13 obserwujących
79 notek
105k odsłon
  292   0

Artykuł w "Die Welt": "Duda flirtuje z wrogami Europy"

Tak czy inaczej, niepokojące jest to, że wpływy Konfederacji prawdopodobnie wzrosną a to ze względu na strukturę wiekową jej wyborców; nawet jeśli partia na razie nie uczestniczy w rządzie, to w parlamencie prawdopodobnie jej rola będzie rosła i zmusi PIS do jeszczego wi,ększego przesunięcia na prawo. 

Politycy Konfederacji oskarżają PiS o to, że nie jest prawdziwą "konserwatywną siłą", ale "socjalistyczną" - na przykład, kategorycznie odrzucają jej programy społeczne, a zamiast tego domagają się niższych podatków i mniejszej regulacji państwa. 

Polityka migracyjna PiS jest również dla nich zbyt pobłażliwa, choć polski rząd od lat sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu czy Afryki. Konfederacja uważa, że Polska powoli zmienia sie jednak się w społeczeństwo multi-kulti z powodu imigracji z Ukrainy lub rekrutacji migrantów zarobkowych z Indii czy Filipin. 

Ekspert Kubik mówi o "programowym chaosie", który jednak opiera się na "nienawiści do liberalnej demokracji". Polsko-amerykański naukowiec ma też tezę o tym, dlaczego Konfederacja jest przeciwna PiS: "Konfederacja jest partią o pozycji maksymalistycznej. Konserwatywnych polityków, takich jak Jarosław Kaczyński i całą PiS "uważają, za niekonsekwentnych mięczaków. Co więcej, politycy tacy jak Duda czy Kaczyński nie korespondują z ich wyobrażeniem o prawdziwej męskości - mówi Kubik. 

Ten sprzeciw wobec PiS może doprowadzić do tego, że część zwolenników Konfederacji zagłosuje strategicznie przeciwko Dudzie za jego liberalnym przeciwnikiem Trzaskowskim.  Jacek Wilk, prominentny członek partii Konfederacja, opowiedział się już za tym. Mimo że skrajnie prawicowa Konfederacja jest programowo bardzo daleko od Trzaskowskiego, kandydata centroprawicy. Perfidnie kalkuluje on, że  Trzaskowski jako  prezydent, mógłby zablokować politykę PiS poprzez zawetowanie jej. 

Według ostatniego sondażu 67 procent wyborców Konfederacji głosowałoby obecnie na Dudę - nie wiadomo, czy to wystarczy do jego zwycięstwa. Rekomendacja wyborcza może być decydująca. Jeśli Bosak to zrobi, PiS powinien być wdzięczny. Ale dla całego kraju, ta polityka władzy oznaczałaby dalszy zwrot w kierunku polityki autorytarnej. Warszawa stałaby się jeszcze bardziej skomplikowanym partnerem w UE. 

 Link: 

https://www.welt.de/politik/ausland/plus210941387/Wahl-in-Polen-Dudas-Flirt-mit-den-Europafeinden.html?cid=onsite.onsitesearchLubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka