39 obserwujących
3152 notki
781k odsłon
  84   0

Times of Israel/ Izrael potępia egipski serial telewizyjny przewidujący jego zniszczenie i

Times of Israel/ Izrael potępia egipski serial telewizyjny przewidujący jego zniszczenie i rozpad Stanów Zjednoczonych


Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępia „całkowicie niedopuszczalną” produkcję science-fiction „El-Nehaya”, w której Jerozolima została „wyzwolona”, a Żydzi „powrócili do swoich krajów pochodzenia”


Przez pracowników AP i TOI


26 kwietnia 2020, 19:54 32 CAIRO, Egipt - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela w niedzielę potępiło nowy egipski film telewizyjny, który przewiduje zniszczenie państwa żydowskiego, a także rozpad Stanów Zjednoczonych.W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisano, że serial „jest całkowicie niedopuszczalny, zwłaszcza że oba państwa miały traktat pokojowy funkcjonujący przez ostatnie 41 lat”.Izrael i Egipt ściśle współpracowały w kwestiach bezpieczeństwa od czasu traktatu z 1979 r., Szczególnie w pobliżu wspólnej granicy na Półwyspie Synaj, wspólnie podejmując wysiłki przeciwko islamskim dżihadystom. Jednak opinia publiczna w Egipcie w dużej mierze sprzeciwiała się znormalizowanym stosunkom z Izraelem.Egipski serial „El-Nehaya” - arabski tytuł to „The End” - opowiada o inżynierze komputerowym żyjącym w dystopijnej przyszłości zdominowanej przez klony cyborga. Jest to jeden z wielu seriali i telenoweli emitowanych każdej nocy podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu.W pierwszym odcinku nauczyciel opowiada klasie uczniów o „wojnie o wyzwolenie Jerozolimy”, która, jak mówi, miała miejsce mniej niż 100 lat po założeniu Izraela w 1948 r. Nauczyciel mówi, że Żydzi w Izraelu „uciekli i wrócili do swoich krajów pochodzenie ”w Europie. Nie wspomniał o tym, co stało się z Żydami w Izraelu, których rodziny pochodziły z innych krajów Bliskiego Wschodu - około połowy ludności żydowskiej - lub Żydami, których przodkowie mieszkali w Izraelu od pokoleń.Pokazana jest także holograficzna mapa podzielonych Stanów Zjednoczonych, z nauczycielem mówiącym, że „Ameryka była głównym zwolennikiem państwa syjonistycznego”.Rząd egipski nie odniósł się do protestu.


Serię produkuje Synergy, jedna z największych egipskich firm produkcyjnych, która ma silne powiązania z rządem prezydenta Abdela-Fattaha el-Sissi. Serial emitowany jest w sieci telewizyjnej ON, której właścicielem jest prorządowa firma.Autor serialu, Amr Samir Atif, powiedział The Associated Press, że zniszczenie Izraela „jest możliwą przyszłością przy braku prawdziwego pokoju i prawdziwej stabilności w regionie. … Pokój powinien opierać się na sprawiedliwości ”.W ostatnich latach izraelscy urzędnicy publicznie chwalili współpracę w zakresie bezpieczeństwa z rządem Sissi. Izrael udzielił Egiptowi pozwolenia na rozmieszczenie żołnierzy i helikopterów w pobliżu granicy izraelskiej w celu zwalczania tam dżihadystów. Traktat pokojowy z 1979 r. Ograniczył liczbę żołnierzy i rodzaj broni, jaką Egipt może mieć w tym regionie bez zgody Izraela.(...)


Kiedy Sissi został zapytany w wywiadzie w 2018 r., Czy współpraca Egiptu z Izraelem była jak dotąd najbliższa, odpowiedział: „To prawda…. Mamy szeroki zakres współpracy z Izraelczykami. ”Od czasu objęcia urzędu w 2014 r. Sissi przynajmniej dwukrotnie spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu.
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale