41 obserwujących
3492 notki
867k odsłon
  927   3

"Córeczka tatusia" skazana za handel nieletnimi

Ghislaine Maxwell, asystując Jeffrey'owi Epsteinowi, odegrała ważną rolę w przestępczym procederze wykorzystywania seksualnego nastolatek, być może również działając w celach szpiegowskich. Nowojorski sąd uznał byłą partnerkę finansisty winną pięciu z sześciu stawianych jej zarzutów, m.in. współudziału handlu nieletnimi. 

 "Córeczka tatusia", jej zdjęcie zawsze stało na biurku Roberta Maxwella, doktora honoris causa poznańskiego uniwersytetu, który prowadził ekstrawaganckie życie w rezydencji z 51 sypialniami w Headington Hill Hall w Oksfordzie (być może by zrekompensować ciasnotę życia siedmiorga osób w jednej izbie z dzieciństwa), skąd  żeglował swoim luksusowym jachtem o nazwie, nadanej na cześć ukochanej córki - "Lady Ghislaine". W 1991 roku odkryto jego nagie ciało unoszące się na Oceanie Atlantyckim, które wypadło za burtę ulubionego jachtu. Czy to samobójstwo? Może sprawka Mossadu a może po prostu 140 kg potentat prasowy poślizgnął się podczas sikania za rufę "Lady Ghislaine". Wszak lubił oddawać mocz ze szczytu budynku wydawnictwa Daily Mirror i znany był z pozostawiania otwartych drzwi podczas korzystania z toalety biurowej.

Po śmierci  odkryto defraudacje w funduszach emerytalnych jego firm na sumę 460 milionów funtów. Teoretycy spiskowi (to nie ludzie to wilki) twierdzili, że zabił go Mossad w ramach finalizacji bilateralnych rozliczeń finansowych.

Według Victora Ostrowskiego , byłego oficera Mossadu: Mossad finansował wiele operacji w Europie z pieniędzy skradzionych z gazetowego funduszu emerytalnego Maxwella. Otrzymali fundusze niemal natychmiast, gdy Maxwell kupił Mirror Newspaper Group z pieniędzy pożyczonych mu przez Mossad. ”

W zamian za swoje usługi Mosad pomógł Maxwellowi zaspokoić jego apetyty seksualne podczas jego wizyt w Izraelu, zapewniając mu prostytutki, „usługi utrzymywane dla celów szantażu”. Później ujawniono, że hotel, w którym przebywał w Izraelu, był monitorowany, dzięki czemu Mossad może mieć „małą bibliotekę nagrań wideo Maxwella w pozycjach kompromitujących”. Podobnie jak w przypadku CIA, stosowanie przez Mossad szantażu zarówno wobec przyjaciela, jak i wroga jest dobrze udokumentowane i wiadomo, że jest szeroko rozpowszechnione .Według autorów Gordona Thomasa i Martina Dillona, ​​Maxwell przypieczętował swój los, gdy próbował zagrozić najwyższym urzędnikom Mossadu ujawnieniem niektórych operacji, jeśli nie pomogliby mu uratować jego imperium medialnego przed załamaniem w wyniku długów i trudności finansowych. Wielu wierzycieli Maxwella, którzy byli coraz bardziej niezadowoleni z medialnego potentata, byli Izraelczykami, a wielu z nich miało powiązania z Mossadem.

Thomas i Dillon twierdzą w biografii Maxwella, że ​​Mosad uważał, że Maxwell stał się bardziej obciążeniem niż aktywem i zabił go na jego jachcie trzy miesiące po tym, jak zażądał ratowania go z ciężkiej sytuacji finansowej. Z drugiej strony są teorie, które sugerują, że Maxwell popełnił samobójstwo z powodu trudności finansowych, przed którymi stanęło jego imperium.

Jednak kiedy w Jerozolimie zorganizowano mu prawie państwowy pogrzeb nie zabraknie premiera Icchaka Szamira i prezydenta Chaima Herzoga. Choć wysłano po jego zwłoki na tyle mały samolot, że trumna musiała być ustawiona pod kontem 45 stopni co budziło słuszne zainteresowanie czy finansista podróż na Górę Oliwną spędzi na nogach czy na głowie. Podczas uroczystości pogrzebowych w Jerozolimie premier Izraela Icchak Szamir oświadczył : „Zrobił dla Izraela więcej niż można dziś powiedzieć"

Urodzony na Rusi Zakarpackiej, w biednej ortodoksyjnej rodzinie Mechela Hocha i Hany Szlomowicz, gdzie, jak twierdził, swoje pierwsze obuwie dostał w wieku 7 lat, Maxwell początkowo używał nazwiska Ivan du Maurier lub Leslie du Maurier, wziętego od popularnej marki papierosów. Naturalizował się jako poddany brytyjski w 1946 r.  i przyjął ostatecznie nazwisko Maxwell aktem z 1948 r. 

Językiem używanym w rodzinie był jidysz. Większość członków jego najbliższej rodziny (dziadek, ojciec, matka i trzy siostry) oraz krewni zostali zamordowani w Auschwitz. Miał dziewięcioro dzieci, wg jego żony, Elisabeth to z pragnienia odbudowy utraconej w wyniku Holokaustu rodziny.


W czasie II wojny światowej zaciągnął się  do czechosłowackich sił zbrojnych działających na obczyźnie. Po proteście przeciwko dowództwu Armii wraz z 500 innymi żołnierzami został karnie przeniesiony do brytyjskiego Korpusu Pionierów, a później do Pułku North Staffordshire w 1943 roku, gdzie uzyskał stopień sierżanta a w końcu wojny - kapitana. Oskarżony o zbójstwo nieuzbrojonego niemieckiego cywila. Jako oficer wojsk okupacyjnych w Berlinie wykorzystywał swoje koneksje do tworzenia różnych firm handlowych. Zaproponował publikowanie na świecie czasopism naukowych niemieckiego wydawnictwa specjalistycznego Springer Verlag, w czasie, gdy temu wydawcy, ze względu na ustawy denazyfikacyjne, zabroniono tego robić we własnym imieniu. Korzystając z sukcesu tej operacji, w 1951 kupił małe wydawnictwo Pergamon. Działając na arenie międzynarodowej w sprzedaży encyklopedii i czasopism naukowych, Maxwell szybko dorobił się fortuny i uczynił Pergamon Press głównym wydawcą. Robet Maxwell wyjeżdżał za Żelazną Kurtynę nawet sześć razy do roku. Tymczasem ogólnie było wiadomo, iż wyjechać tam chociaż raz graniczyło z cudem. Istaniały podejrzenia graniczące z pewnością wykorzystywania przez Rosjan wydawnictwa Pergamon Press jako narzędzia służącego zbieraniu informacji o tematyce naukowej. Wywarł ogromny wpływ na decyzję rządu Czechosłowacji o uzbrojeniu syjonistycznych paramilitarnych organizacji, podczas wojny w 1948 r., Która doprowadziła do powstania Izraela jako państwa, a sam Maxwell był również zaangażowany w przemyt części samolotów do Izraela. 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale