29 obserwujących
2050 notek
517k odsłon
91 odsłon

She, Who Excels in Solitude

Wykop Skomentuj

Miejsce kobiety jest w kuchni....


„… kobiety nie będą astronautkami z powodu naszego porządku społecznego.” Tak prezydent USA Lyndon Johnson zawetował pomysł, wysłania pierwszej Amerykanki w kosmos. Bał się, że jej śmierć może unicestwić cały program kosmiczny.


"Space Race" rozpoczął się 04 października 1957. To dzień, gdy Rosja wystrzeliła Sputnik. Tak zaczęła się seria zwycięstw propagandowych Rosji sowieckiej i kolejnych „pierwszych”. Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie, na orbicie, Leonow pierwszy „spacewalker”. Rosjanie, mimo, że w tym wypadku NASA była daleko przed Sowietami, ponownie potrafili w tej wojnie pokonać USA, wysyłając w przestrzeń kosmiczną 16 czerwca 1963, w Wostoku 6, Walentinę Tierieszkową, pierwszą kobietę. Przyczyna tkwiła w uprzedzeniach, archaicznym sposobie myślenia władz politycznych i agencji federalnych. Chociaż NASA planuje otwarty konkurs dla pierwszych astronautów Merkury 7, prezydent Dwight D. Eisenhower nalega by z konkursu wyłączyć kobiety. Dopiero dr Sally Ride mogła dokonać tego wyczynu 18 czerwca 1983 roku, w dwadzieścia lat po Rosjance.


Kirtland Air Force Base powstałe w 1939 roku i Sandia National Laboratories w 1949 roku w Albuquerque w Nowym Meksyku stają się ważnym punktem na mapie zbrojeń ery atomowej. Tutaj w 1960 roku na serię testów, do kliniki Lovelace zostało wezwanych 25, najbardziej doświadczonych kobiet pilotów. Po pierwszych badaniach grupa została zawężona do trzynastu. Program przeszedł do historii pod nazwą, wymyśloną przez uczestniczki: Merkury 13. Załoga przeszła szkolenia, została przygotowana fizycznie i psychologicznie na 3 lata przed lotem Tierieszkowej. Z tej grupy Jerrie Cobb przeszła pomyślnie 3 fazy testów, została powołana w 1963, na kilka miesięcy przed Wastok 6, do przesłuchań przed Kongresem. Mogła być pierwszą Amerykanką i kobietą w kosmosie, po szkoleniu na astronautkę z zapomnianego programu dla kobiet w 1960 roku – Merkury 13.


Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas tajnych badań w Nowym Meksyku, Amerykanka japońskiego pochodzenia Mako Kamitsuna, korzystając z zaproszenia na warsztaty dla 8 reżyserek przez American Film Institute i własnego scenariusza, rozpoczyna prace nad filmem fabularnym „She, Who Excels in Solitude”. Doświadczenie zdobyte jako dokumentalistka Geografic Channel tutaj w przypadku Mako Kamitsuna procentuje. Dwie kobiety, dwie aspiracje, które wyprzedziły swój czas. Walcząca by stać się pierwszą kobietą astronautką spotyka pielęgniarkę gotową zrezygnować z własnych marzeń. „Przestań marzyć, zacznij działać” – mówi do niej w kulminacyjnym momencie filmu.


Mako Kamitsuna urodziła się w Houston w Teksasie i wychowała w Hiroszimie. Od wczesnych lat chciała zostać astronautką. Jednak Kamitsuna odkrywa w sobie naturalny talent do manipulowania obrazem jako narzędziem komunikacji, staje się filmowcem, wybór bardziej pragmatyczny niż marzenie o bezkresnej przestrzeni. Rezygnuje ze studiów astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Realizuje między innymi fabułę ”Katya”, z udziałem Czalpan Chamatowej (Good bye Lenin) i Olka Krupy (Kevin sam w domu).


W filmie „She, Who Excels in Solitude” możemy zobaczyć w roli lekarza Williama Fitchnera, który swoją karierę zaczynał w serialu "As the worlds turns". Po rolach w filmach "Malcolm X", "Quiz Show" i "Strange Days" jego nazwisko stało się znane. Jednak dopiero po roli Kenta w "Kontakcie" stał się popularny wśród szerokiej publiczności.


Zdjęcia autorstwa Lyn Moncriefa wielokrotnie nagradzanego autora ponad pięćdziesięciu filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków i krótkich filmów, pokazywanych na prestiżowych festiwalach na całym świecie, takich jak Tribeca Film Festival, San Sebastian Film Festival oraz Berlin International Film Festival. Los Angeles Times opisał pracę Lyn jako "imponującą, nastrojową, bardzo stylową i władczą". „Stillwater” zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym Kina Niezależnego w Nowym Jorku.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura