szczególnie tymi które dotyczą geotermii oraz innych źródeł czystej energii.

Czystości powinno się przestrzegać nie tylko w produkcji energii ale także w sprawozdawczości o jej produkcji i wykorzystaniu. Strach przed karami unijnymi, podobnie jak przed karami boskimi, nie należy do doskonałych motywacji przy mocnym postanowieniu poprawy.

Sprawozdawczość dotycząca zasobów i wydobycia kopalin w Polsce jest tragicznie opóźniona w stosunku do tego czym dysponujemy obecnie w dziedzinie informatycznej. Polecam do analiz moje opracowania danych o wydobyciu gazu z otworów horyzontalnych w stanie Ohio. Proszę o porównanie tego co tam jest publikowane ze sprawozdawczością dotyczącą tego zagadnienia w Polsce. Nie pisałam nic na temat tabelek z otworami "łupkowymi", które do znudzenia były powtarzanymi w portalach temu poświęconych. Nie pisałam z litości nad polskimi urzędnikami. 

W notce adresowanej (tej) sygnalizuję potrzebę przejrzystego i szczegółowego raportowania produkcji energii elektrycznej i cieplnej z każdego urządzenia (wiatraka) i każdego zakładu geotermalnego na arkuszach Excel. Dzięki szerokiemu dostępowi do danych rzeczywistych możliwe będzie nie tylko kształcenie studentów różnych specjalności (geologia, środowisko, ekonomia i in.). Problem dostępu do danych był nawet przedmiotem współpracy ze służbą geologiczną USA. Pora rozliczyć PIG-PIB z realizacji postulatów z tej wizyty ;-). USA się wywiązuje - mam dostęp do ich danych publikowanych w internecie.


Oto przykłady przetwarzania danych o wydobyciu gazu z otworów horyzontalnych w stanie Ohio z poziomów Utica (głównie) oraz Marcellus. Ciekawostką jest to, że wiercenia te rozpoczęto w tym samym czasie co w Polsce.

image

image

W tabeli zarówno ropa naftowa jak i gaz ziemny podane są w metrach sześciennych. Wydobycie w USA figuruje w sprawozdawczości w jednostkach objętościowych (baryłki - ropa, stopy sześcienne - gaz), przy tłumaczeniu liczb nie ma potrzeby doprowadzać danych do obowiązujących w Polsce, bo w ten sposób zwiększamy błędy przeliczeń.


Mam nadzieję, że nowa strona będzie miejscem wymiany myśli z jej prowadzącymi, a nie czystą ojczystą propagandą.


Opublikowano: 20.04.2017 12:00.
Autor: wzmianka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie, do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej. *** Nie mam już czasu na istotne zmiany w swoim życiu i poglądach, bo właśnie dzisiaj 31 października 2016 roku skończyłam 79 lat i ogłaszam *** WEJŚCIE W OSIEMDZIESIĄTY – JUBILEUSZOWY ROK ŻYCIA *** Będę robiła co w mojej mocy, by za rok osobiście poinformować, że ów rok się właśnie skończył. Moja babcia Maria, gdy była w moim wieku mówiła, że smutne jest to, że stary człowiek umrzeć musi, a młody tylko może. J.S. 31.10.2016

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dzień dobry! Link do pana notki zapisany na moim blogu w starej wersji otwiera tę notkę z...
  • Jeśli to były pielgrzymki piesze, to i tak dużo. Brawo. Około 40 km szłam w pierwszym dniu z...
  • Nie uwierzy Pan. Weszłam do siebie po raz drugi, przypadkowo (po chwili namysłu, nie jestem...

Tematy w dziale Gospodarka