Paweł Łęski Paweł Łęski
266
BLOG

Haaretz/Dziennik Einsteina obnaża nieznaną rasistowską stronę

Paweł Łęski Paweł Łęski Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Haaretz/Dziennik Einsteina obnaża nieznaną rasistowską stronę 

Naukowcy twierdzą, że byli zszokowani odkryciem, ponieważ słynny fizyk znany był z humanitaryzmu


Haaretz

14.06.2018 | 20:49  

Prywatne pamiętniki Alberta Einsteina z pięcio- i półrocznej podróży, którą odbył w Azji i na Bliskim Wschodzie od października 1922 r. Do marca 1923 r., Ujawniły jego wcześniej nieznaną rasistowską stronę.


Najsłynniejszy fizyk na świecie zanotował w dzienniku osobiste przemyślenia, które pokazują ksenofobiczne nastawienie wobec wielu ludzi, których spotkał podczas swojej podróży, szczególnie Chińczyków. Einstein nazwał Chińczyków "pracowitymi, brudnymi, tępymi ludźmi" i porównał ich do robotów. 


Naukowcy stwierdzili, że byli zszokowani odkryciami, zwłaszcza że Einstein był znany później z swego humanitaryzmu i wsparcia walki o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych. W 1946 r. Einstein wygłosił przemówienie, w którym nazwał rasizm "chorobą białych ludzi" i powiedział: "Nie mam zamiaru milczeć".


Na początku lat dwudziestych Einstein zabrał wówczas swoją żonę, Elsę Einstein, na długą trasę składającą się z przystanków w Hong Kongu i Singapurze, dwóch krótkich pobytów w Chinach, sześciotygodniowego tournee z wykładami w Japonii oraz trzydniowej wizyty w Hiszpanii. Oboje spędzili także 12 dni na wycieczce po ówczesym brytyjskim kraju Mandatowym w Palestynie..


"Dziennik podróży Alberta Einsteina: Daleki Wschód, Palestyna i Hiszpania, 1922-1923" został właśnie opublikowany przez Princeton University Press . Pamiętniki zostały przetłumaczone na język angielski z oryginału niemieckiego i zredagowane przez Ze'ev Rosenkranza, redaktora i asystenta dyrektora projektu Einstein Papers Project w California Institute of Technology.

"Są w przeciwieństwem do publicznego wizerunku wielkiej ikony pomocy humanitarnej. Myślę, że przeczytanie tych słów jest szokiem i kontrastuje z jego bardziej publicznymi wypowiedziami ", powiedział Rosenkranz Guardianowi. Rosenkranz był wcześniej kuratorem Archiwum Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.


Mówił, że nawet chińskie dzieci są "bezduszne i wyglądają na tępe", Einstein pisze: "Byłoby szkoda, gdyby ci Chińczycy wyparli wszystkie inne rasy. Dla takich jak my sama myśl jest niewymownie ponura ", 


Rosenkranz powiedział Guardianowi, że chociaż poglądy takie jak Einstein były powszechne w tamtym czasie, nie były uniwersalne: "Wydaje się, że nawet Einstein czasami miał bardzo ciężkie problemy z rozpoznawaniem siebie w obliczu drugiego człowieka".


Ale na jego korzyść można powiedzieć, że Einstein napisał te komentarze w stylu telegraficznym na długo przed tym, zanim zobaczył, do czego może doprowadzić rasizm w nazistowskich Niemczech, i na długo przed swoimi doświadczeniami z rasizmem wobec Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych po przeprowadzeniu się tam w 1933 r. .


Trzydzieści lat po podróży do Azji z żoną opisanych w dziennikach Einstein odrzucił propozycję zostania prezydentem Izraela.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura