30 obserwujących
2022 notki
503k odsłony
264 odsłony

Die Welt/ Trump rozważa przeniesienie wojsk z Niemiec do Polski

Wykop Skomentuj

Die Welt/ Trump rozważa przeniesienie wojsk z Niemiec do Polski

08:26 

Prezydent USA Donald Trump powitał polskiego prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu. Rozmowa koncentrowała się między innymi na przeniesieniu amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech do Polski.


Źródło: WORLD / Steffen Schwarzkopf


Według Donalda Trumpa USA chcą zwiększyć swoją obecność wojsk w Polsce. Dyskutowano o 2000 dodatkowych żołnierzach.

Zdaniem prezydenta USA część tego można przenieść z Niemiec do Polski.

W przeciwieństwie do Niemiec, według Trumpa, Polska dotrzymuje swoich zobowiązań jako partner NATO.


Prezydent USA Donald Trump rozważa przeniesienie wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski. Trump powiedział na spotkaniu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Waszyngtonie w środę, że istnieją plany zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce - jako obrony przed Rosją. W rozmowie padło 1000 dodatkowych żołnierzy, później 2000.

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Trump podkreślił, że nie chodzi o wysłanie dodatkowych żołnierzy, ale o przemieszczanie wojsk w Europie - z Niemiec lub z innych miejsc.


Trump powtórzył swoją krytykę tego, co uważał za niskie wydatki na obronę w Niemczech. Powiedział, że zobowiązania w stosunku do NATO nie mają miejsca w Niemczech. „Niemcy przeznaczają jeden procent, a powinni dwa procent.” Odnosi się to do udziału wydatków wojskowych w niemieckim produkcie krajowym brutto (PKB). Polska, z drugiej strony, trzyma się porozumień, chwali Trump.


Na szczycie w Walii w 2014 r. NATO postanowiło, że każde państwo członkowskie powinno osiągnąć cel polegający na wydatkowaniu dwóch procent PKB na obronę do 2024 roku. Rząd federalny obiecał do tego czasu osiągnąć 1,5 procent. W średnioterminowym planowaniu finansowym nie jest to jeszcze pokazane.


 

„Rosja ingeruje celowo w nasze demokracje”

Na cześć Dudy przeleciał samolot myśliwski F-35 nad Białym Domem w Waszyngtonie. Trump powiedział wcześniej na spotkaniu z Dudą w Białym Domu Owalnym, że Polska zamówiła „32 lub 35” tych myśliwców.


Źródło: AFP / SAUL LOEB

Trump mówił o 52 000 amerykańskich żołnierzach stacjonujących obecnie w Niemczech. Jak prezydent doszedł do tej liczby było początkowo niejasne. W rzeczywistości około 35 000 amerykańskich żołnierzy stacjonuje w Niemczech.

 


Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ogłosił we wrześniu zeszłego roku, że kontyngent żołnierzy w Niemczech należy zwiększyć o 1500. Jeszcze ich tu nie ma.

Obecnie około 4000 żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce. Samorząd lokalny od dawna prowadzi kampanię na rzecz zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy. Wielu Polaków w USA widzi ochronną siłę wojsk amerykańskich przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu, co jest szczególnie widoczne na wschodniej flance NATO od początku kryzysu na Ukrainie. W rozmowie Duda wspomniał o stałej bazie wojskowej USA, którą chce nazwać na część prezydenta USA „Fort Trump”.


Trump powiedział, że Polska chce zbudować światowej klasy obiekt wojskowy. Zapytany o nazwę powiedział: „To twoja decyzja. Możesz nazwać go, jak chcesz.


Sankcje za gazociąg Nord Stream 2?

Również pod względem dostaw energii Trump skrytykował Niemcy. Zapytany, czy rozważa sankcje wobec planowanego gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, Trump powiedział: „To jest coś, na co patrzymy i o czym myślimy.” Dodał: „Chronimy Niemcy przed Rosją, a Rosja dostaje miliardy dolarów z Niemiec. ”


Trump ostrzegł, że Niemcy zależą od rurociągu i w najgorszym razie mogą stać się „zakładnikami Rosji”. Podkreślił jednak, że w końcu leży ta decyzja o projekcie na stole w Niemczech. Nord Stream 2 dostarczy gaz z Rosji do Niemiec, pomijając Polskę i Ukrainę. Trump i Duda odrzucają plan, który rząd federalny wspiera.


Trump nie przekazał żadnych informacji o tym, na kogo należy nałożyć sankcje. Amerykańscy senatorzy Ted Cruz i Jeanne Shaheen w maju przynieśli do Senatu dwupartyjny projekt ustawy, przewidujący sankcje.


USA próbują sprzedać swoje nadwyżki gazu w Europie. Stany Zjednoczone podpisały pięcioletnią umowę na dostawy z Polską. Polska zbudowała własny terminal, przy którym mogą cumować statki z amerykańskim gazem.


Trump bronił polskiego rządu przed oskarżeniami o erozję rządów prawa w Polsce. Zapytany, czy martwi się możliwymi krokami wstecz w zakresie demokracji w Polsce, Trump powiedział na spotkaniu z Dudą: „W ogóle się nie martwię.” Sam Duda odpowiedział na pytanie dziennikarzy o stan demokracji w Polsce: „W Polsce nie ma problemów z demokracją. Wszystko jest doskonałe. ”


UE od dawna skarży się na stan sądownictwa w Polsce i na systematyczny wpływ polityczny rządu na sędziów. Komisja Europejska wszczęła już kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wytoczyła powództwo przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości z powodu kontrowersyjnych reform sądownictwa Rządu Konserwatywnego w Warszawie.


Pod koniec 2017 r. Wszczęła nawet procedurę praworządności na mocy art. 7 traktatów UE przeciwko Polsce. Może to mieć konsekwencje wycofania prawa głosu Polsce.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura