240 obserwujących
1019 notek
1917k odsłon
2305 odsłon

Płacić dwa razy za to samo?

Wykop Skomentuj85

image


Dobrze jest zacząć notkę mocnym elementem. Więc zaczynam:

Szanowni i Drodzy Rodacy z Kraju! 


Czy macie wsród siebie, do [––––] nędzy, jakichś kompetentnych prawników? Takich, którzy potrafią przeszukiwać archiwa i znają języki obce?

A jak takich nie macie, to czy potraficie takich znaleźć i wynająć w jakimś innym kraju, w USA na przykład?

https://twitter.com/miloszlodowski/status/1098590123351048192


Otóż, gość na TT publikuje dokument, kopię Dziennika Urzędowego  Republiki Federalnej Niemiec z 21 marca 1953 roku, i podaje oficjalny link do tego dokumentu w archiwach państwowych RFN:

https://t.co/ttcFh91Dsx


Dokument okazuje się być 64-stronicowym tekstem umowy z 10 września 1952 roku pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a Państwem Izrael, na mocy której RFN wypłaca Izraelowi ~822 miliony ówczesnych dolarów (~7,43 miliarda dzisiejszych dolarów) tytułem rekompensaty za mienie utracone przez Żydów w wyniku Holocaustu, w tym za mienie pozostawione na obszarach, na których w czasie II wojny światowej rozciągała się jurysdykcja III Rzeszy.


'Last time I looked', jak zwięźle mawiają Amerykanie, pod niemiecką jurysdykcją państwową znajdowały się podczas okupacji niemieckiej ziemie II RP przyłączone do Rzeszy oraz Generalna Gubernia. Jedne i drugie zarządzane bezpośrednio przez państwo niemieckie, ponieważ nie istniała żadna inna forma rządu Generalnej Guberni.

Gdzie są w takim razie, PT Rodacy z Kraju, wasze prawnicze orły dokonujące publicznej egzegezy tego dokumentu i publicznie wyrażające swoją profesjonalną opinię, czy Polska obecnie znajduje się pod naciskiem mającym na celu wymuszenie zapłaty po raz drugi, od innego podmiotu, za to samo? 


Nie chcecie chyba powiedzieć, że dowolna osoba lub organizacja pragnąca pieniędzy może się zgłosić do was, a wy z zasady nigdy nie będziecie sprawdzać zasadności tych roszczeń, tylko po prostu wskażecie drogę do kasy i umówicie się co do rozłożenia płatności na dogodne raty? 
 

Wykop Skomentuj85
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka