Ars Longa Vita Brevis
Krótko (albo i nie) o rzeczach ważnych i nieważnych
10 obserwujących
24 notki
43k odsłony
1039 odsłon

Ty, co w Ostrej świecisz Bramie...

75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann
75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann
Wykop Skomentuj16

Dokładnie 75 lat temu, na początku lipca, te tysiące dziewczyn i chłopaków zamiast robić to, co powinny robić młode dziewczyny i młodzi chłopcy, zakosztowały ognia, żelaza i śmierci. Dzień był żółty od pyłu i czerwony od krwi a noc wcale nie była lepsza - jednakowo pękały bębenki w uszach od łomotu artylerii, jednakowo cuchnęły gnijące trupy kolegów, którzy jeszcze dzień wcześniej popisywali się przed dziewczynami sztuczką z nożem. Ponoć próbowano się nie zaprzyjaźniać bo przyjaźnie często rozszarpywał granat. Mało komu się to udawało - przyjaźń jest silniejsza od wystrzałów i wybuchów. I od śmierci jest silniejsza.

Nie mam siły na wykłady historyczne. O tym co to była operacja Ostra Brama napisano już wagony książek. To historia zrywu porównywalnego do Warszawy i podobnie jak w Warszawie bardzo źle zakończonego. To historia wielkiej, ruskiej blagi, która zamiast do wolności prowadziła przez tysiące kilometrów wprost do łagrów i do kopalń, do uranu, węgla, złota i do koszmarnego głodu. To historia przemilczana i - tak jak w Warszawie - wypaczona: niby bili się Polacy z kanibalem Szkopem o to swoje Wilno jednak trochę nie do końca prawidłowo: w Teheranie jasno powiedziano kto i gdzie postawi słupki na granicach i rozciągnie drut kolczasty. Później zakazano nawet mówić na ten temat. Zakazano nie w Warszawie i nie w Moskwie a w Londynie, cenzurując prewencyjnie wszystko co się mogło wiązać z Wilnem i tą nieszczęśliwą zbieraniną partyzantów z wyciętego lasu. Tak odczytywano tam Armię Krajową.

Teraz jednak nikt nie myśli o cenzurze. Edek, Władek, Franek, Józiek i Antoni bombardują raźnie Szwaba zaś dziewczyny noszą im bandaże i wileńskie bochny chleba, który mimo grozy sytuacji wciąż nie stracił smaku. Biegną Stasie i Joanny, Karoliny, Jadzie i Franciszki zwane tu Funiami, niosą chleb, naboje, piwo, dobre słowo. Czasem niosą nosze. Temu, co na noszach niepotrzebne już specjały ani nawet całus ukradziony gdzieś w ciemnościach. On już tylko potrzebuje towarzystwa na ostatni spacer. Funie ze Stasiami idą więc na ten ostatni spacer choć ze strachu trzęsą im się nogi. Jaś niesamowicie był przystojny i szarmancki ale to, co z niego pozostało i zajmuje nosze budzi strach i obrzydzenie, budzi także żal, którego nie zapomną aż do śmierci. Zaciskają jednak zęby i w milczeniu idą na ten spacer jak z koszmaru. Dzięki Bogu niedaleko - tam, za kępą krzaków czeka już zbiorowy grób dla Janków, Władków, Grzesiów i Ignacych.

A gdy pył opada i gdy milkną w końcu działa, rozpoczyna się wycieczka. Wagon turystyczny nie jest ani komfortowy ani też wyposażony w nic, co mogłoby tę podróż czynić chociaż trochę mniej męczącą, upokarzającą, podłą. Cel podróży nie jest ani jasny ani znany - jedno, co wiadome wszystkim to kierunek. Ta wycieczka, z założenia w jedną stronę, kończy się na wschodzie, gdzieś daleko gdzie do ziemi przymarzają nogi a żołądek wprost do kręgosłupa. Tu nauczą się jak walczyć o przetrwanie i pożegnać się z godnością. Wielu nigdy stamtąd nie powróci, inni po dziesięciu latach, jeszcze inni pozostaną. Z przetrąconą świadomością. Z wysuszoną, zamarzniętą duszą, której szczątki zbudowane są z kawałków gruzu, ziemi i zdrętwiałych z zimna planów aby przeżyć dobre życie. Z całej tej konstrukcji pozostało tylko jedno słowo. Przeżyć.

Operacja Ostra Brama. Siedemdziesiąt pięć lat temu. Kilku z nich wciąż żyje, spotkaliśmy się w ten weekend w Wilnie. Nigdy nie lubiłem wykrzykników i wołaczy więc napiszę tylko - chwała Bohaterom. Wieczny spokój tym, co pozostali w ziemi.

Zobacz galerię zdjęć:

75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann
75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann 75 rocznica operacji Ostra Brama, Wilno 07.07.2019. Fot Krzysztof Hoffmann +4 zdjęcia +5 zdjęć
Weterani operacji Ostra Brama, Wilno 2019
Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura