9 obserwujących
21 notek
9021 odsłon
  451   0

Tolerancja

"Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji" krzyczą wojownicy o... tolerancję.

Jest pewna granica, ktorej nie należy przekraczać i kulturalni ludzie intuicyjnie czują gdzie ona jest.


Oczywiście, że jest mnóstwo bardziej przyziemnych problemów do rozwiązania! Tylko jak ktokolwiek ma się nimi zająć, jeżeli co chwilę przychodzi ktoś inny i rozprasza uwagę?


Zresztą, te najbardziej przyziemne problemy okazałyby się pestką, gdyby na chwilę przestać uskuteczniać próby usilnej dekonstrukcji tradycyjnych wartości na rzecz... No właśnie? Bo ja nadal nie wiem o co ta walka. W wielu rozmowach ze znajomymi (którzy niezmiennie ustawiają mnie po drugiej stronie barykady ideologicznej), kiedy już opanujemy emocje, to okazuje się, że hołdujemy tym samym rdzennym wartościom. Różnice są niewielkie i na detalach.

Często też tych naszych rozmowach dochodzimy do wniosku, że być może jednym z winowajców takiego stanu rzeczy jest nowoczesna technologia komunikacji między człowieczej. Tak, tak. Ta sama, która miała takiemu stanowi rzeczy zapobiegać. Jak to z ufnością nazywali Amerykanie - "information superhighway"!

Tylko że efekt jest taki, że nasze gadzie mózgi nie nadążają. No bo jak nadążyć za wieściami o najnowszej furze znanego sportowca (tego, co żonę bił), brutalnej reakcji policji na proteście kobiet (albo mężczyzn, albo marszu narodowców, albo antyfaszystów, albo...), załamaniu się cen zboża na giełdzie towarowej w... zapomniałem, najświeższym skandalu finansowym lub obyczajowym na szczytach władzy (albo wśród kleru, albo wśród LGBT, albo...)?

No nie da się, wiec opieramy się na autorytetach. Naukowych, kościelnych, ze świata publicystyki. Na fafnastu tysiącach youtuberów, instagramerów, influencerów. Na algorytmach doboru treści. Bo przecież rachunki się same nie opłaca, a makiełki na Święta same nie zrobią ;-)

A potem płacz, zgrzytanie zębów, bo ktoś okazuje się myśleć inaczej. A jak porozmawiać, to wcale nie tak bardzo inaczej. I w większości tak samo życzymy sobie spokojnych i rodzinnych Świąt.

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo