46 obserwujących
550 notek
378k odsłon
  252   0

Energia wiatrowa. Zbiór danych z roku 2017

Generacja energii wiatrowej w roku 2017

Temat ten omówiłam już w notce Analiza wydajności wiatraków w Polsce. Od dłuższego czasu wykonywałam wykresy miesięczne danych godzinowych. Nadeszła pora, aby zebrać te dane i pokazać fluktuację generacji w dłuższych okresach czasu. Zróżnicowanie wydajności wiatraków w okresie rocznym najlepiej widać na zestawieniu miesięcznych wydajności godzinowych.

image

Pierwszy wykres przedstawia skumulowane ilości energii od pierwszej godziny danego miesiąca do ostatniej godziny. Końcowe dane o miesięcznych generacjach można w przybliżeniu odczytać z osi dodanej tym razem po prawej stronie. Nawet dla miesięcy liczących 1 dni ilość energii pozyskanej różni się istotnie, od około 700 GWh do ponad  1,8 TWh w grudniu. Na wykresach tych można wyróżnić okresy bezwietrzne - płaskie oraz okresy bardzo wietrzne. Szczególnie mnie zadziwia prawie 10-dniowy okres z końca lutego. Z najniższych miesięcznych pozycji nastąpił finisz tak mocny, że luty prześcignął siedem innych miesięcy. 

Drugi wykres przedstawia dane godzinowe uporządkowane rosnąco. 

image

"Miotła" utworzona z 12 przebiegów miesięcznych po około 70 godzinach niskich wartości rozwidla się  wyraźnie. Z tego wykresu możemy odczytać prawdopodobieństwa występowania wiatrów o różnej sile. Wiatraki w lecie wykazują mniejszą moc z nagłymi krótkotrwałymi wzlotami, o czym świadczą strome podejścia ku maksimum wydajności po prawej stronie. 

Informacje z produkcją miesięczna, roczną, średnią dobową oraz wydajnościami mocy zainstalowanej (przyjęto 6,25 GW) zestawiono w tabeli. 

image

Wykresy generacji miesięcznej z końca 2017 roku

Baza danych PSE dostępna w obecnej formie została wdrożona w jesieni ubiegłego roku. Nie widzę potrzeby cofania się w czasie by poznać dokładnie bieg tego czym dysponuję w zestawieniach Excel. Prezentowane wyżej wykresy oraz tabela uzupełniają dane z poprzedniej notki w wystarczający sposób. Tu dołączę to co zrobiłam wcześniej, aby znalazło się pod jednym szyldem. 

image

Wykres grudniowy (niepełny) ilustruje dane można rzec - kompleksowo. Karteczki złożone są w książeczkę tam gdzie generacja jest słabo zróżnicowana, fruwają luźno w okresach narastania lub słabnięcia podmuchów wiatru. W grudniu 2017 r. energetycy dostali prezent z dłuższych generacji w dniu św. Mikołaja oraz w dniu wigilii i jej otoczenia. Możemy te dane umiejscowić na dwóch pierwszych wykresach. Na pierwszym wykresie znajdziecie flautę w dniach od 17 do 20 grudnia widoczną w formie półki skalnej. Na drugim wykresie flauta ta została nadpisana na dane z poprzednich miesięcy na początku wykresu, po lewej. image

I jeszcze w nagrodę dla tych którzy zapoznali się z treścią całej notki charakterystyka pozyskania energii w lutym 2017 roku. 

image

_________

W dniu 12 lipca 2020 r. o godz. 16:00 poprawiona została lokalizacja rycin, bez ingerencji w tekst. 


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka