42 obserwujących
3535 notek
879k odsłon
  247   0

Jean - Luc Godard, zmarł najbardziej obrazoburczy reżyser


Francusko-szwajcarski reżyser, frontmen Nowej Fali Jean-Luc Godard , który swoim przełomowym debiutem  zrewolucjonizował światowe kino i nigdy nie przestał przesuwać granic swojej kreatywności, zmarł w wieku 91 lat.

Macron złożył hołd Godardowi w mediach społecznościowych, nazywając reżysera „najbardziej obrazoburczym filmowcem Nowej Fali".


16 marca 1960 roku miała miejsce premiera filmu Do utraty tchu. Historia kinematografii umieszcza obraz wśród inicjujących dzieł Nowej Fali. Charakteryzuje ją  zarówno buntownicza forma wypowiedzi, jak i niekonwencjonalne podejście do narracji. Niczym w filmie noir protagonista lekceważy wszelkie prawa. Jego dążenie do egocentrycznej przyjemności jest niczym krzyk  pokolenia trzymanego na smyczy, które będzie miało możliwość pełnej artykulacji swoich potrzeb dopiero osiem lat później. Jeśli chodzi o formę, to cały filmowy akademizm, zostaje tutaj zakwestionowany. Kamera,  śledzi akcję taką, jaka jest nie przeszkadzają jej przechodnie, przyglądający się ekipie filmowej. Zamiast rejestracji przemyślanej inscenizacji walorem staje się improwizacja. Aktorstwo jest bardziej naturalistyczne, zrelaksowane, pozbawione sztuczności. Belmondo niczym nasz Cybulski stanie się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura