0 obserwujących
135 notek
250k odsłon
  1555   0

Kto rządzi "polską" Wikipedią?

 

Tak 1 sierpnia 2011 r. prezentował się na głównych stronach Wikipedii po angielsku i po polsku:

 

 

 

Domniemany autor  takiego układu strony głównej dzień wcześniej zapowiedział "modyfikacje":

  • Mało komu chce się też aktualizować rocznice; mnie się odechciało po tym, jak dostałem zarzut o usunięcie zgonu JP2.Picus viridisOdpowiedz zoilowi 01:56, 31 lip 2011 (CEST)
    • Nie pękajcie chłopaki– ”Tak krawiec kraje jak materiału staje”. A właśnie dzięki takim cichym bohaterom poświęcających czas na jakiś kawałek Wikipedii wszystko tu hula. Poza tym ten błędów nie robi, kto nic nie robi.Kenraiz (dyskusja) 08:54, 31 lip 2011 (CEST)
      • OK, to ja w ramach experymentu podmieniam na jutro rocznicę katastrofy narodowej na Żyda-apostatę ;-)Picus viridisOdpowiedz zoilowi 20:37, 31 lip 2011 (CEST)

 

 Wywiązała się "ciekawa" dyskusja i decydenci mimo głosów sprzeciwu pozostali przy swoi:

 

Powstanie Warszawskie vs. MTV

Dlaczego w dziale "Rocznice" zniknela rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego? Dlaczego Powstanie przegrało z MTV? Czyzby rocznica powstania stacji muzycznej była istotniejsza niż rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego? Csp77 (dyskusja) 15:31, 1 sie 2011 (CEST)

To po prostu wstyd i obciach, nawet Anglicy, Białorusini, Włosi i Francuzi mają na swoich stronach informacje o rocznicy... a wy tłumaczycie się jakimiś głupotami... wybaczcie - ale to żenujące

  • I pewnie co roku mamy dawać rocznicę katastrofy smoleńskiej, śmierci JP2, beatyfikacji tegoż, bitwy pod Grunwaldem etc.? Wystarczy włączyć radio w daną rocznicę, żeby o niej usłyszeć. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:04, 2 sie 2011 (CEST)
  • Ale jak pewnie zauważyłeś jest więcej osób, które już wcześniej krytykowały wybór tematów do rubryki, omijający tego typu rocznice. Być może wśród tych blisko dziesięciu dziennych zajawek mogłoby się znaleźć jedno miejsce tygodniowo, w którym pojawiałyby się takie "żelazne rocznice"? Stoi coś na przeszkodzie? Zgadzam się z przedmówcą - żenada, szczególnie w świetle corocznego zauważenia rocznicy na innych projektach. Wytłumaczenie jest adekwatne do: "Po co czytać o czymkolwiek w Wikipedii, jak można sobie kupić Britannice, albo włączyć Discovery". Marmale (dyskusja) 22:26, 2 sie 2011 (CEST)
  • Ale czy nie jest trochę tak, że ważnych wydarzeń w historii świata/Polski jest tak wiele, że to media koncentrują się na pewnej wąskiej grupie rocznic, a my (tzn. głównie Picus :P) patrzymy na to ciut szerzej? Mnie np. dysproporcja w "szumie medialnym" wokół powstań: Warszawskiego i Wielkopolskiego razi bardziej niż dobór rocznic u nas. No a przede wszystkim to nic nie stoi na przeszkodzie przedyskutowywać takich spraw wcześniej, a nie dopiero w dniu rocznicy. Nedops (dyskusja) 22:36, 2 sie 2011 (CEST)
No ale co, ludzie mają się upominać zawczasu? Tydzień przed? Wydarzeń jest wiele, ale polskie święta państwowe to według mnie w polskiej Wikipedii minimum. Marmale (dyskusja) 22:52, 2 sie 2011 (CEST)
No przecież można się włączyć w rotacje szablonu rocznicowego, dodatkowa para rąk się pewnie przyda. Co do świąt państwowych – myślę, że Dzień Strażaka powinniśmy sobie jednak zwykle odpuszczać ;) Nedops (dyskusja) 22:57, 2 sie 2011 (CEST)
Zgoda, na strażaków nie będę nalegał :P (chociaż pewnie będzie im przykro) Marmale (dyskusja) 23:09, 2 sie 2011 (CEST)
Jakie święta państwowe? O tym, że jest np. 3 maja dowiadujemy się, bo supermarkety są zamknięte, a w telewizji i radio mamy od rana drętwą mowę. Od celebracji jest Prezydent Rzeczypospolitej (w ramach obowiązków służbowych) i kompania honorowa. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 00:14, 3 sie 2011 (CEST)

A zresztą na SG od miesiąca chyba straszą: "projekt socjalny", "stadion miejski w Krakowie" (z błędem merytorycznym), monastery, Guy Fawkes i metropolita Wszechrusi; jakoś moja propozycja Wikipedia:Kawiarenka/Propozycje#Rotacja haseł medalowych i Dobrych Artykułów na Stronie Głównej nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 00:26, 3 sie 2011 (CEST)

Mnie się wydawało, że Wikipedia jest po to by się czegoś (nowego) dowiedzieć. Przeciętny Polak słyszał o bitwie pod Grunwaldem, powstaniu warszawskim, śmierci Jana Pawła II, katastrofie samolotu pod Smoleńskiem i nie ma większego sensu przypominać mu o tym w rocznice tych wydarzeń, co innego na innych Wikipediach - to rzeczywiście ma sens, ale u nas media trąbią o tym w stylu pompatycznym cały rocznicowy dzień i fakt że o tym nie piszemy na SG jest naszą zaletą a nie wadą. Gdarin dyskusja 09:01, 3 sie 2011 (CEST)

 

Picus viridis - jak wynika ze strony administratorów - to były administrator, zaś Gdarin i Nedops - tak broniący takiego doboru na SG - to administratorzy "polskojęzycznej" Wikipedii.

 

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale