Blog
Dla Jędrka i Marynki
wzmianka
wzmianka geolog naftowy na emeryturze
16 obserwujących 207 notek 76884 odsłony
wzmianka, 13 czerwca 2017 r.

Nie traćmy wiedzy i nabytych umiejętności

150 0 0 A A A

Motto:

Eine:   tracimy wiedzę i umiejętności np. w zakresie dodawania ułamków, zyskujemy wiedzę w zakresie QGP. Dlaczego tak jest? (QGP – Quark-Gluon Plasma) - cytat z pierwszego komentarza Autora.

______________

Kilka dni temu przeczytałam linkowaną notkę oraz pierwsze komentarze. Mój umysł z wiekiem nie wyzwolił się jednak od tego, co zamieściłam we wstępie do notki. Przez całe życie starałam się dobudowywać do posiadanego modelu rozumienia świata kolejne elementy, które do niego pasowały. Nie wydaje mi się, aby mój model był w środku pusty, a moja współczesna wiedza tworzyła kokon bez pierwocin. Jest tam miejsce na dziecięcy wstyd i zauroczenia dorosłymi ludźmi oraz wiedzą przekazywaną bądź zaobserwowaną czy podsłuchaną przez dziecko, które nic nie rozumie. Formalna nauka w szkole dziennej do niespełna 17. roku życia zostawiła wiele fascynacji i umiejętności, np. pisanie metodą ślepą czy zamiłowanie do matematyki oraz statystyki. Właśnie te archaiczne pokłady umiejętności staram się wydobywać z siebie przekazywać na swoim blogu. Nie robię tu rzeczy wielkich i doskonałych, nie relacjonuję doświadczeń współczesnych fizyków, wybrałam u schyłku życia snucie opowieści o geologii naftowej. Bliżej jest mi do gazu ziemnego, bo takimi sprawami zajmowałam się w przeszłości. Zastanawiam się czasem czy to ma sens, ale wiem na samym początku że takie rozterki to strata czasu, bo sama nie wiem dlaczego to robię. Czuję przymus opisu swojego skansenu obiektów geologicznych z przeszłości i analizowania nowych takimi metodami, które ja sama będę rozumieć. Tylko to co rozumiesz, możesz słowami opisać - tak mówili nasi nauczyciele.

Chyba wystarczy ta garść refleksji nt. zwiększania ciężaru gatunkowego człowieczeństwa w miarę upływu czasu, czyli z wiekiem. Przystąpię do budowy mostu pomiędzy wykresami, na których jest zawarta wiedza o dużych zbiorach danych o rzeczach martwych aby wyjaśnić je na opisie nas samych - ludzi. Porównam pewne stany właściwe materii ożywionej i nieożywionej. Jakie to szczęście, że mam czas na pisanie. W czasie wszystko się dzieje. W czasie człowiek zdobywa wiedzę, a czasem głupieje ;-) Porównajmy to co ja opisuję do życia ludzi.

Złoże gazu odkrywa się, zagospodarowuje, eksploatuje, by po dojściu do ostatnich swoich możliwości ulec likwidacji przez odkrywców i twórców. Jego miejsce zajęły już nowe obiekty, a dla niego konieczna będzie rekultywacja!
Człowiek się rodzi, wychowują go, uczy w szkołach i poza nimi, pracuje, odpoczywa, i umiera w bliżej nieokreślonym czasie, przewidywalnym dla statystyków zajmujących się badaniem zbiorów, nie przewidywalnym dla siebie
To, co dzieje się w z każdym obiektem materialnym, użytecznym dla człowieka może być opisywane słownie oraz przedstawiane na wykresach. Ja zajmuję się szczególnie wydobyciem gazu ze złoża w różnych odcinkach czasowych. Różnice w wielkościach nagromadzeń są ogromne. Tak samo jak u ludzi.
Ludzie oraz inne populacje organizmów żywych też są obiektem badań statystyków. Podobnie jak w geologii naftowej używa się takich pojęć jak: migracja czy aglomeracja. Ludzie tworzą skupiska gigantyczne, wielkie, duże, średnie, małe i całkiem rozproszone.
Złoże gazu to zbiorowisko o różnej wielkości, które może być podległe człowiekowi po udostępnieniu odwiertami, które żyją swoim życiem. Jedne pracują pełną parą, inne są tylko do towarzystwa. Gaz do pewnych ciśnień lubi się zagęszczać, ale przy wysokich ciśnieniach jest mu zbyt ciasno.
Człowiek żyje w rodzinie, gminie, parafii, regionie, kraju, szkole, miejscu pracy, i w ramach wolności / wolnej woli może być w tych komórkach elementem mniej lub bardziej użytecznym fizycznie, duchowo i rozumowo. Stop! Rafa! Amen.

Przepraszam za takie ujęcie tematu. Może jest to nawet zbędne, ale czego się nie robi w obronie umiejętności dodawania ułamków. Nie wolno nam nigdy zapominać o ułamkach, bo w nich tkwi siła dzielenia się wszystkim co posiadamy. Dzieląc się tym co posiadamy zyskujemy, czyli mnożymy. Dajesz coś z siebie innemu i nic nie tracisz.

Dzisiaj podzielę się z innymi swoimi refleksjami snutymi wyżej na przykładzie grafiki z ostatniej notki dzisiaj podanej w małej skali, by móc je porównywać.

imageimage

Obraz po lewej przedstawia kilkadziesiąt złóż łupkowych w USA dla których opracowano statystyki wydobycia gazu z otworów od początku eksploatacji do jej zakończania. EUR = SCW są to skróty od całej długości eksploatacji odwiertu, od narodzenia do śmierci. Geolodzy na podstawie dostępnych danych pokazali nam, jak bardzo różnią się łupki USA pod względem zasobności.

Są tam czarne punkty, które pokazują pozycję średniej arytmetycznej dla populacji odwiertów na różnych złożach. Co można odczytać z takiego wykresu? Mogę powiedzieć, że na tym wykresie jest wszystko co chcę wiedzieć o zróżnicowania w obrębie pojedynczego obiektu oraz w USA. Możemy obliczyć np. wydobycie całkowite prowadzone określoną liczbą otworów (np. 100 lub 1000) przez pomnożenie tej liczby przez średnią, Gdyby nie było średniej to byłby kłopot z liczeniem całki pod wykresem. Gdy średnia jest, to postępujemy tak jak polscy geolodzy, każdemu odwiertowi przypisujemy takie samo wydobycie. W ramach ćwiczeń oszacujemy ile gazu może dać 1500 otworów czynnych w 2016 roku:

Odczytujemy przybliżoną wartość średniej z górnego rozkładu. Wynosi ona okrągło 70 mln m. Po pomnożeniu uzyskujemy około 105 mld m3. W Ohio wydobyto do tej pory z odwiertów kierunkowych 82,5 mld m3. Pamiętajmy jednak, że złoże to jest w fazie rozkwitu - w każdym roku przybywa wiele nowych otworów o dużej wydajności tych z pierwszych 10%. Jeśli posiądziemy wiedzę, że w Ohio jest jeszcze miejsce na dopełnienie liczby otworów do 10 tysięcy to zasoby do wydobycia mogą wzrosnąć do 700 mld m3.

A co u nas? 100 otworów powinno zapewnić produkcję rzędu 1,1 mld m3 gazu w ciągu kilkunastu lat, 1000 otworów - 11 mld m3 itd.

Grafikę z lewej możemy porównać do demografii osób już nie żyjących, którzy umierali w wieku od 0 do 100 i więcej lat. Dynamiczna ocena wieku ludzi żyjących tu i teraz może być porównana do wykresu z prawej. Na tym wykresie są odwierty w różnym wieku, przy czym odwierty rodzą się prężne i w miarę czasu zamierają, a u ludzi przebiega to na szczęście inaczej.  Porównywałam już odwierty gazowe do skoczków na rozbiegu, dzisiaj przyszły do głosu inne metafory.

Warto przemyśleć i zapamiętać opinię, że nie jesteśmy geodą, w środku próżną, bo człowiek z wiekiem zwiększa swój ciężar gatunkowy, ucząc się ciągle czegoś nowego i pamiętając jak się dodaje ułamki. 


Opublikowano: 13.06.2017 17:20.
Autor: wzmianka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie, do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej. *** Nie mam już czasu na istotne zmiany w swoim życiu i poglądach, bo właśnie dzisiaj 31 października 2016 roku skończyłam 79 lat i ogłaszam *** WEJŚCIE W OSIEMDZIESIĄTY – JUBILEUSZOWY ROK ŻYCIA *** Będę robiła co w mojej mocy, by za rok osobiście poinformować, że ów rok się właśnie skończył. Moja babcia Maria, gdy była w moim wieku mówiła, że smutne jest to, że stary człowiek umrzeć musi, a młody tylko może. J.S. 31.10.2016

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dzień dobry! Link do pana notki zapisany na moim blogu w starej wersji otwiera tę notkę z...
  • Jeśli to były pielgrzymki piesze, to i tak dużo. Brawo. Około 40 km szłam w pierwszym dniu z...
  • Nie uwierzy Pan. Weszłam do siebie po raz drugi, przypadkowo (po chwili namysłu, nie jestem...

Tematy w dziale Gospodarka