Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda
114
BLOG

Wywiad z Grzegorzem Ślubowskim, byłym konsulem generalnym RP w Petersburgu

Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda Kultura Obserwuj notkę 0

Poznaj historię, która wciąga od pierwszych sekund – wywiad z Grzegorzem Ślubowskim, byłym konsulem generalnym RP w Petersburgu, odsłania fascynującą i pełną napięć prawdę o współczesnej Rosji. Tylko powoli, krok po kroku, otrzymujesz pełen obraz: od inwigilacji i zamknięcia konsulatu, aż po zastępowanie inteligencji przez lojalnych wobec Kremla funkcjonariuszy, którzy stopniowo zatruwają życie w rosyjskich miastach i prowincji.


Ślubowski opowiada o tym, jak wyjazdy poza Petersburg zmieniały się w psychologiczne operacje – zawsze ktoś za nimi jeździł, by pokazać, kto tu rządzi . Położenie konsulatu zostało zamknięte przez Kreml w odpowiedzi na polski zakaz konsulatu w Poznaniu – decyzja, która, jak podkreśla rozmówca, była nie tylko błędem politycznym, ale i odebraniem Polsce oczu i uszu w Rosji  .


Tło przemian w Rosji staje się jeszcze bardziej dramatyczne: Ślubowski opisuje wymianę elit – kobiety kultury zastąpione przez frontowców, intelektualistów wypartych przez lojalnych oportunistów – co spowodowało drastyczne spłycenie sfery społecznej i kulturowej . Mówi też o życiu codziennym pod represyjną propagandą, o lęku społecznym tak silnym, że nawet drobne gesty życzliwości wobec Polaków stały się ryzykowne – ludzie obawiali się dotknięcia wizytówki z polskim godłem  .


Wywiad nie tylko eskaluje napięcie — buduje atmosferę autentycznego odkrycia. Dopiero w finałowej fazie dowiadujesz się, jaki naprawdę wpływ odbudowana przez Putina machina ma na sąsiadów – w tym Polskę. Ślubowski ostrzega: dla Kremla Polska stała się przeszkodą w budowie rosyjskiego imperium. A więc fabuła spotyka się z geopolityką — w twoim ekranie  .


Ten wywiad ma potencjał: to nie tylko osobiste wspomnienia, ale swoiste ostrzeżenie. Ślubowski, uczestnik wydarzeń lat 2019–2025, odsłania realia życia w reżimie kontroli, gdzie kontakty międzynarodowe to luksus, a kulturowa niezależność – wręcz pretekst do obserwacji.


Jeśli cenisz treści inteligentne, oparte na rzetelnych obserwacjach i reporterskim doświadczeniu, koniecznie obejrzyj ten materiał do końca. Każdy kadr i każda wypowiedź prowadzą cię do wstrząsającej konkluzji: Rosja zmienia się mocą propagandy i systemowych rozwiązań – ale prawda o niej jest wciąż możliwa do odkrycia.


Zachęcam do oglądnięcia wywiadu i refleksji nad tym, jak fragilne są realia dyplomacji i niezależności w świecie, który coraz bardziej przypomina starą zimnowojenną grę – tyle że w nowym, cyfrowym wydaniu.


Nagranie dostępne w całej długości na YouTube.

OBEJRZY WYWIAD Z GRZEGORZEM ŚLUBOWSKIM KLIKNIJ TU >>




Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura